Insidious 2 (2013)

Horory zrovna nepatří mezi můj nejoblíbenější žánr. Ale řekla jsem si, že jednou za čas, proč ne. Od hororu očekávám, že se budu bát, budu mít strach, ne že se budu bát, kdy se leknu. Což je zrovna případ Insidious. Na druhou stranu jsem se dlouho u tohoto žánru tak dobře nepobavila. Překvapilo mě pár opravdu vtipných scén. Stojí to za shlédnutí.

Dědička (1949)

Kvalitní konverzačka, bezchybné herecké výkony, solidní vykreslení lidských charakterů, aneb jak se z hloupého káčátka stala sebevědomá labuť.

Hunger Games (2012)

Kdyby tvůrci přidali jen lidskost a lásku vynechali, bylo by to přece jen lepší. Docela jsem se bavila dokud se do toho nezačaly míchat "milostné" scény. Jsem zvědavá na pokračování...

Vojta Lavička: Nahoru a dolů (2013)

Něco tomu chybělo, nějaké dotažení. A taky si myslím, že pokud nějaká událost v životě dokumentovaného člověka hraje velkou roli, tak by jí měla být věnována náležitá pozornost. Jinak je pak výsledek zkreslený. Pokud bude paní režisérka ve sledování VL pokračovat, mohl by být další dokument již kompletnější.

Jentl (1983)

Kdyby Barbara nezpívala, tak je to za pět hvězdiček! Nádherný entuziasmus při dosahování vlastního cíle, rozhodnost, bourání konvencí! Člověk musí Jentl fandit až do konce. Jdi holka, nedej se a ukaž jim to. Láska a manželství prostě nejsou jedinou náplní života a pokud cítíte, že chcete víc, tak musíte bojovat. K tomu ještě krásná zákoutí českých měst a dokonalý film je na světě.

Salma (2013)

Realita jedné indické vesnice, ve které patriarchální nadvláda zavedla pravidlo, zavírat dívky ihned po objevení se menstruačního cyklu do sklepa či komory. Tam zůstávají, dokud nesouhlasí se sňatkem s mnohdy mnohem starším mužem. Hlavní hrdinka Salma vzdorovala dlouho. Nakonec podlehla a její jedinou revoltou zůstalo psaní básní, i když jí stejně jako ostatním dívkám bylo upřeno vzdělání. Vyvolala ve vesnici doslova revoluci a postupem doby začala bojovat za práva muslimských žen. Zajímavá byla výpověď mladého muslima, proč by ženy měly nosit burku. Ten byl teda fakt na facku! Nehledě na závažnost tématu se objevují prázdné pasáže a zůstalo mnoho nezodpovězených otázek.

Všichni spolu (2011)

Dokument z prostředí praktické (zvláštní) školy byl natočený jako závěrečný film mladé sympatické režisérky, která prokázala při zpracování tématu řemeslnou zručnost. Dokument pojala velmi vtipně i přes závažnost tématu a předestřela mnoho otázek ohledně segregace dětí na školách. Hlavního hrdinu Davida si prostě zamilujete pro jeho výjimečnost, hudební nadání i smysl pro humor: "Jsem sexy jako tučňák v sauně." PS: Nedalo mi to její jméno. A je to tak, příbuzná Wima Wenderse.

Z prezidentské kuchyně (2012)

Kouzelný film odehrávající se ve francouzském Elysejském paláci, kde se stárnoucí prezident Mitterrand snaží najít ztracenou chuť francouzské kuchyně. K tomu mu má pomoci šéfkuchařka Hortense, která povýšila vaření na umění a kamerové záběry na její výtvory nenechají chuťové buňky v klidu. Jako žena to ovšem nemá ve výhradně mužském prostředí lehké a její situaci stěžuje i narůstající byrokracie. Příběh trochu ze zákulisí politiky, více o vaření a chvále francouzské kuchyně, ale především podle skutečné události by bylo škoda nechat si ujít.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Je to jedna z nejlepších adaptací Romea a Julie se zdařilým historickým pozadím. Naštěstí je romantická zápletka odproštěna od přílišného sentimentu a je vyprávěna s nadhledem i vtipem. A Judi Dench jako královna Alžběta byla takovou třešničkou na dortu.

Svatba ve třech (2005)

Jedinou věcí, kterou se film liší od ostatních podobného žánru je, že se do sebe zamilují dvě ženy. Jinak se jedná o docela podprůměrnou romantickou komedii plnou filmových klišé bez přidané hodnoty. Děj je lehce předvídatelný a žádné extra herecké výkony nečekejte.