Forman vs. Forman (2019)

Pro mě ve filmu nezaznělo nic nového, Formanův život znám. Ale chápu, že pro nezasvěceného diváka budou informace velmi zajímavé. Dokument je citlivým a uceleným pohledem na Formanův osobní i profesní život. Vše komentuje sám Forman sestříhaným materiálem z archivu. Autorka jeho vyprávění doplňuje záběry z filmů, předávání oskarů a Formanova soukromého archivu. Z natočených filmů jsou zmiňovány opravdu pouze ty nejstěžejnější, takže divák není zahlcen. Dokument je půl na půl v angličtině a češtině. Na konci zazní něco jako poselství. Povedené.

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát (2019)

Prostě Sommerová, která ani tímto počinem nevystoupila ze svého standardu. Opravdu krásná pocta panu Suchému, která nás provede jeho profesním a soukromým životem. Vyprávění a vzpomínání Jiřího Suchého je prošpikováno dobovými ukázkami z jeho díla. Hodně prostoru je věnováno Šlitrovi, se kterým vytvořil legendární dvojici. Zazní spousta známých písní, ale také ukázky z jeho současné tvorby. Dokument ukazuje Suchého jako pracovitého a činorodého muže, který musí stále tvořit, je pečlivý a nedokáže odpočívat. Mám hrozně ráda Suchého tvorbu a písně, v životě mi přinesly mnoho radosti a jistě ještě přinesou. Těší mě, že je o mém oblíbenci natočen tak krásný dokument. Děkuji, paní Sommerová!

Falešně (2019)

Hořká komedie, která by se mohla odehrávat také v našem prostředí. Ovšem naše justice není filmová dánská justice, a není to bohužel tak jednoduché. Manipulativní a machistický hajzlík, který se snaží získat moc i ve vězení a podmanit si skupinku vězňů včetně dozorců. Ale v této skupině to funguje trochu jinak, než je zvyklý. Dává proto vyniknout své aroganci.

Ke hvězdám (2019)

To, co nejdříve vypadalo jako milý černobílý film ze šedesátek o dvou středoškolačkách, se vyvinulo do úplně jiné roviny. Příběh rámuje skvělá kamera a hudba. Iris se pod vlivem nové kamarádky mění v sebevědomou ženu. Maggie bojuje se svou podstatou, ale maskuliní společnost ji nutí zavrhovat samu sebe a pochybovat. Otázkou zůstává, kdo vyhraje?

Klec (2019) (TV film)

Strhující drama, kdy jsem neustále napjatě čekala, co bude dál. Bohdalová je žena velkých rolí a v charakterních nekomediálních postavách nechává o to víc rozehrát svůj talent. Hádkovy přechody mezi milým chlapcem a grázlem jsou strhující, musela jsem tajit dech a chvílemi jsem se ho i bála. Aktuální téma reflektuje současnou dobu a problém dnešní společnosti. Víc takových českých filmů! Byl to opravdu zážitek.

Případ Barnabáš Kos (1964)

Do slovenštiny předabovaný Josef Kemr (rušivé) jako ctižádostivý hráč na triangl. Dej blbovi moc a uvidíš, co se bude dít. Skromný, kádrově čistý hlavní hrdina dostane funkci v socialistickém zřízení. Scény zobrazují s kafkovskou přesností absurditu doby (perfektní scéna z pošty a chodby úřadu).

Kouř (1990)

Prostě legendární kultovní film, který jsem mohla vidět na plátně díky KVIFF a nemohla si jej nechat ujít. Totalita, komunistické hospodářství v praxi, problémy doby, bezútěšnost, beznaděj, šedivost dnů, kouř. To vše řeší aktéři alkoholem, plytkostí, drby, nudou, snahou jakkoliv přežít. Světlými okamžiky jejich životů je pouze Arnoštek se svou diskotékou. Nově příchozí Mirek se seznamuje s panoptikem tohoto socialistického realismu. Změní se něco?

Portrét mozaikou (2019)

Čínská šestá vlna, po pravdě byla očekávání rozporuplná. Čínská školačka otěhotní a způsobí poprask ve svém okolí. Za otce dítěte označí svého učitele. Zoufalý otec se obrátí na reportéra a žádá o pomoc. Má pocit, že čínská totalitní úřednická mašinérie nepracuje, jak by měla. Rozjíždí se pátrání novináře, který se snaží zjistit pravdu. DNA samozřejmě znají. Otcem není nikdo z kamarádů, nakonec ani učitel,... Druhá kapitola filmu: dívka se dostává do nějakého výchovného ústavu. Kulturně odlišný film, práce s delšími záběry (zbytečná), která měla přidat buď na dramatičnosti nebo uměleckém dojmu?

Budiž světlo (2019)

Autentické vykreslení vesnického prostředí a "tradičního" slovenského klerofašismu. Vzhledem k historii má film v tomto bodě nač navazovat. "Normální" rodina se snaží těmto tendencím čelit a ochránit se navzájem. Vztah dědy - otce - syna, obavy nebýt jako ten před ním. Zůstat v davu, nemít problémy, nebo vystoupit ze stáda a zachovat se morálně v souladu se svým svědomím?

Lara (2019)

Opět silný příběh nešťastné ženy, která nevěřila sama sobě a svou nejistotu přenesla na svého syna. Lařin názor je pro Viktora alfou a omegou. I přes svůj talent je plný pochyb a jeho matka jej dokáže svými slovy v jeho velký den znejistit. Kde má tato Lařina vlastnost své kořeny? Dokáže Viktor najít dostatek sebedůvěry, aby překonal nejen matčin ale také svůj strach? Precizní příběh, silné drama, dobrá kompozice, ale některé scény jsou špatně nastříhané, najednou se zaseknou a diváka to vytrhne z děje, což je velká škoda.