Dragon Ball Z: Čikjú marugoto čókessen (1990) (TV film)

Tieto celovečerné snímky z dielne Dragon Ball Z mi prídu na jedno kopyto a ani táto časť sa nejako výrazne nelíši od dvojky či aj jednotky, aj keď jednotka bola špecifickejšia v zameraní na Gohana. Tu sa navyše pridá k známym tváram aj drak Ikar, takže opäť menšie oživenie samotného deja. Zápletku si ale užije asi len ten najzarytejší fanúšik Dragon Ballu. 50 %

Kdyby radši hořelo (2022)

Táto dramédia je v podstate vcelku trefnou a neotrelou satirou na súčasné spoločenské pomery a hlavne na dezinformačnú dobu, v ktorej žijeme. Navyše, keď je to všetko vsadené do "vidlákovského" prostredia, tak vcelku to funguje. Očakával by som možno trošku väčší režijný drive, ale v zásade som sa celkom pobavil. Krobot úžasný herecký výkon. 60 %

Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu (2020)

Aká téma a jej respondent, taký dokument. Kto sa chcel dozvedieť, čo-to viac z osobného života Joža Ráža, tak si ani nemusí tento dokument púšťať, nič sa nedozvie. Dozvie sa akurát pár nesúrodých myšlienok a postojov osobnosti s obrovským speváckym talentom, ale s nulovým inteligenčným a emočným kvocientom. Proste Ráž ako osobnosť mi nikdy nesedel a v podstate to vyjadril aj v jednej sekvencii tohto snímku, kde hovorí, že v jeho vnútri je veľa zla, ktoré sa snaží potlačiť v sebe. Je to vidieť aj na jeho vystupovaní a názoroch, ktoré sú na míle vzdialené od tých mojich. 35 %

Křížová výprava (2021)

Pri porovnaní s jedničkou je toto pokračovanie úplne z inej dimenzie a v zásade hovorí úplne iný príbeh. Tentokrát sa Garrel zameral vyslovene na ekologickú tému, čo mu slúži ku cti a v zásade má tento film pekný odkaz. Natočené to ale bolo nezáživne a bez nejakého významnejšieho presahu. Na tento film zabudnete akonáhle skončia titulky a nič vás neprinúti si ho pozrieť znova, takže ten odkaz ostane dosť prehliadnutý. 40 %

Top Gun: Maverick (2022)

K tomuto snímku som pristupoval pomerne vlažne, keďže som nechápal, čo tak prevratné sa môže ľuďom páčiť na pokračovaní Top Gunu, ktorého prvý diel bol viac-menej priemernou záležitosťou. Po kino zhliadnutí som ale pochopil, keďže Kosinski tento film povýšil do iných dimenzií. Skvelý nadupaný vizuál s brutálne namakanou kamerou a bravúrnymi leteckými zábermi, ktoré miestami brali dych a jednotku doslova v tomto udupali do zeme. Navyše sa to dejovo veľmi pekne previazalo s predošlým dielom s množstvom emócií, ktoré krásne zvýraznil soundtrack na čele s nádhernou skladbou od Lady Gaga. Jednoducho celé to malo myšlienku, koncept, postavy sa nechovali ako tupelá, ale všetko bolo zobrazené realisticky, aj keď miestami prehnane, čo ale k takémuto filmu proste patrí. A Tom Cruise je kapitola sama o sebe - môžme mať k nemu výhrady, ale ako hercovi sa mu nedá takmer nič vytknúť. A Val Kilmer veľmi potešil vzhľadom na jeho zdravotný stav. Pre mňa osobne film roka. 95 %

Srdce na dlani (2022)

Klasická česká romantická komédia, ktorých sa točí v Česku ozaj na mraky a ktorá je ťažko predvídateľná a dejovo klišoidná. Na druhej strane ale prinesie dobrú náladu, tú správnu romantickú atmosféru a celkom zaujímavú plejádu hereckých výkonov. Tí basketi nemali chybu a Kristína Svarinská milo potešila na srdiečku. 60 %

Dragon Ball Z: Kono jo de ičiban cujoi jacu (1990)

Ako taká jednohubková odbočka od deja samotného seriálu je to fajn, hlavne na oživenie. Tentokrát Goku musí vzdorovať šialenému doktorovi, ktorého Shenlong oživil spod večného snehu. V zásade jednoduchá a dejovo nijako neoslňujúca zápletka, ale koncepčne to sedí do celej série a zarytí fanúšik si určite príde na svoje. Mňa to tiež celkom potešilo. 65 %

Betlémské světlo (2022)

Vcelku príjemná a ľudsky natočená komédia o živote a o spisovateľovi, ktorý svoje myšlienky pretavuje do reálií. Film bol plný typicky svěrákovských humorných odbočiek a ten, kto má rád podobný typ humoru, si určite príde na svoje. Navyše tu boli českí herci, ktorých ja osobne môžem, najmä Terezka Ramba a samotný Svěrák. Do ďalšej hviezdy tam chýbalo trošku viac údernosti, ale aj tak za mňa jeden z tých lepších českých snímkov. 65 %

Seveřan (2022)

Z tohto historického eposu bola vidieť snaha o maximalizáciu vierohodnosti zobrazenia severskej mytológie s jej atmosférou, čarami a mýtickosťou. Severan je v zásade zaujímavým historickým počinom plným násilia, krvi, ale aj lásky a pomsty. Herecky vyskladané skvelo. Na Eggersovi mi ale vadí to prílišné "chodenie okolo horúcej kaše" s dosť zbytočnými scénami. Takže za mňa určite to lepšie v rámci žánru, ale na štvrtú hviezdu to u mňa nevydalo. 60 %

Mimořádná událost (2022)

Priemerná česká hatlanina, ktorá si síce celkom umným spôsobom robí prdel z istej udalosti odohranej na českých železniciach. Problém je ale to, že Havelka to natočil až príliš umelo a bez iskry. Herecky sa mi to tiež bohvieako nepáčilo a celé to bolo koncepčne príliš nudné. Takže za mňa len veľmi priemerný český snímok, ktorý nemá veľmi čím ohúriť. 50 %