Modrý kaftan (2022)

Ja veľmi nemusím tieto homosexuálne filmy aj napriek tomu, že proti týmto ľuďom nič nemám. Každopádne ale tento snímok sa nesie na akejsi vlne melanchólie, monotónnosti a dejovej rozvláčnosti, ktorá až tak nenudí a ktorá neponúka nejaké explicitne sexuálne scény, z ktorých by mohol byť divák jemne pohoršený. Je to príbeh o láske a pokore, ktorá sa nesie celým filmom a nežným "kaftanovským" spôsobom pripomína, čo je pre človeka v živote dôležité. Keby to bolo o niečo živšie, pridám aj štvrtú hviezdu. 65 %

Vzestup Želv Ninja: Film (2022)

V tomto prípade sa plne stotožňujem s miestnym hodnotením. Nie je to také zlé ako v prípade seriálu, ale nie je to ani nič výnimočné a dejovo pútavé, aj keď je tu opäť Krang, ktorý mi trochu chýbal v seriáli. Každopádne stále platí, že animácie sú divoké a zmätočné a v prípade ninja korytnačiek, ktoré už majú za sebou aj filmy so skvelými 3D efektami, je tento počin ozaj len slabučkou a bezvýznamnou kvapkou v mori. 50 %

Zodi et Téhu, frères du désert (2023)

Klasický rodinný "zvieratkovský" príbeh rozvíjajúci v zásade tú istú myšlienku a scenáristicky to teda nie je niečo nové. Každopádne sa dá ale oceniť prostredie, v ktorom sa dej odohráva a aj hlavnú úlohu v podobe ťavy, čo teda určite nie je bežný počin. Navyše tie kulisy navodili tú správnu dobrodružnú atmosféru, takže v konečnom dôsledku sa bavíme o jemne vyčnievajúcom rodinnom filme, ktorý isto pobaví. 60 %

Vzestup Želv Ninja (2018) (seriál)

Tento seriál je tak zbytočným počinom, že je až ťažké to komentovať. Najviac asi udrú do očí animácie, ktoré sú podľa mňa oproti ostatným seriálom značne mätúce a neohrabané. Príbehovo to bolo peklo a navyše tu nefungovali ani vtipné scénky. Proste neviem, aký bol zámer tvorcov, ale toto bolo fakt podpriemerné. Niektoré časti síce fajn, ale to proste nemôže stačiť. 35 %

Předtím, nyní a poté (2022)

Filmový exkurz do dôležitých indonézskych historických míľnikov očami obyčajných ľudí, ktorí si prešli strastiplnými cestami a ktorí sa museli vyrovnávať s nepriazňou osudu. Film iný, na aké sme zvyknutí, príliš monotónny, príliš melancholický a až príliš profesorský. Herecké výkony potešili, ale jednoducho ak človek pri nejakom snímku takmer zaspí, nemôže to hodnotiť inak ako podpriemerne. 45 %

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Rozlúčka s Indianom Jonesom v trošku rozpačitom štýle. Začína to lahodnou akciou v štýle starého dobrého Jonesa navyše digitálne omladeného, aby to neskôr skĺzlo v dosť gýčovú dobrodružnú jazdu. Harrison Ford tu ako dedko v penzii dáva dole mafiánov, lezie po jaskyniach a absolvuje také krkolomné kúsky, že niektorí profíci sa nechytajú. No proste asi to malo byť ozaj trošku uveriteľnejšie, a ten koniec s Archimedom to len zaklincoval. Ako jednohubka fajn, ale ako dôstojné zakončenie série to neobstojí. 65 %

Myška Pattie: Na vlnách dobrodružství (2022)

Ako nápad na unikátny animák určite nie zlé. V zásade celkom prekvapivé európske prekvapenie, ktoré ťaží z novodobých rozprávok, ale vkusne to dopĺňa o grécku mytológiu a jej najznámejšie postavy. Navyše vizuálne je to veľmi pekné. Príbeh až tak neokúzli, ale pre deti to bude určite super. 60 %

Bastardi: Reparát (2023)

Na odpad to určite nie je, ale tento snímok nemôže stačiť na plnohodnotné pobavenie diváka. V zásade sa jedná o spomienkový film na počesť pôvodnej trilógie, ktorý jemne rozvíja príbeh, ale už je to len nastavovanie prevarenej kaše a nič zásadne nové to už neprináša. Palček hore za Gábinu :) 40 %

Bratr a sestra (2022)

Snímok plný všeobjímajúcej melanchólie, ktorý vás prinesie do sveta naštrbených rodinných vzťahov na pozadí jednej tragédie. Marion Cotillard ako vždy božská, ale bolo tu cítiť dosť veľa hluchých miest, pri ktorých som sa evidentne nudil. Inak by som na konci filmu mal trošku kryštalickejšie pocity. Nehovorím, že tento snímok je zlý, ale asi by som očakával trošku zmysluplnejšie budovanie atmosféry. 60 %

Východní fronta (2023)

Surové, autentické, ťažko realistické a až príliš skľučujúce, aby to bola realita 21. storočia, ale žiaľ realita to je, a tento vlogový dokument by sa mal povinne vysielať pre všetkých proruských debilov, ktorí ešte v dnešnej dobe veria tomu, že na Ukrajine sú nejakí banderovci, fašisti a neviem, kto ešte. Škoda len je, že títo pomýlení ľudia budú aj na zábery v tomto dokumente hovoriť ako na fejkové videá, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Je pre mňa doslova tragické si uvedomiť, že by som mal pokrstiť svoje 9-mesačné dieťa a utekať potom na front do totálne nezmyselnej vojny rozpútanej kvôli imperiálnym chúťkam jedného ľudského chudáka. 75 %