Krakenteena Ruby (2023)

Priemerný vizuálne lahodný animák, ktorý nápadom nejako nevyčnieva a v zásade sa len uprace vo veľkom množstve animákov určených najmä pre menšie deti. Ruby má veľké mínus v tom, že jednak recykluje nápady z iných animákov, ale zároveň dejovo až tak neudrží diváka v pozornosti a automaticky po čase prichádza nuda. Jednoducho povedané, v súboji animovaných blockbusterov tento rok nad DreamWorks vyhráva Pixar s jeho Elementals a tento animák sa na neho ani len nechytá. 50 %

Suzume (2022)

Poslednú dobu som si užil celkom dosť japonských anime a tento som nechcel nechať ako výnimku. Ide tu o klasické japonské fantasy, na ktoré sú miestni tvorcovia doslova zameraný a väčšina z nich aj má svoju kvalitu. Tento snímok trošku dejovo pokulháva, animačne je to klasicky dobre. Akosi ma nenadchla myšlienka road movie s uzatváraním kadejakých iných svetov cez čarovné fantasy dvere. Celé mi to prišlo až moc uletené a navyše ako takmer každé japonské anime, strašne ukričané. Niečo mi do tej štvrtej hviezdy proste chýbalo. 65 %

Mezi živly (2023)

Elementals je ďalším z tých lepších pixarovských animákov, ktorý doslova uchváti nádhernými animáciami, ale zároveň prinesie pútavý a originálny scenár a nápad. Stret dvoch navonok nezmieriteľných svetov podaný cez prizmu lásky a na pozadí vykreslenia ťažkostí imigrantov. Snímok má viacero zmysluplných odkazov a na pozadí nádherne spracovanej hudby od Thomasa Newmana s perfektnou titulnou skladbou "Steal The Show". Ja som bol spokojný a určite odporúčam, deti to budú hltať. 75 %

Zkouška umění (2022)

V jednom ohľade je to zaujímavo poňatý dokument o priebehu skúšok uchádzačov o umeleckú školu, ale na strane druhej táto téma je značne špecifická a nesadne možno aj väčšine divákov, mňa nevynímajúc. Nie som veľkým fanúšikom umenia a preto mi niektoré vtipné poznámky neprišli až tak vtipné, ale zároveň niektoré aj áno, ale tých nebolo veľa. Pre milovníkov umenia je toto určite balzam pre dušu, ale ja to subjektívne hodnotím ako priemerný dokument. 55 %

Rychle a zběsile 10 (2023)

Desiate Fast & Furious sa jemne vracia ku svojim koreňom, flashbackmi umne pripomína staré známe postavy a prakticky priamo nadväzuje na jeden z dielov. Opäť raz skvelá akcia, ktorá je ale doslova prešpikovaná klišé až prepálenými scénami, na ktoré sme už u tejto série zvyknutí. Ten záver s priehradou to už úplne zaklincoval, ale milovníkov tejto série to akosi nemôže rozladiť. Jedno veľké plus za skvelého záporáka v podaní Jasona Momou. Inak ale rutinná záležitosť v rámci série, ale určite jeden z tých lepších dielov. 65 %

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Moderne poňatá adaptácia klasického notoricky známeho príbehu o troch mušketieroch a ich vernom spoločníkovi D`Artagnanovi. Zaujímavé herecké obsadenie, slušné historické kulisy a aj celkom prepracovaná atmosféra dodávajú tomuto filmu istú nadpriemernosť. U mňa je skôr problém v tom, že celkovo tento Dumasov počin veľmi nemusím a ani táto verzia ma nepresvedčila, že by som na mojom postoji mal niečo meniť. Vyzerá, že z toho vznikne séria, takže asi ja nebudem jej cieľovkou, ale kredit musím dať za to, že tu bolo použitých minimum CGI efektov a tvorcovia stavili na klasické režijné prevedenie. 60 %

Chlapec z nebe (2022)

Nudný politický thriller na motívy známeho románu, ktorý prináša trošku viac svetla do sveta sunnitskej komunity a toho, ako to tam reálne funguje. Príbehovo je to ale nemastné-neslané a akosi ma to neprikovalo ku stoličke. Očakával som väčší drive a prepojenosť jednotlivých postáv. Niektoré artovo ladené snímky mi proste nedokážu sadnúť. 50 %

Pamfír (2022)

Vskutku reálne natočená dráma z prostredia západoukrajinských pašerákov, ktorá prináša celistvý pohľad na životné reálie miestnych obyvateľov, ich zvyky, kultúru a postoje. Hlavný hrdina si ide svoje a ostatní mu len sekundujú, takže minimálne herecký výkon hlavného hrdinu stojí za pozretie. Škoda len, že je tu dosť veľa vaty, ktorá trošku podrývala celkový feeling zo snímku. Ako festivalovka fajn, ale nie je to pre každého. 60 %

Zatmění (2023)

Nápad natočiť vtipnú konverzačku založenú na jednej autonehode je určite fajn, len škoda, že v tomto prípade to nevyšlo. Jedná sa tu totiž o nudne spracovaný snímok, ktorý navyše až chaoticky a klišoidne končí, takže za mňa jedna veľká nevyužitá príležitosť. Jackuliak vo svojej roli stopercentný. 40 %

Alibi na klíč: Den D (2023)

Táto uletená partička komediantov je azda to najlepšie, čo momentálne produkujú Francúzi v rámci žánru. Pripomína to staré dobré francúzske komédie, pri ktorých ste sa kosili smiechom. Len tu je asi tak 5-6 zapamätateľných scénok, kde som si povedal what a fuck. A záverečná sekvencia simultánne prebiehajúcich svadieb topka. Jednoducho ak sa chcete skutočne pobaviť, pustite si to a neoľutujete. O level lepšie ako jednotka. 80 %