Sirotek: První oběť (2022)

Tento snímok sa môže pýšiť najprekvapujúcejším "game changerom" v rámci deja vôbec. Tvorcovia to zobrali úplne od podlahy a v podstate totálne prekopali celú dejovú linku a pripravili tak pre diváka mind fuck moment prekvapenia. Isabelle Fuhrman opäť skvelá a aj práca s ňou, čoby minimálny rozdiel po 12 rokoch, dopadla na výbornú. Škoda len, že už tá post zvratová atmosféra až tak nevynikla a viac-menej to skĺzlo len do veľmi priemerného psychologického thrilleru. 55 %

Řeka (2021)

Jeden z najkrásnejších prírodopisných dokumentov, aké som doteraz videl. Takto nejak si predstavujem tento typ dokumentu, ktorý sa nezameriava len na správanie zvierat v prírode, ale poskytuje hlavne prenádherné a vizuálne úchvatné prírodné divadlo, pri ktorom totálne vypnete hlavu, ale zároveň si uvedomíte dosahy ľudskej činnosti na prírodu ako takú. A keď do toho pripojíme podmanivý hlas Willema Dafoe a nádhernú scénickú hudbu ako podmaz, tak ozaj nie je o čom a oplatí sa na to utekať do kina. 90 %

Jednotka intenzivního života (2021)

Vysoká škola zdravotnej dokumentaristiky. Tento snímok je síce nesmierne depresívny, ale poskytuje tak dôležité a hodnotné informácie o paliatívnej starostlivosti, aké vo filme ešte nezazneli a poskytuje úplne odlišný pohľad na to, čo je primárnym zámerom tejto terapie. Klobúk dole pred ľudmi ako Ondřej a Kateřina, pretože to musia mať v sebe. Tento dokument určite nie je určený pre citlivé povahy a po zhliadnutí človeka prepadajú všelijaké emócie, ale ten odkaz je jasný a stojí to za pozretie. 80 %

Orphan (2009)

Hororový snímok, resp. silno-psychologický thriller s azda najprenikavejšou a nervydrásajúcou atmosférou. Žiadny slasher, ale ťažká psychologická sonda do útrob človeka, ktorá sa vymyká akejkoľvek kontrole. Námet skvelý, atmosféra veľmi pekne vystupňovaná a herecký koncert Isabelle Furhman a Very Fermiga. Keď si poviem psychologický horor, presne niečo také od neho očakávam. Aj keď ten prepálený záver už nemusel byť. Každopádne ja som sa bavil. 75 %

Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021)

Voľné pokračovanie rovnomennej komédie spred 3 rokoch, ktorú som si ja osobne celkom užil. Tento snímok už len rozvíja a nejakým spôsobom dopĺňa dej, aj keď kvalitatívne je to posun smerom dole. Mení sa prostredie a dejová linka, ale problémy, starosti, bizarné a miestami trápne situácie ostávajú veľmi podobné. Po druhýkrát to už ale trošku viac nudí. 50 %

Anarchisti (2015)

Anarchisti mali veľmi slušný potenciál, ktorý žiaľ nebol naplno využitý a trošku ho zabila slabšia réžia. Príbeh bol síce stupňovaný pomerne sľubne, ale v závere to bol skôr priemerný snímok bez emócií a nejakých výraznejších zapamätateľných scén. Ústredná dvojica sympatická, ale nedokázali utiahnuť celý snímok. Ako nahliadnutie do tajov anarchistických skupín je to ale celkom poučné a svojich priaznivcov si to určite nájde. 60 %

Tove (2020)

Životopisný príbeh založený na lesbickej romanci. Tomuto žiaľ prislúcha hodnotenie, keďže som ešte nevidel biografiu natočenú a zameranú vyslovene na prepieranie orientácie umelkyne so žiadnym detailnejším opisom jej života a toho, čo mohlo ovplyvniť jej spôsob života. Samo o sebe by príbeh o Tove mohol byť zaujímavejší, takto je to ale len priemerná milenecká agitka založená na skutočnom príbehu. Nič viac, nič menej, a o to viac je to sklamanie. 55 %

Moonfall (2022)

Roland, Roland, ty sa proste nezmeníš, že? Človek už po zhliadnutí traileru musí vedieť, čo ho čaká (ak teda pozná Emmericha a jeho filmové kúsky) a aj napriek tomu to proste baví. Je to plné neskutočne trápneho pátosu a obohraného klišé, ale ten vizuálny orgazmus, ktorý dostanete, to jednoducho celé zatieni. Tentokrát Emmerich namiešal koktejl katastrofického snímku s jeho jasným rukopisom a vesmírneho mindfucku v druhej polovici filmu, za ktorý by sa nehanbili ani tvorcovia Star Treku či Star Wars. Tie dialógy ale ostávajú príšerné. Na štvrtú hviezdu to preto nie je, ale inak som si to užil. Dostal som, čo som očakával, a možno nejaký ten dúšok aj navyše. 65 %

Síla (2021)

Nepochopil som veľmi zmysluplnosť a odkaz tohoto dokumentárneho snímku. Niekedy mám pocit, aby bol človek tak trochu "podivín" a mal vyhranené názory a už sa o ňom natočí dokument, pritom výpovedná hodnota je podľa môjho názoru na bode mrazu a film prakticky prináša len sumár divných myšlienok pozorovaného pána. Neviem, takýto typ filmu mi nikdy asi nesadne. 35 %

Princezna rebelka (2021)

Plne sa stotožňujem s momentálnym hodnotením. Rozprávka, ktorá nepostráda princov, princezné, rytierov, drakov či iné postavičky, ako napr. milé lasičky. Ale zároveň aj rozprávka, ktorá svojim dejom nevyčnieva z davu a ide v zabehnutých šľapajách s nalinkovanou šablónou. Animácie sú na vysokej úrovni a deti to určite bude baviť. Pre mňa ale len jeden z mnohých animákov. 60 %