Millerova křižovatka (1990)

Coenovský styl je tak specifickou záležitostí, že dělá z Millerovy křižovatky celkem náročnou diváckou podívanou, kde moc neuspějete pokud se budete dívat jenom, tak nějak po očku. Gangsterský film, který sleduje počínání jednotlivých rivalů za dob prohibice a hlavním tématem jsou především sázky a filmová femme fatale Marcia Gay Harden. Opět hodně zajímavý počin od Coenů. Mám od nich jiné oblíbence, ale i Millerova křižovatka je nezpochybnitelně kvalitním kusem.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Příklad toho, jak studia těží ze svých značek a vznikají tak zbytečné repetativní snímky. První Zataženo, občas trakaře byla super originální zábava, kde létala kvanta digitálního jídla, a ikdyž zápletka ani její vyústění nebylo nic extra zajímavého, tak se jednalo o super originální animovaný film. Druhý díl je, jak už tomu tak bývá trošku navíc. Trampoty hlavních hrdinů jsou vyhnány do zbytečných extrémů a všechno je hodně černobílé. Chápu, že hlavní cílovkou jsou děti, ale tady jde hlavně o kalkul a nikdo to nezakrývá. Není to špatné, ale strašně průměrné.

Parazit (2019)

Největší favorit na letošního cizojazyčného Oscara mi k srdci tolik nepřirostl. Samozřejmě jako hořko-sladká satira společnosti funguje skutečně zajímavě. Poměrně nevtíravě se před Vámi odehrává třídní boj v Jižní Korei a ikdyž asijská specifičnost není tolik výrazná jako je normálně běžné. Pravděpodobně díky tomu, že Džun-ho Pon působil dlouho dobu v koprodukcích se západními filmaři, a tak bude Parazit atraktivnější pro celosvětové publikum, ale ve finále se jedná o čistě přeafektovanou asijskou záležitost. Vlastně ani stále nevím, jak se k filmu postavit. Stále jsem rozpolcený a to i několik dní po shlédnutí. Rozhodně jde o velice zajímavý kousek, ale já se k všeobecnému hypu asi nepřidám. Asijská kinematografie tak pro mě stále zůstává oříškem.

Král (2019)

Originální tvorba Netflixu začíná nabírat slušné obrátky a po nedávném Outlaw King tu máme další středověkou lahůdku a už od počátku je jasné, že King má ještě o fousek vyšší ambice než druhý jmenovaný snímek. Michod natočil řemeslně téměř bezchybnou podívanou, která sice není tolik velkolepá, ale je o to více upachtěně uvěřitelná. Chalamet je výborný a pravděpodobně jsme našli velkou hollywoodskou star budoucích let. Herci ve vedlejších rolích jsou také super a bohužel je trošku pravda, že nejvíce v paměti utkví pitvořící se Pattinson což je trošku škoda, ale i tak se jedná o výborný film.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Série Rychle a Zběsile již vůbec není o autech a zvolna se nám začíná obměňovat i postavení filmových postav. Do popředí se dostávají postavy Dwayna Johnsona a Jasona Stathama, které si vysloužili vlastní film doplňující sérii. Jako akční blockbuster, která nemá žádné další ambice, film obstojí bez problémů. Důležité je také, že všichni zúčastnění jsou s tím naprosto v pohodě a nedělají z filmu něco, co není. Divák tedy nemůže žehrat na hloupost děje a fyzikálně nemožné stunty. Tyhle věci totiž už tak nějak nedílně k podobným filmům patří. Johnson a Statham hláškují a stírají se. Na téhle úrovní podle mě film moc nefunguje, protože to působí hodně uměle a neuvěřitelně. Zbytek herců kvalitně doplňuje ústřední dvojici a jak Vanessa Kirby, tak i Idris Elba jsou ve svých rolích výborní. Ryan Reynolds a Kevin Hart jsou tam na druhou stranu jenom proto, protože jsou momentálně in a chtěli být u toho. Celkově se jedná o podařené akční blockbusterové řemeslo, které nemůže selhat pokud po něm nechcete něco, co není.

Svět zítřka (2004)

Vizuálně sice velmi zajímavá podívaná, kterou podporuje poměrně hvězdné obsazení, ale to nedokáže zakrýt fakt, že se jedná o hodně výplachovou až skoro béčkovou podívanou. Snaha o rekreaci starých dobrodružných filmů vychází vniveč a nemohu říci, že bych byl ve finále nějak výrazně spokojený. Herci se asi viditelně bavili, ale já nemohu říci totéž.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Dle mého názoru poměrně zbytečný apendix ke kultovnímu seriálu. Pokračuje se přesně v momentu, kde seriálový předchůdce končí, a tak se nám zde objevují některé postavy, které se dožily až sem. Nutno říct, že pro mě ty méně oblíbené, a tak mi zde citelně chybí moji oblíbenci. Řemeslně je všechno v pořádku, ale El Camino pokračuje v pomalém seriálovém vyprávění, takže to vypadá jako další epizoda seriálu, ale vlastně se nic moc nestane. V seriálovém podání by následovala další epizoda a pak někdy finální katarze, tady tomu tak úplně není. Vidím v El Caminu must see pro seriálové fandy, ale jinak spíše snahu Netflixu parazitovat na své úspěšné značce.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Pro mě osobně docela překvapení. Nečekal jsem úplně čistý horor. Spíše něco mysteriózního, ale André Ovredal nám servíruje čistokrevnou hrůzu. Do rodinné firmy koronerů se dostane tělo neznámé ženy, které budí stále a stále více otázek a děj nám eskaluje až k očekávanému vyvrcholení. Začátek si Vás pomaloučku připravuje na to, co se v budoucnu stane a pak už tu máme jenom přehlídku jump scare momentů a hodně nekompromisního finále. Prim hraje atmosféra a herecké obsazení. Brian Cox s Emilem Hirschem jsou super a nepříjemně vlezlá atmosféra je také výborná. Jeden z těch lepších hororů.

Diego Maradona (2019)

Asif Kapadia tyhle životopisné dokumenty opravdu umí a po Sennovi a Amy Winehouse následuje příběh Diega Maradony. Opět opravdu velký a zajímavý životní příběh, který na ty více než dvě hodiny určitě vydá a vydal by i na více, ale takhle se alespoň udržela určitá údernost. Nejsou zde žádné mluvící hlavy a všechno je odvyprávěno pomocí tuny původních záběrů. Film se soustředí především na Maradonovo působení v Neapoli, jelikož tam se odehrává vše stěžejní a to, co předcházelo a následovalo, je uvedeno jenom v rychlosti. Jako stěžejní moment je vyobrazeno utkání Argentiny s Anglií, které perfektně definovalo Maradonovu osobnost. Dvě tváře - Diego a Maradona. Části, které spolu nemohou moc dobře fungovat, ale zároveň nemohou fungovat bez sebe. Opět velmi zajímavý a perfektně řemeslně vystavěný dokument.

Joker (2019)

Hned na úvod bych chtěl klidnit hype, který se kolem Jokera vytvořil. Nic to ovšem nemění na faktu, že se jedná o výborný a pozoruhodný film. Rozhodně jeden z nejlepších tohoto roku s velice pravděpodobně nejlepším hereckým výkonem tohoto roku, ale nerad bych předbíhal. Joker rozhodně neměl na růžích ustláno a Todd Phillips si ho musel složitě vydupat, ale výsledek za to stojí a ukazuje studiům, že i tudy ta cesta vede a třeba se v budoucnu dočkáme více podobně laděných filmů s komiksovou tématikou, která je zobrazena z lehce jiného úhlu. Jsem rád, že to konečně někoho napadlo. Zobrazit nějakého komiksověho ''hrdinu'' v dramatické poloze, bez blockbusterovských ambic a reálií. Skutečně tleskám a nevadí mi ani očividná inspirace Taxikářem a jemu podobnch. Tady si to prostě sedlo a uvidíme, co přinese budoucnost.