• Pohádka

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Tak tohle ne. Tvůrce si z nás dělá dobrý den tím, že splácá páté přes deváté, dodá zajímavý pohled šikovného kameramana, tajuplnou atmosféru nechá hudebně zkomponovat a pak se nám to snaží předložit coby mysteriozní kult. Ani náhodou nedoporučuji. Panoptikálně odpudivé bez hlavy a paty.

Audience (1990) (divadelní záznam)

Tak tohle se povedlo. Zábavné!

Z pekla štěstí (1999)

Mám rád pohádky. Zdeněk Troška je mi sympatický a jeho filmy zpravidla považuji za zábavné. Ale mám rád jiné pohádky než od něj. Ne že by ty jeho obrazově nebyly hezké, ale jsou vyafektované, ukníkané, upištěné, ukvičené a ukřičené, takže v tom zvukovém mumraji nejsem schopen případnou krásu příběhu jakkoli postřehnout. I přes vědomé přemáhání jsem ani jedinou jeho pohádku nedokoukal. Možná si příště pořídím Otíkovy sluchátka a přeci jen tam nějakou tu vnitřní ztichlou krásu objevím.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1963)

Sovětské filmy se dělily na k smrti nudné dumky (drtivá většina) a nesmrtelné famózní fláky. Tohle byl pokus o umělecké ztvárnění pohádkového příběhu po vzoru sovětské drtivé většiny a taky to tak dopadlo.

Rumburak (1984)

Po zábavné Arabele si u vyšťavených autorů kdosi objednal pokračování. Nic nepomohlo jejich zkušené ujišťování, že když mlčí můzy, mají raději řinčet zbraně či aspoň hospodské půllitry a do budoucna že se uvidí. Umíněný ješita s vidinou mrzkého zisku trval na svém a unavené autory uargumentoval, aby něco sesmolili, že to lidi spolknou i s navijákem, že hezké róby, pohádková říše a oblíbené postavy se o úspěch postarají samy. Šeredně se spletl.

Malá mořská víla (1976)

Tak tohle se nevyvedlo. Nudonudný suchopár. Čím to? Vážnou hudbou? Absencí vtipu? Uměleckým výrazem? Bylo to, jako když se do bijáku těšíte na flák a la Šíleně smutná princezna a místo toho vás vážné tváře upjatých soudružek uvaděček uvítají na pásmu poezií proletářských básníků šmrnclém baletem ochotnického divadla pracujících.

Ecce homo Homolka (1969)

V životě platí: oč méně složitých teorií v hlavě, o to více a hlasitějších řečí. Znáte to, jdete po ulici a naráz řev "Có ty, kám deš, sédni dó kočára", jak haleká na jednoho z klubka svých usoplených harantů mladičká multimamina. Ve filmu je to zábavnější, páč tam je takové chování nahrané a často improvizované. A tady u herců platí: čím víc v hlavě, o to víc nesmrtelných hlášek! Homolkovic řeční neúnavně a nahlas, a popravdě ne každému přijde k chuti to celý film poslouchat. Ale jedno je jisté - Šebánek je excelentní. Díky němu je celá trilogie znovu a znovu koukatelná.

Tenkrát na Západě (1968)

Tak vám sedím kdysi na vojně v kině a moc se těším na ten zážitek. Psala mi mého srdce kráska, že viděla Tenkrát na západě a - super! Půlka filmu, za mnou hlasitě chrápe chlap. Pohoršeně se otáčím - za chvíli to bude gradovat, a on to prochrní. Dvě hoďky - tak teď by už to mělo přijít, srdce, připrav se na buchy buch vzrušením! Titulky, a já udiven, kdeže kolem proletěly ty tolik do lechtavých výšin vyšroubované očekávané emoce, že jsem je himbajs vůbec nezaznamenal? P.S.: ešivá se za tím super neskrývalo ňáké jinotajné super?

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Chtěl jsem, moc jsem chtěl dodívat se do konce jakéhokoli z dílů Star Wars. Pochopit. Ocenit. Prožít si to vzrušení. Sed jsem k tomu a říkal si: "vydrž! Vždyť se to tak líbí! Těch doporučení! Toho nadšení kolem! Té spokojenosti!" Hanebně jsem selhal. Ani jednou jsem nevydržel tu ptákovinu dokoukat.