Bubblegum Crisis: Tokio 2040 (1998) (seriál)

Centrální dějová linie procházející celým seriálem je příjemnou změnou oproti původní verzi, bohužel je to jediná věc, v čem má remake navrch. Zcela totiž postrádá stylovost svého předchůdce, na vině bude asi především hudba, která hrála v původním seriálu důležitou roli, ale zde je spíše nevýrazná. Celkem mě ale překvapil závěr seriálu, pár dílů před koncem jsem se obával nějakého banálního zakončení, tvůrcům se ale povedl náramně. Škoda jen, že cesta, která k němu vedla, nebyla až tak oslnivá.

Sêrâ fuku to kikanjû (2006) (seriál)

Od seriálu, jehož název v překladu znamená něco jako "dívčí školní unifoma a samopal", jsem čekal béčkovou parodii na jakuza filmy, ale tohle se bere i přes absurditu děje příliš vážně, než aby to mohlo být zábavné. První přibližně tři díly se ještě nesou v relativně nevážném duchu. Způsob, jakým si Izumi počíná v jí neznámém prostředí, nebo jak se snaží svou novou roli utajit před okolím jsou celkem sranda. V polovině ale seriál zvážní a prakticky všechny postavy se začnou chovat jako pitomci, nejspíše ve snaze co nejrychleji umřít. Většinou se jim to taky povede. Kvůli hlouposti děje se tak dramatická část seriálu stává celkem nezáživnou a nudnou a úplně kazí dojem z relativně slušného začátku.

Parasaito Ivu (1997)

Parasite Eve disponuje originální a velice znepokojující premisou. Celá první polovina je velice sugestivně natočena a ač se v ní toho zas tolik neděje díky zručné práci režiséra drží člověka neustále v napětí a takřka každá scéna působí tak nějak zlověstně či znepokojivě. Ve druhé půli ale film hrozně zbéčkovatí, atmosféra se vytratí pryč a ke konci se dostane ke slovu jakási prapodivná romantika. Tenhle film si rozhodně zasloužil mnohem lepší závěr. Doporučují jen dvě z pěti mitochondrií.

Sajonara zecubó sensei - Season 1 (2007) (série)

Trochu mě mrzí, že nemůžu dát vyšší hodnocení, protože tenhle seriál je vážně netradiční a originální a v některých segmentech vskutku brilantní a vtipný. Na druhou stranu základní schéma se opakuje pořád dokola, spoustu nařážek nemůže divák s nedostatečnou znalostí japonských reálií pochopit a kvanta různých popkulturních odkazů mi přišla dost samoúčelná. Chvílemi je to prostě až moc divné, ale už kvůli segmentům, kdy se všem postavám otočí jejich osobnosti, nebo kdy se postavy snaží seriál vysvětlit divákovi, který se na něj dívá poprvé a mnohým dalším za vidění určitě stojí. V budoucnu dost možná kultovní záležitost.

ef - a tale of memories. (2007) (seriál)

Máš nějaké vzpomínky, které nechceš zapomenout? Emocionálně a také vizuálně jedno z nejpůsobivějších anime tohoto roku. Příběh se soustředí na trojici potenciálních párů a vývoj jejich vztahů. Není nijak složitý, ale je velice citlivě vyprávěn a vyznění jednotlivých scén je podpořeno nápaditou obrazovou stránkou, kdy styl kresby, použité barvy nebo i třeba nápisy pomáhají vyjadřovat psychické rozpoložení postav. Z nich je asi nejzajímavější dívka Čihiro, které byl v seriálu svěřen nejsmutnější úděl, kdy se každý den učí poznávat svět, jen aby se jí znovu a znovu rozplinul před očima, ale přesto se nehodlá vzdát své šance na štěstí. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že by byl seriál lepší bez posledního dílu.... A co že vlastně znamená to "ef" v názvu? Odpověď dají první písmena názvů jednotlivých epizod - euphoric field.

Hi no tori 2772 : Ai no CosmoZone (1980)

Pozoruhodný sci-fi film, který audiovizuálním zpracováním přpomene spíše filmy studia Disney než japonskou animovanou tvorbu, dokonce obsahuje i několik muzikálových čísel. Technické zpracování je na svou dobu brilantní, jindy statická kamera začne v některých scénách poletovat kolem postav, vrcholem je v tomto ohledu dechberoucí scéna jízdy po dálnici z počátku filmu. Děj, který se dotýká věčných témat jako láska a nesmrtelnost, se točí okolo hledání a lovení vesmírné bytosti označované jako "ohnivý pták 2772" (Fénix 2772), který je poslední nadějí na záchranu umírající Země. V průběhu sledování mi film připoměl snad všechny starší sci-fi, co jsem viděl od Metropolis přes Vesmírou odyseu až po Vetřelce. Problémem tohoto snímku je, že i přes dvouhodinovou stopáž má děj místy opravdu překotné tempo a obzvláště ke konci se toho stane tolik, že to člověk ani neodkáže vstřebat a jednotlivé scény tak nemohou mít ten správný dopad. Seriálové zpracování by dle méno názoru dalo vyniknout příběhu více.

Higuraši no naku koro ni (2006) (seriál)

Higuraši no naku koro ni: Příběh je pomalu rozkrýván docela netradičním způsobem, kdy je s každou kapitolou restartován a poté se vždy odvíjí trochu jiným směrem a končí trochu jiným výsledkem, ale některé klíčové události zůstávají pokaždé zachovány, případně je jedna dějová linie nazýrána vždy z pohledu jiné postavy. Ty hlavní záhady se ale nevysvětlí, spíše než odpovědi nabízí první série jen množství otázek. ________ Higuraši no naku koro ni kai: Higuraši kai nezačalo nijak oslnivě, nudný a vlastně i celkem zbytečný začátek mi rychle zkazil radost z návratu tohoto seriálu, teprve na konci druhé kapitoly (díly 12 a 13) to začalo být opravdu zajímavé a dobré. Především proto, že seriál konečně začal poskytovat kýžené odpovědi. Nicméně poslední kapitola Higuraši kai byla skvělá celá, rozuzlení bylo velice překvapivé a uspokojující. Škoda jen, že první polovina neměla až takový spád.

Bubblegum Crash! (1991)

Bubblegum Crash navazuje takovým podivným způsobem na Bubblegum Crisis. Na jednu stranu jeho příběh rozvíjí, na druhou ho v něčem i trochu popírá. Na první pohled zůstalo vše při starém, ale řekl bych, že jen prostřední epizoda se může kvalitativně měřit se starším seriálem, zbylé dva díly nejsou prostě ono, přišlo mi, že se příliš soustředí na akci a trochu méně na postavy. Další nemilou skutečností je, že Priss namluvila jiná dabérka a nějak jsem si na to nemohl zvyknout.

Highlander: The Search for Vengeance (2007)

Celkem slušný příspěvek do highlanderovského vesmíru s velmi pěknou animací a velmi neoriginálním příběhem. Souboje jsou docela povedené, ale ten anglický dabing mi celou dobu rval uši.

Bubblegum Crisis (1987) (seriál)

Kouzlo Bubblegum Crisis tkví ve velice podařené kombinaci zajímavých postav, nepříliš originálního příběhu (i když i ten dokáže párkrát překvapit) a dobře padnoucí hudby. Žádná z jednotlivých složek sama o sobě až tak skvělá není, ale dohromady to prostě šlape výborně. Zpočátku jsem k seriálu přistupoval s mírnou nedůvěrou, mecha anime zrovna nemusím a navíc tenhle seriál postrádá nějaký centrální příběh, který by se s koncem vyřešil, jednotlivé epizody mají v podstatě oddělené příběhy. S každým dalším dílem jsem tomu ale přicházel čím dál více na chuť a po skončení poslední takřka die hardovské epizody je mi líto, že už je konec. Naštěstí je tu ještě pokračování a remake. Přes mírné stáři naprosto parádní a stylové anime, které nezůstalo své skvělé pověsti nic dlužno.