Keidžo!!!!!!!! (2016) (seriál)

Plagát ani obsah seriálu neklamú a divák naozaj dostane naservírované enormné množstvo stopáže so sporo odetými anime ženami v intenzívnych zápasoch pŕs a zadkov. To ale nie je všetko!!!!!!!! V druhom rade je to skvelá paródia na športový žáner japonskej animovanej tvorby. Čím viac postupujú epizódy, tým viac absurdné a vtipné scény sú. Tu bohužiaľ Keijo zadal limit využitia svojho potenciálu. Je veľká škoda, že autorovi neskrsla myšlienka urobiť seriál hitom ale nechal ho iba priemerným. Tak ako sa Gurren Lagann podarilo, napriek svojej strelenosti preraziť na vrchol žánru svojím originálnym spracovaním serióznosti a humoru, Keijo malo všetko preto aby dosiahlo to isté vo svojom obore. Každopádne, vynadíval som sa a nasmial som sa, takže som spokojný.

Kimi no na wa. (2016)

Stredoškolské prostredie, romantika, dráma, humor, mysterióznosť, japonský folklór – všetky tieto prvky so sebou skvele fungovali. Celý čas som bol v napätí, že ako sa to celé rozuzlí. Veľmi sa mi to páčilo a dosť ma to zobralo. edit (09.9.2018): Druhý krát. Perfektné. Hudba! edit2 (14.5.2019): Tretí krát. Ach, toto je snáď jeden z najkrajších filmov vôbec. Makoto Shinkai je neskutočný človek. edit3 (14.8.2020): Ach, všetko je tak úžasné. Je to definitívne. Hodnotím toto dielo ako pre mňa druhý najlepší film, čo som kedy videl.

Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016)

Na začiatok by som len chcel podotknúť, že toto je môj prvý stret s Final Fantasy frenčajzom. Vizuálne pekné, zaujímavé spojenie fantazy a sci-fi. Celkom dobrá akcia aj keď mohli tie bitky nejako obmeňovať a viac kombinovať s mágiou lebo stále sa iba dokolečka teleportovali z miesta na miesto. Celkový príbeh a dej bol fajn. Čo som nevedel prekusnúť boli dialógy. Najviac suché, klišé hlášky ktoré sú hodné céčkových filmov. Fakt sa to nedalo počúvať. Bavil som sa ale malo to veľa zmareného potenciálu.

Koe no katači (2016)

Wow. Takýto psychologický prístup som naozaj nečakal. Obsiahly náhľad do vnútra hlavnej postavy a jej okolia v retrospektíve v rozpätí niekoľko rokov vytvorilo medzi mnou a charaktermi neskutočné empatické spojenie. Dej bol natoľko rozvinutý, toľko toho sa tam udialo, že mi dĺžka filmu prišla ako večnosť – čo je pozitívne. A pritom tam nebola jedna nudná scéna. Prešiel som všetkým, od hnevu a nenávisti, cez radosť a smiech až po smútok a slzy. Naozaj som unesený. edit (08.9.2018): Prečítal som si mangu podľa ktorej bol film robený a potom som si film pozrel znovu. Som takmer absolútne spokojný s touto adaptáciou. Viem si predstaviť, že by bola stopáž ešte predĺžená aby sa poskytol priestor na retrospektívne scény pre vybrané hlavné postavy, kde boli v mange ukázané ich vnútorné monológy. Dodalo by to definitívne vysvetlenie ich správania v minulosti a prítomnosti. Aj bez toho je ale divákovi jasné, aj keď sa nedozvie dôvody, že postavy nie sú čiernobiele, ako sa niekedy môže zdať. ***SPOILER*** Koniec bol podľa mňa skvelý. Áno, uvítal by som radšej keby za poslednou scénou nasledovala ešte jedna, kde Shoko fyzicky príde k Shoyovi a chytia sa za ruky. Tak ako to bolo v mange (viac menej). Ale zatiaľ čo v mange som sa od Shoyovko sociálneho znovuzrodenia na školskom kultúrnom festivale na koniec komiksu prelúskaval cez desiatky zbytočných strán, vo filme bol tento konečný šum odstránený a skončilo to na vrchole. Nehovoriac o celej metafore, kedy sa Shoyovi vráti "sluch", ktorá v mange nie je. ***END SPOILER*** edit2 (30.4.2020): Tento film je neskutočne skvelý, nech si ho pozriem hocikoľko krát.

Kono sekai no katasumi ni (2016)

Je to taký dokumentárny film o živote obyčajných Japoncov počas druhej svetovej vojny. Bolo nám ukázané ako funguje spoločnosť a rodinný život, aké všelijaké povinnosti boli pri staraní sa o domácnosť a postupne ako vojna postupovala, aj ťažké zmeny ktoré priniesla. Bolo zaujímavé pozerať sa na to ako sa vtedy žilo – ak je táto reprezentácia reálna – ale nevýrazné postavy a chýbajúca zápletka na mňa pôsobili trochu nudne. Druhá polovica stopáže jednoznačne prebila pomaly sa vlečúci a nič sa nedejúci začiatok. Vojna prišla už priamo do mesta a začali sa diať veci a takisto začala vyplavovať na povrch psychológia postáv. Bolo to neskutočne silné a emocionálne a zvlášť kvôli tomu, že sme vedeli čím sa vojna v krajine vychádzajúceho slnka skončila a týmto zdrvujúcim poznaním budúcnosti deja mi skoro puklo srdce. Kvôli menej výraznej prvej polovici hodnotím troma hviezdami.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Nie som z filmu nejak extra nadšený. Tematika japonskej kultúry sa mi veľmi páčila ale príbeh bol až moc prekombinovaný, naivný a priamočiary. Plus dávam za zlovestné sestry. Vizuál bol celkom dobrý ale chcelo by to viac zapracovať na plynulosti mimiky úst.

La La Land (2016)

Nepamätám si kedy som naposledy a či som vôbec niekedy videl muzikál iný ako od Disney. Pre mňa to bolo niečo dosť nové a veľmi originálne. Prelínanie reality s “pódiovým” svetom bolo skvelé. Ryan a Emma výborní ako vždy. Koniec ma úplne zobral, nádherné finále. Bojujem s rozhodnutím, či ohodnotím rovno piatimi hviezdami. Nechám si asi toto rozhodnutie na ďalšie pozretie, zatiaľ silné štyri hviezdy.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Wow. Absolútne nechápem to hodnotenie v päťdesiatich percentách. Za mňa, úplne super, silné štyri hviezdy! Nie je to žiadny rodinný film ale celé sa to tiahne v drsnej a melancholickej atmosfére. Pútavý príbeh, slušná akcia, krásny vizuál a perfektné obsadenie. Kľudne to mohli ale celé predĺžiť a pridať viac retrospektívnych scén aby nám viacej priblížili hlavné postavy aj ich vzťahy. Trochu mi to tam chýbalo. edit (31.3.2019): Pozreté už asi štvrtý krát. Stále je to super.

Noční zvířata (2016)

Dosť sa mi to páčilo. Spolupráca melanchólie, mysterióznosti, napätia, vynikajúcej hudby a skvelých hercov naplno upútali moju pozornosť a myšlienky. Film vo mne zanechal neurčitý hlboký pocit a veľa otázok kvôli ktorým sa k nemu zrejme ešte vrátim.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Veľmi sa mi to páčilo. Dobrodružná plavba prepletená mytológiou. Super sympatická, pekná, emancipovaná a cieľavedomá hlavná ženská postava. Dobrá hudba ale pesničky čo spievala Moana boli obzvlášť skvelé, Auli'i Cravalho má neskutočný hlas.