Faunův labyrint (2006)

Dosť sa mi to páčilo. Mylne som išiel do toho s tým, že je to rozprávka. Takže ma celkom prekvapila drsnosť filmu aj veľa stopáže bez fantasy prvkov a celkové spojenie dvoch úplne odlišných dejových línií. Napodiv to fungovalo. Aj keď viem si predstaviť verziu, kde by sa dej točil hlavne okolo hlavnej hrdinky v čarovnom svete a realita dospelých by bola iba v pozadí. Veľmi dobre zahratá hlavná postava mladou Ivanou Baquero. Skvelý hlavý soundtrack v podobe uspávanky.

Já, Tonya (2017)

Ja som veľmi spokojný. Ten humor spravil strašne veľa. Verím tomu, že keby to bol čisto seriózny film, tak by ma to až tak nechytilo. Divím sa, že z Tonye vyrástol fungujúci človek, napriek tomu aká hrozná osoba bola Tonyina matka a aký magor bol Tonyin frajer. Bolo mi z toho dosť smutno. Margot Robbie super, ostatní herci tiež.

La La Land (2016)

Nepamätám si kedy som naposledy a či som vôbec niekedy videl muzikál iný ako od Disney. Pre mňa to bolo niečo dosť nové a veľmi originálne. Prelínanie reality s “pódiovým” svetom bolo skvelé. Ryan a Emma výborní ako vždy. Koniec ma úplne zobral, nádherné finále. Bojujem s rozhodnutím, či ohodnotím rovno piatimi hviezdami. Nechám si asi toto rozhodnutie na ďalšie pozretie, zatiaľ silné štyri hviezdy.

Below Her Mouth (2016)

Za mňa určite áno. Tento film je estetické nebo. Erika Linder si ma dosť získala. Jediné čo mi trochu nesedelo bolo zvoľnené tempo v strede stopáže s moc rýchlym emočným spádom medzi hlavnými postavami. Inak ale všetko veľmi dobre fungovalo – spoznávanie na začiatku, chémia medzi hlavnými hrdinkami, depresie ku koncu. Fakt sa mi to páčilo a seriózne rozmýšľam, že tomu strelím plný počet. Možno nabudúce.

Lady Bird (2017)

Nepodarilo sa mi úplne stotožniť s hlavnou postavou a veľa krát som nechápal, čo robí. To mi asi bránilo aby som sa do filmu viac zažral. Ale inak som dosť spokojný. Ďalší do kategórie “feel good”. Slabé štyri hviezdy.

Thor: Ragnarok (2017)

Po prvom pozretí som bol dosť naštvaný, že sa film neuberal serióznou cestou ale bol to absolútny komediálny a parodický úlet. Akonáhle som ale akceptoval tento fakt, pozrel som si to druhý krát a musím povedať, že to naozaj stálo za to. Fakt sa mi nepáči rozhodnutie ísť touto cestou ale čo narobím. Môžem si to jedine naplno užiť.

S láskou Vincent (2017)

Veľmi sa mi to páčilo. Vizuál bol neskutočný. Príbeh strašne pútavý. Prostredie a doba ma úplne vtiahla. Zatiaľ hodnotím štyrmi hviezdami ale možno zvýšim po ďalšom pozretí. edit (07.8.2019): Tá piata hviezda ide hore za ten neskutočný vizuál. Celý film namaľovaný v dvanástich obrazoch za sekundu, fakt úžasné.

Blade Runner 2049 (2017)

Wow. Film stotožňuje všetko čo prvý diel mal a zároveň čo prvému dielu chýbalo. Neskutočná atmosféra dosiahnutá vždy serióznou náladou postáv, temným prostredím a úžasnou hudbou. Namakaný vizuál, solídny príbeh, skvelý dej ale hlavne celý film bola jedna veľká filozofia života. Kde by bolo sci-fi bez Karla Čapka. Zatiaľ čo v jednotke vôbec, v tomto pokračovaní som neustále myslel na jeho dielo R.U.R.. Ryan Gosling bol skvelý ako vždy. Ostatný herci tiež zahrali veľmi dobre. Vyzdvihnúť by som chcel milostnú scénu, tá bola dosť silná. Hodnotím plným počtom aj keď neviem, že či tu piatu hviezdu som nedal navyše len aby som zdôraznil kontrast kvality medzi oboma dielmi. Uvidíme po ďalšom pozretí, či ostane alebo nie. edit (11.3.2019): Tento film je neskutočný masterpiece. Päť hviezd plne zaslúžených.

Preľudnenie vs. trvalá udržateľnosť (2018)

Z informatívneho hľadiska skvelé. Prevedenie mohlo byť lepšie. Miestami až moc technické ale super všeobecný úvod do problematiky preľudnenia.

Poslední mise (2017)

Prvá hodina a niečo bola skvelá. Realistický a zdravý pohľad na americké vojny a ich následky na vyslúžilých ľudí ktorých postihli. Potom sa dej odklonil od hlavného príbehu a film stratil atmosféru ktorú znovu našiel až v minútach na konci. Aj som sa zasmial aj som si poplakal. Trio hercov bolo dobré kombo. Dávam slabé štyri hviezdy.