Jak jsem strávil tohle léto (2010)

Na další Popogrebského film jsem se po Prostých věcech skutečně těšil a rozhodně jsem nebyl zklamán. Vystudovaný psycholog ukazuje, v čem je jeho síla – v dokonalé práci s charaktery jednotlivých postav. Silnou atmosféru filmu podtrhuje syrové severské prostředí, vynikající práce s kamerou a dobře zvolený soundtrack. Gradace nepochopení se obou postav je úžasná. Jediné, co mi narušilo pěti-hvězdičkový zážitek, bylo značné neztotožnění se s chováním Paši. Takže zůstávám na čtyřech a půl. Přesto pro mě jeden z nejsilnějších zážitků KVIFF 2010.

Sledování (1998)

Už svým prvním filmem Nolan ukázal, co od něj můžeme v budoucnu očekávat. Precizně vykonstruovaná skládačka po počátečním slídilském úvodu získává čím dál větší spád a překvapivý závěr, ve kterém se dějové roviny postupně protínají, vás posadí na zadek. Nejistý hlavní hrdina vůbec netahá za nitky, i když je spíš přesvědčen, že má situaci pod kontrolou. Nolan se noří do psychiky hlavních postav a dokáže skvěle vykreslit jejich chraktery na pozadí černobíle nudné atmosféry předměstí. Téměř poctivé čtyři hvězdy.

Thor (2011)

Výpravný film pro celou rodinu - a to v tom nejlepším slova smyslu, kde si každý najde to svoje. Neotřelý příběh s mytologicko-pohádkovou příměsí, krásnou a křehkou (byť jako vědkyní ne zcela uvěřitelnou) Natálku, ztepilého Chrise Hemswortha a jeho pýchu, prozření a pokání, nevyrovnanou a nejednoznačnou postavu Lokiho nebo třeba zajímavé zamyšlení nad událostmi, jež mohou být v závislosti na úhlu pohledu mytologií, magií, prostou skutečností či vědou. Kenneth Branagh precizní režií drží tempo tohoto souboje dobra a zla, jež musí potěšit každého milovníka poctivé filmové podívané. Čtyři hvězdy jako vyšité.

Tři (2005)

Začíná to neoriginálně a pokračuje poměrně předvídatelně, ale film Tři mě i přesto docela bavil hlavně kvůli bílým bikinám a jejich obsahu. Z tématu proměny rolí a reprodukční přitažlivosti mužů v závislosti na prostředí se ovšem dalo určitě vytěžit více. Herecké výkony jsou však poměrně slabé a dějové zvraty ne vždy zcela pochopitelné - příběh občas trochu drhne. Tři hvězdy tak zachraňuje úchvatná žena s velkým Ž - a nejen Ž - Kelly Brook.

Svatba ve třech (2005)

Překvapivě svěží romantický film s happy endem, jež naplňuje mou duši pocitem, že takhle by to mělo v životě chodit. Bohužel lidé nejsou ani tak inteligentní, ani tak čestní a ani tak citliví jako hlavní postavy filmu. Typově výborný casting - obě hrdinky jsou opravdu krásné, Heck gentleman jak má být a malá H je prostě skvělá. Zážitek mi trochu kazí zvláštně napsané postavy rodičů Rachel a pár zbytečně nadnesených momentů. Celkově ovšem velmi milá podívaná - skoro mě rozněžnila ;-)

Ženy pro měny (2004)

Dokument Eriky Hníkové zachycuje ženskou posedlost vlastním vzhledem v mozaice několika postav a jejich osudy ukazují odlišné kamínky této mozaiky. Erika ovšem popisuje prakticky bez vlastních emocí, mlčky, nechává vyznění téměř úplně na divákovi, i proto celý snímek působí tak, že přesně nevíte, "co tím chtěl básník říct". Nenavádí, neurčuje směr, z dokumentu mám pocit, že jen nasbírala materiál, tak ho uvádí. Zdůrazněná je ekonomická stránka věci a provázanost průmyslu krásy s ženskými časopisy. Osobně bych přivítal silnější poselství, které by asi některým, zejména mladým dívkám lépe otevřelo oči.