Iron Man 3 (2013)

Začnem azda tým, že Iron man3 má všetko čo taký dobrý film má mať! No neh sa na mňa nikto nehnevá, ale ako veľkého fanušíka Nolanovej triógie o Temnom rytierovi mi ho tento Iron man.., samozrejme pokiaľ opomenieme na rôzne vychytávky, humor atď... veľmi pripomínal. Konkrétne TDKR..., aj keď určite to nebol zámer. Každopádne samotná kostra príbehu bola síce postavená na Batmanovi, no naneštastie to bolo asi tak všetko. Príbech hlavne vďaka tomu bol postavený na pevnom základe a predovšetkým na ňom bolo mnoho nových vychytávok a všetko sa to postupne len nabalovalo až do grandiózného finále. Áno uznávam, že to mohlo vyzerať ako určitá kritika(aj ked do určitej mieri je to stále minus). No ako sa hovorí "všetko zlé je na niečo dobré" a práve to robí tretieho Iron man-a iným než jeho predchodcov. Akcie tam bolo pomerne dostatok(na jeho pomery), ale hlavne najviac sa mi páčilo, že všetky boli vo svojej podstate originálne. Tomu najviac pomohli tie vychytávky: na ďialku ovládajúcim, samoobliekacim, a privolávajúcím brnením. A hlavne vďaka tomu sa bolo stále na čo(nové) pozerať! V každom prípade celkovo to paradoxne nebolo tak kompaktne ako sa na prvý pohľad možno zdá. Možno je to naozaj tým, že tam "bolo s každého roška troška", neviem. Ale pokiaľ odpočítam tu akciu(bombová a originálna) tak to všetko ostatné bolo také nemastné neslané a ani ten občasný humor(ako vždy skvelí a trefný) to Bohužiaľ nezachránil! Proste až na pár výnimiek to nemalo taký spád a predovšetkym svižnosť, ktorá tomu jednoducho chýbala k dokonalosti. No aj tak ...ako som už spomenul... tento IronMan je iný a to v mnohých ohľadoch a to je rozhodne plus. = 85%

Muž z oceli (2013)

Je veľmi zaujímavé, že aj cez pomerne dosť logických nezmyslov mi to aj napriek tomu neskazilo celkový dojem s filmu. Výber postav je skvelí(hlavne sa mi páčili Zod a Zaora), soundtrack od Zimmera opäť výborný(ako to on robí?) a aj scenár velice obstojný. Prvá polovica, s tým aj predstavenie Kryptonu na začiatku bola tamer dokonalá! Tam bolo strašne vidieť vplyv Nolana. No potom ako keby Snyder dostal voľnú ruku a ľudom ponúkol doslova akčnú žranicu. Je pravda, že miestami to prestrelil a akčné scény boli občas dosť neprehľadné... no ja som mu to všetko zožral aj s navyjakom. Čo sa mi ale najviac páčilo boli hneď tri veci: 1) Lois ako žena činu. To, že zachránila(za pomoci Jor-Ela) seba, ale aj S, je príjemné odbočenie od akéhosi stereotypu. Keď vždy bola S len na obtiaž. Aj keď samozrejme, že aj v tomto snímku bola Supermanom zachránená(min. 3x),. No zatiaľ sa mi spracovanie tejto postavy(aj vďaka Amy Adams) veľmi pozdáva.... 2) Ďalšia vec je, že sa mi veľmi páči s čoho pramenia Supermanové schopnosti. A teda v tomto filme mi prišiel, resp. prvý krát som mal pocit, že je Superman určitým spôsobom zraniteľný. A nebolo potrebné vlastniť ani nejaký kryptonit.... 3) Konečne som dostal film v ktorom sa Superman poriadne predviedol. Pretože takáto rezba(ala Hulk) mi u Supermana veľmi chybala. Kedže predošlé filmy boli v tomto ohľade dosť komorne poňaté... ale zase priznajme si to! Súviselo to najskôr z výberom záporaka. Lex Luthor proste nieje dôstojný súper pre Supermana... :P _____________________ Pokiaľ by som to teda mal porovnať s mojím obľubeným Iron-manom(3), tak o niečo viac sa mi pozdáva chlapík v modro-červenej kombinéze. = 90%

Amazing Spider-Man (2012)

No čo ktomuto filmu napísať. Osobne sa mi tento nový šat a štýl páči o niečo viac ako Raimiho Spiderman. Neviem prečo.., asi je to kvôli mladickému - teenegerskému poňatiu celého filmu. Alebo kvôli podobnosti s Nolanovým Begins. Dokonca aj tá chémia medzi Gwan a Petrom lepšie funguje ako v pôvodnej trilógii. Tento Spiderman sa v podstate na nič nehrá, takže globálne tento film hodnotim veľmi kladne... povedal by som taká dobrá oddychovka. A aj keď neprekoná v tržbách najskôr ani dvojku, tak v mojich očiach je tento "remake" veľmi dobre zvladnutý, O to viac, ale budem kritický na dvojku. Takže pre tentokrát ešte prižmúrim oko a dám päť *... Edit: Tak po druhom pozretí nebudem taký dobrý a dám mu predsa len 4*, Webb išiel jednoznačne na istotu. = 80 %

Avengers (2012)

Na margo tohto filmu musím "povedať", že spočiatku som bol skepticky kvôli veľkým ohlasom, ktorý tento megalomaský film utržil vo svete. Zdalo sa mi to jednoducho nadhodnotené. Potom, ale čo som si pozrel tento film som zmenil názor a fakt bol dobrý. Nevedel som si totiž predstaviť ako by sa dalo skombinovať toľko superhrdinov dohromady. A ono čuduj sa svetu sa to dá(to ma hlavne presvedčilo dať mu 5). Vhedon dal každému a jednému svoj vlastný priestor, ktorý aj dostatočne využili. Nikto tam nemal jednoducho viac priestoru a naopak nikto málo. Perfektne vyvážený film nielen čo sa týka toho, ale aj príbech bol od začiatku pútavy(síce aj s nudnými pasážami ku ktorým sa ale ešte dostanem). Tento film je šmrcnutý aj o humornú zložku, ktorý jednoducho filmu prospel... v tomto to hlavne ťahal Tony Stark - Downey, ktorý ten začiatok dobre osviežil a je vidieť, že v Iron-Manovi sa našiel. Ale v mysliach mi rezonujú iné humorné pasáže. Hlavne teda s Hulkom( /Thorom). Nebolo ich síce veľa, ale keď už tam bol ...fakt to stálo za to! Predovšetkým narážam na úplny záver. Nehovoriac o tom, že Ruffalovi táto postava ohromne sadla. Rozhodne má Hulk resp. predstaviteľ prekvapil asi najviac. Zase aby som tento film len nechválil, tak to malo aj svoje muchy. Hlavne niektoré scénky boli dosť mdlé. Naverbovanie doktora(Hulka) agentkou, neskôr rozhovor agentky s Lokim atď. Boli tam jednoducho nudné pasáže, ktoré som na druhý krát preskakoval. Ale celkovo to nielenže splnilo moje očakávania, ale ich aj istým spôsobom prekonalo. No aj napriek tomu stále tápam medzi 4 - 5 hviezdami. Finále bolo fakt ohromné ...no neviem či celý film za päť. Uzavriem to teda takto. Účel to rozhodne splnilo, pobavil som sa a keby som bol v kine. Tak s kina by som vyšiel spokojný. A o to ide, nie? Film mal totiž docela dosť nezapomenuteľných scénok. Pre tentokrát(aj keď je to z odretými ušami) si plný počet každopádne zaslúži... = 90 %

Hotel Transylvánie (2012)

Hlavnou devízou tohto filmu spočíva najmä v dobrej a neustále šlapajúcej zábave. Už je to totiž dlhšie čo som sa tak dobre nezasmial, tak ako pri Transylvánií. Takže mi tento anímak rozhodne padol vhod. Kostra príbehu(keď tam vôbec nejaký bol) je síce už niekoľko krát ohraná záležitosť, avšak pre nenaročného diváka(ktorým som aj ja) si vystačí aj s prostým humorom, ktorého tam bolo proste neúrekom a človeku pri takomto filme veľa ku štastiu ani nechyba. Za normálnych okolnosti by som to zhodnotil na slabé 3, takto ale pridávam hviezdičku za... veď vy viete! = 75 %

Navždy spolu (2012)

Musím súhlasiť z názormi "ostatných"... Za poslednú dobu fakt podarený romaticky film, ktorý človeka dokázal nielen zaujať, ale aj udržať až dokonca. Vo svojej podstate veľmi originálny a hlavne vyváženy snímok, ktorý rozhodne stojí za ďalšie pozretie. = 75 %

Prometheus (2012)

Doslova "prerozprávaný príbech" z minimom deja, ktorý možno čosi odhaľuje a doplňa pomyselnú skladačku, ale celkovo nič svetoborné. No od Scota som rozhodne čakal viac, takže o to väčšie je sklamanie. Po vizuálnej stránke je to síce výborne, ale ani to bohužiaľ nestačí na lepšie ako na 3* = 65 %

Temný rytíř povstal (2012)

Je zaujímavé, že každý film s tejto trilógie je niečim odlišný. Tu sa predovšetkým kladie dôraz na " smrť ", alebo aspoň " hlavný " záporak to predstavuje. Začiatok s lietadlom bol výborný a dobre nás navnadil. Potom to síce stagnovalo kvôli predstavovacej vyše pol hodinovej stopáži. Kde sa sem tam niečo udialo. Takže to negradovalo takým tempom akým som u Nolana zvyknutý, ale to až tak nevadí. Jedine čo mi tak vadilo bol podľa mňa odflaknutý prvý stret s Bane-om(asi som si predstavoval niečo iné, neviem). Potom to už ale bol starý dobrý Batman, ktorého som si zamiloval. Výborná gradácia deja a Zimmer-ov hudobný doprovod celý zážitok len a len umocnil. Nolan túto trilógiu zakončil dôstojne. Napriek tomu(u mňa) neprekonalo TDK, ale ani Beggins(uvidíme či neskôr nezmením názor). Koniec bol predsa len trochu rozpačitý, no nedá sa mu uprieť to, že to skončilo veľkolepo. Nehovoriac o tom, že sa svojím spôsobom nechali pootvorené dvierka aj pre pokračovanie. V každom prípade Nolan posunul hranicu komiksových adaptácií zase o niečo ďalej ako svojho času Raimiho Spiderman. = 90%

Green Lantern (2011)

Je jasné, že táto komiksová adaptácia s továrne DC(WarnerBross) nezožala vo svete žiadny veľký úspech a pritom rozpočtom na to mala. Na druhej strane je pravda, že v tom sú vidieť prachy, ale 200 melonov sa mi zdá dosť premrštené! Zaujímavé pritom je aj to, že donedávna som o tomto filme vôbec nič nevedel. Že by to bolo teda slabou reklamou, alebo hereckým obsadením? Neviem... Predovšetkým ale hlavne tento komiksový hrdina mal veľký potenciál, ktorý ale ostal bohužiaľ nevyužitý. Nevadí... napriek tomu sa mi spracovanie tohto superhrdinu páčilo viac ako príklad taký Marvelovský Captain Amerika. Malo to od začiatku takú aj keď zvláštnu, ale predsa len stupajúcu tendenciu. Nie ako v predošlom prípade...(CA) výborny začiatok(1/2) no doslova odfláknutý koniec(2/2). Takže chlapík s prsteňom ma dokázal udržať neustále v napätí. Síce ani ja sám neviem čo konkrétne sa mi na tomto filme najviac páčilo a naopak. Aj keď jedna dôležitá výtka by tu predsa len bola a to v podobe hlavného záporáka Parallaxa - trochu mi totiž pripomínal toho(aspoň teda spracovaním) Galactusa s F4. A keď to už naozaj muselo byť, tak aspoň mohli dať viac priestoru jeho poskokovi. Inak, ale nemôžem povedať, že by moje prvé dojmy s filmu boli negatívne... skôr naopak. Tým pádom ho nepovažujem za taký veľký prepadák aký útržil či už vo svete, alebo aj v tunajšej komunite "kritikov". Myslím si, že sa toho kompetentný zhostili v celku dobre a na pokračovanie sa rozhodne teším. Dúfajme, že to dopadne lepšie ako v tomto prípade. Za seba môžem povedať, že sa mi film veľmi pozdával a v budúcnosti si ho ešte niekedy rád pozriem. = 75 %

Ip Man: Zrození legendy (2010)

Už len pre to kvantum kvalitných súbojov, ktoré sme mohli v tomto filme vidieť si tie 4 hviezdy rozhodne zaslúži. Škoda len, že tu nebol poriadny dej popr. záporak, ale za predošlými časťami ani tento "prequel" veľmi nezaostáva. = 80 %