Bitva v ústí Šeldy (2020)

Tak toto je, dle mého názoru, velkolepý válečný film, jako z hollywoodské dílny nejvyššího kalibru a ono to je přitom v koprodukci Nizozemska, Belgie a Litvy. Nepříjemná válečná atmosféra i s doprovodnou hudbou, by se dala krájet. Místy velmi depresivní film zobrazující zvěrstva války a to jak válka dělá z lidí bezcitné svině. Omlouvám se, tomuto ušlechtilému domácímu zvířeti.

Hranice (2009)

Zajímavý dokument o obci Slemence, což je taková "Korea" na slovensko-ukrajinské (dříve sovětské) hranici, tragikomicky rozdělená bolševiky na dvě části a jejím středem probíhá státní hranice. O situaci a historii se ale dozvídáme pouze z nepříliš obšírného vzpomínání obyvatel. Škoda tedy, že dokument nebyl protkán nějakým doprovodným komentářem historiků o dějinách obce a samotném rozdělení v roce 1946. Zajímavé by byly jistě informace, proč k rozdělení došlo v takového formě, zdali se jednalo pouze o rozmar a neempatii sovětů, či je k tomu vedly nějaké závažnější důvody, proč zrovna tudy musela vésti hranice. Vždyť se tehdy jednalo o dvě "bratrské" země z východního bloku. Inu cesty bolševiků byly vždy nevyzpytatelné a nepochopitelné.

Hranice (2006) (studentský film)

Takové půlhodinové filmové představení komunistické estébácké akce "Kámen" alias falešné hranice. Pro delší a profesionálnější (tady se jedná o studentský film) zpracování doporučuji český film Swingtime.

Vážený Leonide Iljiči (2008) (TV film)

Dokument o výzkumu a prokazování pravosti zvacího dopisu, kterým 5 zrádců z našeho národa, pozvalo sovětská vojska, aby zachránili ten "jejich" nefungující utopický socialismus. Smutná je i ta neschopnost a nechuť postbolševických úřadů vyrovnat se s minulostí, zaznívající v dokumentu. Měli je všechny zavřít, až by zčernali nebo alespoň jim nevyplácet žádný důchod, ať se živí jak chtějí.

Hockey: A People's History (2006) (seriál)

Desetidílná série mapující historii ledního hokeje v Kanadě, od jeho samotných počátků ve druhé polovině 19. století až do roku 2006. A to jak z reprezentačního, tak z klubového pohledu, v rámci NHL či některých dalších soutěží. Nechybí profily největších hvězd jako Wayne Gretzky (jenž dokumentem v mnoha částech provází), Mario Lemieux či Maurice Richards.  Z pohledu českého fanouška potěší pasáž o importu hokeje do ČSR a zmínka o semifinále turnaje na ZOH v Naganu 1998.

Mosley (2020)

Dokument mapující závodní a zejména funkcionářskou kariéru Maxe Mosleyho, bývalého automobilového závodníka a později prezidenta mezinárodní automobilové federace FIA. Povinnost pro všechny fanoušky motosportu.

Berlínská zeď (2009) (TV film)

Z dokumentů, o tomto betonovém bolševickém monstru z Berlína, asi zatím ten nejlepší, co jsem viděl. Není to jen dokument přímo o zdi ale komplexně o situaci v NDR, vývoji tamního komunismu, srovnání se západem, souvislosti z jiných zemí, otevření hranic a pád tohoto zrůdného režimu. Takové dokumentární vysvědčení komunismu (pardon, socialismu - komunismus ještě naštěstí nikdo nikdy nevybudoval, i když se soudruzi desítky let snažili k němu prokrást a provraždit) a nastavení zrcadla. Vysvědčení, na kterém jasně ční "nedostatečný" a chování "neuspokojivé".

Velké útěky z Berlína (2019) (TV film)

Výborný dokument o berlínské zdi sestavený z vysoce kvalitních záběrů pocházejících z roku 1987, které pořídil jistý kanadský dobrodruh a kameraman, jenž to pojal jako okružní jízdu podél zdi. Nechybí ani rozhovory s běžnými lidmi. Samozřejmě vše ze západní strany. Dokument je taktéž proložen několika krátkými hranými scénkami, zobrazující zajímavé úspěšné pokusy o přechod přes železnou oponu. Dokonce i autentické záběry z jednoho uskutečněného úspěšného útěku přes řeku. Dle mého názoru, jedinečný dokument o tomto betonovém zrůdném výtvoru bolševiků.

Hádkovi (2022)

Připomnělo mi to "Vlastníky". Také takový dialogový uhádaný film, odehrávající se na jednom místě, zobrazující typické české negativní lidské vlastnosti. Velmi pobavilo. Sandře Novákové to ve 40 letech moc sluší.

Gone in 60 Seconds (1974)

Asi nejdelší filmová automobilová honička všech dob nebo alespoň, co se k mým očím donesla. Na konci filmu jsem si říkal: "Fakt to trvalo 40 minut?" Ford Mustang Shelby GT 500 Eleanor - jedno z nejkrásnějších aut americké historie. Jsem rád, že jej mám doma. Alespoň v měřítku 1:24. :-D