Hra o trůny - Deště Kastameru (2013) (epizoda)

Třetí série se závěrem deváté epizody (nic strašlivějšího a vpravdě do poslední chvíle neočekávatelného snad už ani nelze natočit) představuje (zpětně viděno) patrně vrchol Hry o trůny.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Nakonec dávám (zatím) poněkud alibisticky jen čtyři hvězdičky. Jsem si vědom (zde po právu kritizovaných slabin filmu), nemohu ale zastírat fakt, že jsem si sledování nových Hvězdných válek (nejspíš díky vítězství nostalgie) maximálně užil. Když se totiž na plátně objevil Han Solo a jeho chlupatý parťák, zjistil jsem - ke svému obrovskému překvapení -, že jsem patrně fanoušek Star Wars! A to jsem při sledování předchozích tří dílů skutečně nezpozoroval. To co jsem si pamatoval z dětství (přeci jen jsem první - tedy čtvrtý - díl viděl před svými patnáctými narozeninami), jsem najednou spatřil znovu, a navíc v mnohem lepších, jasnějších a plastičtějších "barvách". Nejenže se tedy člověk po více než dvaceti letech vrátil do důvěrně známých míst, ona se mu ještě k tomu zdají mnohem hezčí než dřív. Proto je z mého pohldu namístě obrovský kompliment všem tvůrcům snímku v čele s J. J. Abramsem.

Kandidát (2013)

Lepší než jsem (skepticky) čekal, horší než by mohlo být. Každopádně celkem zdařilá satira na aktuální téma síla (a moc) politického marketingu.

U-Turn (1997)

Bizarní, obskurní a perverzní v jednom. Současně hvězdné obsazení s řadou výborných výkonů a skvělou Stoneovou režií.

Loft (2014)

Rafinované. Nebýt zbytečně prekombinovaneho závěru, uvažoval bych i o čtvrté hvězdě, ale těch twistu je prostě příliš. A to je celkem škoda, protože první hodina má slušnou atmosféru, vyvolávající u diváka potřebné napětí. Pak se to ale začíná postupně kazit (to nemluvím o tom, že zpětně do sebe určité části správně nezapadají).

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Nezpochybnitelná špička specifického (sub)žánru. Audiovizuální orgie non plus ultra. "Šílená" režie podpořená ještě šílenější kamerou, to vše plné neotřelých (a samozřejmě šílených) nápadů (těžko věřit, že oba pánové jsou sedmdesátníci). K tomu skvělí herci (Ch. Theron nečekaným hlavním hrdinou filmu). Potud absolutorium. Na druhou stranu se nemohu tvářit, že jsem si to plně užíval, protože mě to až zas tak nebavilo (resp. jen místy; ale každopádně jsem si to užíval víc než např. obdobně vizuálně "vymazlených" 300), takže subjektivně pět hvězd dát nemohu, ale současně uznávám, že - při adekvátním naladění a osobnostním nastavení - to patrně je pětihvězdičkový film.

Všiváci (2014)

15 % Možná nejhorší film, který jsem v životě viděl. Hodnocení filmu asi nejlépe vyjadřuje známý akronym "WTF". Pod komentář Mattyho dávám tisíc podpisů, na rozdíl od něj bych se pouze zastal herců (za jejichž hlavní "hřích" považuji to, že si patrně nepřečetli scénář), a současně bych vyzdvihl kameru, jež je bezesporu v kontextu místní provenience nadprůměrná.

Hon na lišku (2014)

Oscarové nominace za režii, masky a hlavně pro Carella a Ruffala jsou naprosto v pořádku, přesto nebudu předstírat, že si mě tento film získal. Nezískal. Jeho sledování mě prostě většinu času nebavilo a ani "šokující závěr" na mě nezapůsobil tak, jak by asi měl. Na druhou stranu musím přiznat, že si na tento film (na rozdíl od jiných) i po čtrnácti dnech od zhlédnutí občas vzpomenu ...

Špunti na vodě (2017)

Příjemně strávených 80 minut, nic víc, nic míň. Filmově by se to dalo zkritizovat (dramatičnost akčních scén působí spíš nechtěně parodicky), ale proč vlastně ...

Gangster Ka: Afričan (2015)

Z pokračování už jsem tak nadšený nebyl; bude to patrně tím, že druhý díl přechází místy do žánru černé komedie, což mu však dle mého názoru příliš nesvědčí. Mimo to "africká část" již pouze recykluje nápady z prvního dílu, a to začíná postupem času - právě v kombinaci s jistou odlehčeností - poněkud nudit.