• Pohádka

Smrt stopařek (1979)

Dnes už sice úplně neobstojí, ale na konec 70. let to musela být docela drsná detektivka s poměrně explicitním zobrazením násilí. Několik momentů mne překvapilo (a vlastně i potěšilo), zvlášť s ohledem na dobu natáčení. (obsahuje drobné spoilery) Zaprvé, režisér si nebral moc servítky a poměrně realisticky zobrazil "šedou" ekonomiku socialistické republiky - různé molochy a službičky, ve kterých je zapojena celá řada lidí, nejen hlavní "záporák". Naopak policejní složky nejsou bezchybné - příkladem budiž dvouměsíční prodleva, než je napadne prozkoumat vězeňské nemocnice (i když ví, že dost možná hledají recidivistu), nebo výjezd na pronásledování s prázdnou nádrží. Z dnešního pohledu mne však nejvíce fascinoval výslech vyšetřovatele, za kterým přijde jedna z dříve znásilněných dívek. Jeho "citlivý" přístup, během kterého jí stihne naznačit, že se zachovala špatně a že její vinou zemřely dvě dívky, by jí dost možná způsobil další trauma a odradil od jakékoliv další interakce s policií (dobré je srovnání třeba se třetí řadou seriálu Broadchurch, kde se rovněž vyšetřuje znásilnění a kde je vidět, jak moc se chování k obětem od té doby posunulo - alespoň doufám...).

Smrt panen (1999)

Poetické vyprávění o přísných rodičích a pěti nesmyslně chovajících se dívkách. Obávám se však, že velká část kouzla je skryta v tom, jak se před vámi příběh odvíjí. Nedovedu si moc představit druhé (či další) zhlédnutí.

Temný Kraj (2017) (seriál)

Když to člověk nebere moc vážně, je to fajn oddechovka. Břeh je takový malý český Midsomer - takový počet vražd by asi dost zahýbal počtem obyvatel v okolí :) A moc se mi líbí titulky.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Příjemný návrat do magického světa. Ale toho Johnyho Deppa prostě nemůžu vydýchat. On se mi do světa Harryho Pottera tak nehodí!

Cirkus Bukowsky - Série 1 (2013) (série)

Mocný český hype. Průměrná zápletka (všichni jsou v něčem namočení, všichni jsou zloduch), korunovaná nesmyslným chováním hlavního hrdiny, který vždycky vleze někam, kam nemá, aby ho tam někdo bacil po hlavě a pak z toho zase zázračně vyváznul. A úplně nejhorší jsou hrdinovy vnitřní monology, kterými nás tvůrci seriálu obohacují, asi abychom nezapomněli, že "už zase jede v průseru" nebo že mu bylo jasné, že "by tam asi neměl chodit". Za jediné pozitivní vnímám, že nebýt Cirkusu Bukowsky, asi by nevzniknul Rapl.

Jedna za všechny (2014)

Tak trochu Dívka ve vlaku v komediálně fekálním ražení. Dívka ve vlaku spoiler: No zkuste si představit, že se Rachel, Megan a Anna spřátelí... (Já vím, je to asi nesmysl, ale viděla jsem je brzy po sobě a tematika manipulujícího muže a tří žen mi spojila nespojitelné.)

Madisonské mosty (1995)

Tak trochu červená knihovna pro vdané. A byť mám Meryl Streep docela ráda, tentokrát mi byl její herecký projev nesympatický, obzvlášť gesta. Vůbec celá postava Francescy mi připada vcelku nezajímavá a nedokázala jsem pochytit, čím Roberta Kincaida tak okouzlila. A nemám ráda, když jsou kladně posuzovány postavy, který žijí život, který jim vlastně nevyhovuje, ale ony ho z různých důvodů odmítají změnit (a film v tomto ohledu Francescu stavěl do dobrého světla). Nejzajímavější mi tak nakonec připadala linka dětí, které objevují život své matky, a velmi je to ovlivňuje.

Synové hor (1956)

Velice, velice solidní tři hvězdičky. Člověku je u toho až fyzicky zima (to natáčení vánice jim vůbec nezávidím).

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Upřímně řečeno zklamání. Ano, myšlenka nacististy ovládané Ameriky je velmi zajímavá, výprava je skvělá a herecké výkony povětšinou výborné (zářným případem je Rufus Sewell). Ale příběh stojí za houby. Celé se to tváří hrozně napínavě, ale postavy se chovají divně a toho napětí tam nakonec taky tolik není. Začátek spoileru. (Jaktože Frank Julianě tak rychle přestane zazlívat smrt své rodiny? Jaktože Jualiana na konci bez problému přejde, že Joe je nacistický agent? A další a další...) Konec spoileru. A tak vás deset hodinových! dílů natahují jak kšandu, aby to nakonec zabil naprosto pitomý poslední díl. Později jsem zjistila, že má být zřejmě předehrou k druhé sérii - díky, nemám zájem! (Za velmi dobrý komentář považuji rikitiki.)

Na doživotí (2007) (seriál)

Člověka to začne bavit, líbí se mu vtipy, líbí se mu Charlieho záliba v nejrůznějším ovoci a v zenu, netrpělivě čeká jak to dopadne a pak to samozřejmě zcela a naprosto pokazí poslední epizoda. Doporučuji dívat se bez posledního dílu, rozuzlení nestojí za nic a zkazíte si dojem. (P.S. Možná by to celé bylo lepší jako film, ty kriminální případy jsou tam stejně jenom omáčka.)