Frankenstein (1994)

*KRÁSNY ŠKAREDKO* Film so si po mnohých rokoch znovu pozrel. Viedla ma k tomu najmä zvedavosť, ako ho po takej dobe budem vnímať. Ako tínedžer som ním bol fascinovaný, pamätám sa, ako som počas reklamných páuz na nemeckých programoch striehol, či znovu nepustia trailer k filmu, aby som si ho mohol aspoň takto užívať, pokým sa objaví u nás v kinách (vtedy to nejaký ten mesiac trvalo). Obavy neboli na mieste, pretože som ho vnímal s pôžitkom rovnako ako pred rokmi. Som rád, že film sa takmer verne drží predlohy, pretože napísať taký nadčasový a komplexný príbeh, aký sa podaril Mary Shelley, je neuveriteľné. Pocity, ktoré som mal z knihy, sú dobre prenesené aj do filmu, i keď vzťahy medzi postavami, motivácia ich konania a vnútorné prežívanie sú na plátne spracované skratkovito, akýmisi hrubými neprirodzenými predelmi, čo môže ale zároveň nemusí byť negatívum - tým, že film nerozvíja psychológiu postáv a ich vnútorný boj príliš detailne, dodáva príbehu výraznú ráznosť; a to je charakteristické najmä pre druhú časť filmu, ktorú si užívam najviac. Vďaka Branaghovemu inklinovaniu k Shakespearovi a iným klasikom, film pôsobí miestami (aj vďaka kulisám) ako divadelné predstavenie a jeho herecký prejav je tým rovnako "postihnutý" a rovnako aj niektoré zábery a nájazdy kamery pôsobia mierne archaicky, ako z čiernobielych filmov. Avšak to sú len malé vady inak výbornej adaptácie unikátneho románu. Verdikt v 1 vete: Vydarené spracovanie klasického románu s mnohými zapamätateľnými a kultovými scénami. 01.11.12

Frozen (2010)

*AKÁ JE NAJHORŠIA SMRŤ?* Značne desivý film o tom, ako sa z bezstarostných mladých ľudí v priebehu pár hodín stanú trosky zúfalo bojujúce o prežitie. Každý, kto si pozrel trailer k filmu vie, čo sa stane, ale táto vedomosť vôbec nepripravuje o plnohodnotný zážitok. Napätie je budované umne, utrpenie, zúfalstvo a bezmocnosť postáv sú prezentované relatívne dôveryhodne, a preto je možné snímke odpustiť aj "vypĺňacie" scény, v ktorých sa vedú rozhovory na bežné témy, ako keby sa ani neocitli v životunebezpečnej situácii vo výške niekoľko desiatok metrov nad zemou. Kosti sa budú lámať, omrzliny obťažovať a koža trhať. A aj vlčí hlad sa podarí zahnať. Verdikt v 1 vete: Paradoxne klaustrofobický film o zúfalom boji mladých ľudí a ich snahy dostať sa z nezávideniahodnej situácie. 29.09.2010

Gacy (2003) odpad!

*GRCY GACY* Prvý film, ktorý som po dopozeraní zahodil do koša, pretože si ani nedokážem predstaviť, kto by niečo také chcel vidieť. Už od prvej scény, kde syn vyzerá tak staro ako jeho otec, nadobudnete istotu, že výber filmu na večer bol veľmi zlý. Nesympatický a nepresvedčivý hrdina (v skutočnosti vrah tiež neoplýval šarmom, ale aspoň mierna úchylnosť z jeho tváre bola citeľná), nedôveryhodné konanie postáv, nedostatok informácií o pohnútkach vraha, nevysvetlenie jeho posadnutosti klaunmi, retardovaní (a tým myslím skutočne retardovaní) policajti... a takto by som mohol pokračovať do úmoru. Ešte aj teraz, s odstupom času, sa ma zmocňuje zúrivosť pri spomienke na túto scenáristickú guču nezmyslov. Verdikt v 1 vete: Nie len Gacyho prederavený septik tu smrdí. 07.02.12

Gamer (2009)

*RADŠEJ SI ZAHRAŤ PACKMANA* Neuveriteľne zlý film, v ktorom nič nefunguje. Buď je tam toho priveľa (nevýrazné a rovnaké bojové scény, plno farebných a trblietajúcich sa záberov mihotajúcich sa v priebehu jednej sekundy, hlúpy a vulgárny vizuál herného prostredia "Society" a pod.), alebo je tam toho nedostatok (hlúpe dialógy, nelogické konanie postáv, nepresvedčivá zápletka a pod.). Vo filme je zjavná snaha podať vlastnú víziu pretechnizovaného sveta, v ktorom sa človek postupne odtrhol od všetkého, čo bolo pre neho niekedy prirodzeným, ale pôsobí to smiešne, hlúpo a lacno. Celý čas sa pýtate, kedy už konečne prídu autori s niečím, čo by vás ich vízii prinútilo uveriť, ale ich schopnosti sú mizerné. A Butler za celý film povie len o niečo viac, ako Schwarzenegger v Terminátorovi. Verdikt v 1 vete: Jednoducho horšie ako zlé. 27.10.2010

Gomora (2008)

*MAF STORY* Film ma udržiaval v pozornosti prvú polhodinu; akosi som nevedel, čo ma čaká a všetci tí herci-neherci, prirodzene pôsobiace dialógy, reálne exteriéry a mierne roztrasená kamera, podčiarkujúca autenticitu rozprávaných príbehov, ma udržiavali v napätí. Od filmu majúceho charakter takmer drsného dokumentu by som čakal silné a výrazné momenty, avšak nič ma nedokázalo uchvátiť, pohoršiť, znepokojiť a jediný dôvod, prečo som film dopozeral, bola zvedavosť, ako sa to všetko skončí. Avšak on len jednoducho plynul tak, ako plynie váš život, len v značne drsnejších kontúrach. Príbehy, z ktorých pozostával, sa napokon skončili - jeden lepšie, druhý horšie - a ja som si mierne ponadával nad svojim rozhodnutím dať filmu šancu a dopozerať ho. Verdikt v 1 vete: Radšej si dať taliansku pizzu. 04.11.12

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

*BLA BLA BLA* Pre mňa sú najväčším negatívom tohto filmu nezmyselné "babské" reči hlavných protagonistiek, ktorých súvis s filmom mi nie je jasný. Možno preto, že žiadny ani neexistuje a reči, ktoré vedú a veci, ktoré tvrdia vo filme existujú len preto, aby posilnili zakorenený stereotyp o ženách, a to ich potrebu neustále hovoriť. Ich slová sú však prázdne a nezapĺňajú hodnotne prázdne miesta filmu. Tarantino je známy svojou "úchylkou" k dlhým dialógom, ale tu to už značne prehnal. Druhá polovica filmu je už o niečo svižnejšia, ale nedokáže už napraviť znechutenie pretrvávajúce z úvodu. Kurtovi Russellovi svedčia málovravné a priamočiare postavy, a táto nie je výnimkou. Je jasným záporákom a momenty, kedy jeho prvá obeť v aute zisťuje, do akej situácie sa dostala a keď sa z "lovca" stane "lovná zver", sú podarenými vrcholmi filmu, ale, nanešťastie, to nestačí. Verdikt v 1 vete: Ženy, ako obete a ženy ako násilníčky, ale stále vedúce nezmyselné reči. 10.09.2010

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

*KEĎ AJ STRATA NOHY PRÍDE VHOD* Tento film nemožno brať vážne a ani samotný autor to od diváka nechce. Natočil film, v ktorom je všetko pritiahnuté za vlasy, pretože chcel, aby všetko za vlasy pritiahnuté bolo. Nestrácajte s týmto filmom čas ak už dopredu viete, že nebudete schopní stráviť najmä nasledovné: pomaly sa vlečúcich zombíkov, kusy odtrhnutých častí tela lietajúcich navôkol a ženu so samopalom namiesto nohy. Ako pocta béčkovým filmom funguje dobre. Otázkou však zostáva, či je potrebné podobné filmy privádzať k životu. Objaví sa tu Willis a Tarantino, ale ani ich "šteky" ma nedokázali nadchnúť. Verdikt v 1 vete: Film presne taký ako klasický horor z osemdesiatych rokov, so všetkými špecifickými nezmyslami. 10.09.2010

Grinch (2000)

*VIANOCE NEMOŽNO UKRADNÚŤ* Nemusím byť dieťa, a už vôbec nie americké (ako niektoré iné komentáre naznačujú), aby som si tento film užil. Prejav Jima Carreyho mi vôbec neprekáža - práve naopak - považujem ho za zábavného komika, ktorý to síce niekedy s mimikou preháňa, avšak práve tá je atribútom, ktorý nedokáže nik iný prekonať. Z hereckého prejavu malej Taylor Momsen som bol unesený a vždy som s netrpezlivosťou čakal, kedy sa opäť objaví v zábere. Príbeh má spád, je zábavný a poučný, obsahuje originálne momenty a v každom zábere sa nachádza nesmierne množstvo všakovakých detailov. A i keď film môže pôsobiť miestami až "prečačkane", pre mňa je to len smutným odrazom toho, čo počas obdobia Vianoc vidíme okolo seba. Verdikt v 1 vete: Úsmevné hľadanie skutočného významu Vianoc. 16.12.11

Hačikó - příběh psa (2009)

*BLŠIA USPÁVANKA* Príjemný film to určite je, ale iba chvíľu. Dobre sa pozerá na Hačikó vo všetkých jeho podobách, už o niečo horšie na Richarda vo všetkých jeho hereckých polohách. Treba však priznať, že Richard veľmi nemá čo hrať, keďže v centre pozornosti je neustále pes a väčšinu času má za úlohu psovi len sekundovať pri rôznorodých hrách v záhrade a pred stanicou. Pozadie tohto krásneho vzťahu medzi človekom a psom dotvárajú ďalšie postavy, ktoré sú pre príbeh nepodstatné a sú len akousi nevyhnutnosťou pre natiahnutie príbehu do minutáže vhodnej pre premietanie v kinách a televízii. Ako TV film s dĺžkou 60 minút by dielo obstálo. Inak je to len ťahajúca sa chlpatá nuda. Verdikt v 1 vete: Milý ale slabý film o nevídanom pevnom pute medzi človekom a psom. 31.10.2010

Halloweenská noc (2007)

*O ORANŽOVEJ A ČERVENEJ* Sladkosti sa veľmi sypať nebudú a všetky vrecia detí prezlečených za príšerky zostanú poloprázdne, keďže mnohé z nich na svojich halloweenskych cestách stratia hlavičku, ručičku, nožičku a v dôsledku toho, samozrejme, aj svoj mladý život. Film je krásnym a vydareným príkladom toho, ako zaujímavo možno skĺbiť jednotlivé žánre do jedného celku a pritom nepôsobiť iritujúco. Napätie a hrôza, rovnako ako odľahčenie a humor sa vo filme neustále striedajú a prirodzene sa dopĺňajú. Nedochádza tu však len k striedaniu jednotlivých žánrov, ale taktiež aj viacerých príbehov, v ktorých sa dej koncentruje vždy okolo inej a zvyčajne nejako "postihnutej" postavy: mŕtve deti túžiace po svojej spravodlivej pomste, sused vyrezávajúci halloweenske "tekvice" z hláv neposlušných detí, sexy vlčie ženy, či chlapčiatko Tekvička, to všetko a mnoho iného stretnete pri prechádzke jedným anonymným nočným mestečkom. Verdikt v 1 vete: Krásne šialený poviedkový film o tom, že aj tekvice majú svoje city. 04.11.2010