Atlantida: Tajemná říše (2001)

*TISÍCROČNÍ KRTKOVIA* Veľmi mi tu chýbal nejaký poriadny zloduch a dlhšie prítomné zlo v akejkoľvek podobe. Jednou zo súčastí rozprávok je predsa aj boj dobra a zla, a práve tento element som postrádal. Prišiel totiž príliš neskoro a trval príliš krátko. Preto sme skôr svedkami príbehu o hľadaní a nájdení Atlantídy, ktorý je na jednej strane príjemný a "teplý", no na strane druhej aj nedynamický, obsahujúci len minimálne množstvo akcie a vzrušenia. Ženské charaktery sú opäť vysoko príťažlivé a dosť ma mrzí, že postava Helgy nedostala viac priestoru; toľko dominancie, sexuálneho podtónu a príťažlivého sfarbenia hlasu / akcentu som u kreslenej postavičky ešte nevidel. Verdikt v 1 vete: Čo sa skrýva pod Islandom. 30.09.11

Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy (2001)

*MÄSOŽRAVÉ POTVORKY* Pred pozeraním dokumentu prevládalo nadšenie, po pozeraní sa dostavilo skôr sklamanie. Film jednoducho nedokázal naplniť môj hlad po informáciách. Zaoberal sa niekoľkými známymi sériovými vrahmi, avšak tam, kde by mi vrahovia uštedrili hlboké bodné rany, dokument mi svojou hĺbkou výkladu spôsobil len nepatrný škrabanec. Čakal som ohromujúcu detailnú analýzu duševného stavu sériových vrahov, enumeráciu a rozbor ich činov, autentické videá a fotky ich obetí a prípadne aj rozhovori s nimi - no nedočkal som sa. Ak si správne pamätám, dokumentu dominovali štyria sérioví vrahovia, čo znamená len úbohých pätnásť minút (slávy) na jedného. A za taký krátky čas tak komplexnú osobu, akou masoví vrah je, nemôžete dostatočne priblížiť. (Jedna obrovská výhrada proti zámene termínov v českom preklade názvu filmu a dokonca aj v celom českom dabingu: odkedy serial killer znamená masový vrah?!) Verdikt v 1 vete: Priemerný a povrchný pohľad do sveta niektorých známych sériových vrahov. 09.02.12

Přízračný svět (2001)

*OUTSIDERI* Príjemne plynúci a značne ukecaný film, ktorého hlavnou výsadou sú výstredné postavy nestretávajúce nikoho iného len ďalšie výstredné postavy. Pôsobiaci bežným dojmom v tomto filme nie je nik. Hlavné tínedžerské predstaviteľky sú uveriteľné, ich postavy sa počas filmu vyvíjajú, ich problémy pôsobia reálne a prežívanie je primerané veku. Scarlett, budúca filmová hviezdička, tu však akoby neustále nosila na tvári gumenú masku - usmiať sa jej nechce, zaplakať tiež nie a aj keď sa hnevá, vyzerá to, ako keby mala obrnu - no našťastie nie je tou najdôležitejšou postavou, a kamera sa teda okolo nej (na rozdiel od nápadníkov) príliš "nekrúti". Film jednoznačne patrí duu Thora - Steve, kde nešťastník Seymour je pre mňa jednou z najobľúbenejších introvertných postáv. Vôbec sa preto slečne Enid nečudujem, že oňho prejavuje záujem. Zároveň z pohľadu muža vyjadrujem miernu ľútosť nad tým, že Seymour nie je žena; platonicky by som sa určite zaľúbil. Verdikt v 1 vete: O outsideroch dvoch generácií. 04.01.11

The American Astronaut (2001)

*ŠALALA MEDZI HVIEZDAMI* Bolo to absurdné, netradičné, miestami vtipné. A zaujímavé možno prvých niekoľko minút, kedy človek ešte nevedel, čo ho čaká a mohlo mu to všetko prísť ako celkom originálny úlet. Veď ako často niekto natrafí na spojenie sci-fi a muzikálu v čiernobielom prevedení? Po polhodinke však prichádza vytriezvenie a divák zisťuje, že nič prevratné sa diať nebude, že film bude plynúť rovnako pomaly a bez toho, aby vzbudil záujem, ešte veľmi dlho. Situácie sú nezvyčajné, lokácie neočakávané, postavy zaujímavé a neznámy herci v nich excelujú - to všetko by mohli byť vynikajúce pozitívne atribúty pre netradičný film, ale v tomto prípade sa to nedarí. Jediné, čo vo mne aj naďalej rezonuje, sú tanečné a hudobné kreácie postáv, od ktorých by ste to nečakali a tiež skvelá hudba. Všetko ostatné tam byť nemuselo. Verdikt v 1 vete: Výborná hudba s nepodareným videoklipom. 07.01.11

Válečný fotograf (2001)

*MĹKVY JIM* Díva sa na to miestami ťažko. A nie len kvôli obrazovému záznamu (foto a video), prostredníctvom ktorého sa stávame súčasťou videného, ale aj kvôli samotnej osobe fotografa, ktorý je v bezprostrednej blízkosti tragédie, meter od uplakanej tváre, od znetvoreného tela, od mŕtveho príbuzného... A kvôli nemu sa cítime tak akosi nepríjemne, až trápne. Je zvláštne vidieť všade navôkol všetku tú hrôzu a uprostred toho jedného človeka stláčajúceho spúšť fotoaparátu, ktorý tam pobehuje a mieri objektívom a pôsobí tak hrozne nezúčastnene. Som vďačný za svedectvo, ktoré cez svoje fotky James a iní jemu podobní prinášajú, pretože verím, že môžu vecami pohnúť. Ale rovnako viem, že by som nechcel byť vojnovým fotografom, teda človekom, ktorý nemá na výber a na rozdiel od fotografovaných, ktorí prežívajú "len" tú svoju hrôzu, on ich musí prežívať stovky. Verdikt v 1 vete: Nevídaný portrét jedného z najznámejších vojnových fotografov. 04.01.12

Black Books (2000) (seriál)

*KNIHY A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY* Humor v tomto mini seriály je absolútne pritiahnutý za vlasy a možno to je dôvod, prečo ich má Manny na hlave tak málo. Hlavná trojka sú postavičky veľmi originálne, a to je základom diváckeho úspechu: už spomínaný Manny je máličko plešatý, ale veľmi submisívny. Jeho vysoké čelo nie je znakom vysokej inteligencie. Bernard je typ človeka, ktorý vypije a vyfajčí všetko, čo mu príde pod ústa a ktorý neznáša všetko a všetkých, a ak vesmír má náhodou koniec a za jeho hranicami sa niečo nachádza, určite nenávidí aj to. Fran sa zo všetkých síl snaží nájsť si svoje miesto pod slnkom, najlepšie hádam na nejakej exotickej piesočnej pláži, v svalnatom náručí do hneda opáleného domorodca. Je to seriál plný nezabudnuteľných replík, absurdného humoru a človeka značne mrzí, keď sa nekompromisne blíži k sledovaniu poslednej časti. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál o trojke, ktorá príliš neberie ohľad na druhých ľudí.18.01.11

Grinch (2000)

*VIANOCE NEMOŽNO UKRADNÚŤ* Nemusím byť dieťa, a už vôbec nie americké (ako niektoré iné komentáre naznačujú), aby som si tento film užil. Prejav Jima Carreyho mi vôbec neprekáža - práve naopak - považujem ho za zábavného komika, ktorý to síce niekedy s mimikou preháňa, avšak práve tá je atribútom, ktorý nedokáže nik iný prekonať. Z hereckého prejavu malej Taylor Momsen som bol unesený a vždy som s netrpezlivosťou čakal, kedy sa opäť objaví v zábere. Príbeh má spád, je zábavný a poučný, obsahuje originálne momenty a v každom zábere sa nachádza nesmierne množstvo všakovakých detailov. A i keď film môže pôsobiť miestami až "prečačkane", pre mňa je to len smutným odrazom toho, čo počas obdobia Vianoc vidíme okolo seba. Verdikt v 1 vete: Úsmevné hľadanie skutočného významu Vianoc. 16.12.11

Na pokraji slávy (2000)

*DLHOVLASÍ* Film bol pre mňa zdrojom mnohých pozitívnych emócii, keďže rocková hudba a všetko s ňou súvisiace ani nič iné poskytnúť nemôže. Energia, odviazanosť, nezávislosť, coolovosť, promiskuita, sláva... tieto a mnohé iné sú kľúčové slová filmu a mnohí z nás by aspoň na chvíľu vymenili stereotypy vlastných životov za neviazanosť správneho rockera. Film plynie pomaly, avšak neuspáva, pretože každý z protagonistov má energie na rozdávanie. Užívajú si svoj život a je to z nich poriadne cítiť. Mierne ma mrzí, že vo filme sa neobjavili žiadne cameo úlohy; priestoru pre mne tu bolo veľa. Verdikt v 1 vete: Rockerský film nie len pre rockera. 10.05.12

Není král jako král (2000)

*TÝŽDEŇ BEZ DEPILÁCIE* Panovník Kuzco je azda jedna z najsebeckejších a najnarcistickejších postavičiek aké boli kedy vymyslené. Jednotlivec pre neho nič neznamená a ani mase ľudí, teda svojmu národu, nepripisuje žiadnu dôležitosť. Z ničoho si nerobí ťažkú hlavu až do momentu, kedy mu hlava oťažie pod náporom hustých lamých chlpov. Možno si poviete, že byť lamou nie je výhra, ale nebyť panovníkových neschopných a mierne prihlúplych protivníkov, alternatívou k lamiemu telu by bolo telo nehmotné. A určite je lepšie smrdieť zatuchlinou ako hnilobou. Na rozdiel od panovníka/lamy, u ktorého možno postupne pozorovať premenu k lepšiemu, sú všetky ostatné postavičky čiernobiele (avšak nakreslené farebnými ceruzkami): dobrosrdečný a spravodlivý Pacha, odporná a zlá Yzma, a hlúpučký Yzmin pomocník Kronk. Zábava je to však nevídaná. Verdikt v 1 vete: O lekcii slušného správania. 26.04.11

Farscape (1999) (seriál)

*UTEČENCI Z MÚZEA MADAME TUSSAUDS* Tento seriál som po desiatej pretrpenej časti musel poslať do čiernej diery. Vôbec mi neprekážali gumené masky bytostí, ktoré síce nepôsobili odfláknuto, ale zato veľmi lacno - postavička Dominara Rygela XVI. skôr pobavila, avšak na masku Ka D'Arga sa pozerať naozaj nedalo (a navyše mi strašne pripomínala postavu z nejakého animovaného filmu - ktorý to len bol?). To, čo mi naozaj prekážalo, bola takmer úplná plochosť postáv - áno, kde-tu niečo z ich života vyplávalo počas častí na povrch, ale nič z toho im nedodávalo "tretí" rozmer; a teda v každej časti ako keby začínali od nuly. Chýbala mi tam jednoducho nejaká náväznosť jednotlivých častí. A úplne, ale úplne najhoršie na celom seriály je postava Kapitána Bailara Craisa, ktorý s tou svojou kozou briadkou a konským chvostíkom pôsobí ako baleťák z nejakého predstavenia osemdesiatych rokov; už mu chýbajú len čierne napasované legíny. Verdikt v 1 vete: Možno sa to od jedenástej časti zlepšilo, no ja sa to už nedozviem. 21.05.12