Chuckyho kletba (2013)

*ZLÝ CHLAPEC V ZLOM FILME* Chuckyho mám rád - samozrejme len do takej miery, ako sa vraždiaca bábika mať rada dá. K tomu, čo som však práve videl, pozitívny vzťah mať nemôžem. Bez nápadu, bez napätia, bez prekvapenia - Chucky tu nepôsobí ani hrozivo a ani zábavne (na rozdiel od mojich najobľúbenejších častí Bride of Chucky a Seed of Chucky). Ockovi a dcérenke Dourifovcom fandím, no mohli sa stretnúť aj v lepšom projekte. Škoda. Najotrasnejšie (čítaj najtrápnejšie) scény: večera pri stole v slede rýchlych strihov, útek na vozíčku v spomalenom zábere a záverečná čiernobiela akože "wow" pointa. Verdikt v 1 vete: Veľmi zbytočné pokračovanie vo forme otrasne klišoidného príbehu, no veríme, že remake 2014 sa podarí. 10.10.13

Kolonie (2013)

*ZIMA, ZIMA* Pre mňa nie práve najdôveryhodnejšia premisa pre svetovú apokalypsu, ale to nie je ten hlavný problém, ktorý som s filmom mal. Nízky rozpočet, a teda aj výsledné fádne kulisy, či veľmi chabé počítačom tvorené prostredia, boli tiež akceptovateľné. V poslednej dobe mám pocit, ako keby som mal šťastie na filmy, ktoré ponúkajú témou niečo netradičné a originálne, avšak tú potom buď nedokážu zaujímavo rozvinúť, resp. v druhej polovici vždy skĺznu do tých bežných filmových klišé a všetko, čo v prvej polovici poctivo budovali, napokon úplne pochovajú nedostatkom nápadu. Zo začiatku som bol ešte v napätí, čo z toho nakoniec bude, ale bola z toho len ďalšia hlúpa naháňačka, kde "tí zlí" vyzerali ako odvar upírov z 30 Days of Night. Vyvražďovačiek mám dosť v hororovom žánri, a preto keď mám chuť na sci-fi, uvítal by som spracovanie v rámci žánru. Verdikt v 1 vete: Taký nepodarok, v ktorom sa hrdinom pri dýchaní raz z úst parí a raz zase nie. 20.10.13

Noc hrůzy 2 (2013)

*RUMUNSKÉ HRADY A ZÁMKY* Colin Farrell ako hlavný "cucák" v jednotke spôsoboval rešpekt, Jaime Murray v dvojke zase túžbu; keby že sa mám teda rozhodnúť, ňou by som si krk nechal požužlať radšej. Otváracia scéna filmu je natočená zručne a vyvoláva klamlivé pocity viery, že film nebude stratou času - no potom sa tam objavujú tínedžeri. A do konca filmu už neodídu. Len tak mimochodom, postava 'Evil' Ed Batesa je jednou z najiritujúcejších, aké som kedy videl (asi si začnem viesť osobný rebríček Most Annoying Movie Characters). Prvá polovica má (s privretými očami) spád a element napätia/očakávania, ale potom už je to len doslova jazda trápností, prameniaca z nešikovného pokusu dej odľahčiť a zakomponovať doň prvky humoru. Verdikt v 1 vete: Ak nie ste upír žijúci večne, nestrácajte pozeraním čas. 02.10.13

Očista (2013)

*LEGÁLNE VRAŽDENIE* Vždy a znova ma dokáže prekvapiť, ako filmoví hrdinovia nedokážu jeden druhého nájsť v jasne vymedzených priestoroch, a to najmä v domoch. Výnimkou nie je ani táto americká rodina, ktorá má tu najmodernejšiu techniku v dome, a preto možno už aj pozabudla, že stačí použiť svoj hlas a zakričať niečo ako "Hej, poďte všetci do obývačky!". Podobných, pre horory typických, nezmyslov je tu naozaj veľa a prídavkom je scestné a nelogické správanie postáv (ak niekto so zbraňou unáša člena mojej rodiny, nebežím azda reflexne za nimi, snažiac sa ho zachrániť či aspoň ubezpečiť, že je v poriadku?). Existencia Dňa očisty nie je reálna, vždy budú existovať morálne dilemy (tak ako to je vo filme načrtnuté), ale námet je to naozaj originálny. Prvá polovica filmu celkom nadchne - príprava na "sviatok" a jeho absolútna akceptácia ako bežnej súčasti života, vpustenie cudzinca do domu, obliehanie domu - no tá druhá už je len ďalšou, nenápaditou variáciou naháňačky vraha a jeho obete. Verdikt v 1 vete: Nerutinná oslava štátneho sviatku. 20.10.13

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

*OLÚPANÝ POMARANČ* Mužské, nebigotné, heterosexuálne oko tento seriál určite poteší - všade nejaká lesbička a obnažený prsník. Vzorka väzenkýň je rôznorodá: rôzne rasy, rôzne etniká, rôzne sexuálne orientácie, rôzne váhy, výšky, šírky - nevyčerpateľný zdroj všakovakých netradičných zápletiek. Každý diel prináša väčší či menší zvrat, jednotlivé diely na seba nadväzujú, až napokon na konci série dochádza k nečakanému vyústeniu (a teraz sa samozrejme musí netrpezlivo čakať na druhú sériu). Seriál je uvádzaný ako mix komédie a drámy, ale s každou časťou sa tón seriálu stáva vážnejší, až sa ku koncu "ha-ha" momenty už takmer vôbec neobjavujú - a vôbec to nie je na škodu; mne osobne tak tento seriál viac imponuje. Verdikt v 1 vete: Sexy, originálne a oranžovo-béžové. 18.08.13

Zpráva o Europě (2013)

*ZEM NA EURÓPE* Jedna z ďalších vesmírnych misií (v našej slnečnej sústave a konečne inde ako na Marse), avšak tentokrát podaná netradične, a to vo forme pohľadu kamier zabudovaných v priestoroch vesmírneho plavidla, respektívne kamier v/na skafandri. Film sa snaží o čo najrealistickejšie zobrazenie vesmírnej misie a kamera mu v tom pomáha, no i napriek tomu som mal pocit, že posádka je zavretá len v nejakom trenažéri a nič vo mne nedokázalo nabudiť pocit, že plavidlo sa vesmírom aj skutočne pohybuje. Ani pri scénach mimo plavidla. Neviem prečo, nedokážem to vysvetliť. V príbehu inak nemožno nájsť nič inovatívne, tej tzv. vaty je tam neúrekom a vďaka nechronologickej forme rozprávania som mal prvú polhodinu pocit, že mi niečo uniká. Postavy sú príliš ploché a nie len že smútok zo straty jednotlivých členov posádky neprežívate vy, ako divák, ale mám pocit, že dokonca ani posádka. Verdikt v 1 vete: Nový prístup k starej téme. 16.10.13

Maniak (2012)

*KDE JE OLD SHATTERHAND?* Choromyseľný Elijah ma potešil - i keď nemal čo hrať - len kde-tu ďobnúť nožíkom a seknúť sekáčikom. A ešte trošku vypúliť očičká pri pozeraní sa na svoj odraz vo všakovakých zrkadlách. Kamera je totiž väčšinou riešená tak, ako keby sa divák pozeral zrakom hlavnej postavy - všetky tie vraždy potom prežívame akosi intenzívnejšie. Dôvody jeho špecifickej "manipuláce" so ženami a ich časťami išli akosi mimo mňa (buď som ich nepochopil alebo ich vysvetlenie nepostrehol), no i napriek tomu ma jeho hra na Vinnetoua zaujala. Verdikt v 1 vete: Choré, zvrátené a spracované takmer "artovo", no i napriek tomu dobre stráviteľné. 04.09.13

Upírky (2012)

*VAMPÍR A.K.A. ELF* Jeden z tých filmov, ktoré väčšinový divák nedokáže stráviť; príliš netradičné, príliš uletené... človek jednoducho potrebuje výraznú mieru nadhľadu, aby film nevypol. Mňa film potešil (v určitých momentoch som mal pocit, že pozerám ďalší film od Kevina Smitha), považujem ho v mnohých detailoch za originálny (najviac ma potešila upírka, ktorá nemá rada označenie Vampír, ale uprednostňuje politicky korektný výraz ELF, teda "Extended Life Form") a ten trápno-smiešny humor vo filme ma dokonale bavil (stále mám úsmev na tvári, keď si pripomínam niektoré momenty). Film hádžem do jedného vreca s inými zvláštnymi, no i napriek tomu mojimi obľúbenými filmami, ako Jennifer's Body, Super či úplne "krejzi" Evil Toons. Verdikt v 1 vete: Konečne pozerateľná časť ságy Twilight. 26.09.13

Hypermarket, jeho pán a otrok (2011) (TV film)

*SUPERMEGAHYPER* Šokujúce a poučné. Obchodné reťazce ma dostali, priznávam, pretože obrovským výberom (čo mi však aj lezie na nervy v prípadoch, keď sa ma zmocňuje pri vyberaní z množstva druhov tovaru nerozhodnosť) sa im nič nevyrovná. A moderný človek toho predsa potrebuje hanebne veľa. Druhé priznanie má charakter mojej nevedomosti: netušil som, čo všetko sa skrýva za plnými a urovnanými regálmi - toľko práce a námahy zamestnanca, ktorý je často pod psychickým terorom z hora len preto, aby pestovaný a rozmaznaný zákazník náhodou nenadobudol pocit, že reťazec si (je)ho (peniaze) neváži. A veľmi často majú požiadavky na neho charakter nezmyselnosti. Verdikt v 1 vete: O vyžadovaní hlúpostí a o ústupe ľudskosti. 19.01.12

Sucker Punch (2011)

*VIZUÁLNY ÚDER* Pre mňa jeden z "najoddychovejších" filmov vôbec; film, ktorý obsahuje dokonalý mix "svätej trojice" akčného filmu, a to nenáročný príbeh, úchvatné efekty a sporo odeté slečny. Ani jeden zo svetov, ktorý sa vo filme objavuje, ma nesklamal. Sú prepracované do tej najmenšej maličkosti a obsahujú množstvo vizuálnych detailov, ktoré divák na prvýkrát určite ani nie je schopný postrehnúť, resp. si ich dokonale vychutnať. Teším sa na DVD verziu, kde si budem môcť obľúbené scény prehrať viackrát za sebou a jednoducho sa kochať tou dych berúcou vizuálnou stránkou. Dievčatá sú mladé, akčné a sexy, sú samé stehienko, samé bruško a samý výstrih a práve preto verím tomu, že vo všeobecnosti si mužský divák film vychutná viac ako ten ženský. Verdikt v 1 vete: Dokonale trblietavé, akčné a sexy. 04.04.11