Dětská hra (1988)

*POD STROMČEK NECHCEM* Pár plyšákov sa u mňa ešte nájde. Majú síce taký zvláštny pohľad, ale verím, že sú kamoši a nenechajú sa týmto filmom inšpirovať. Chucky ako hračka vo mne pri sledovaní vytvára vydarený mix ňuňúskania a znechutenia. Jednoducho povedané, nie je ani pôvabný ani odpudzujúci, ale niečo v jeho pokojnej tváričke vám dáva prísľub krvi. A, hľa, jemné vrásky pri jeho nošteku sa časom menia na hlboké ryhy, ako dôsledok šialeného výrazu. Kladivo, nôž, woodoo bábika, či dokonca vlastné zuby - to je len malý príklad toho, aký arzenál má malá bábika k dispozícii. Zvyčajne je pre mňa utrpením sledovať herecké prejavy detí vo filmoch (natoľko neprirodzene pôsobia), ale Alex Vincent ako 7 ročné chlapčiatko je zvládnuteľný, čo je úľava, keďže na obrazovke je takmer neustále. Veľkým plusom sa stáva aj Brad Dourif; veď jeho šialený hlas je - azda okrem mimiky bábiky - to najdesivejšie, čo film ponúka. Verdikt v 1 vete: O bábike, ku ktorej by ste sa nemali túliť. 28.08.11

Dětská hra 2 (1990)

*NA NARODENINY NECHCEM* Vydarené pokračovanie a miestami som sa pristihol pri myšlienke, že druhé vyčíňanie Chuckyho sa mi páči o niečo viac, ako to prvé. Bolo to spôsobené aj tým, že nesmrteľná bábika tu dostala oveľa viac priestoru, bola oveľa viac naladená na vraždiacu strunu a jej gestá a hlášky boli veľmi dobre umiestnené (= hodiace sa k situácii), pestrejšie a zábavné ("You've been very naughty Miss Kettlewell." "I promise I won't kill anyone else." "You act like you've never seen a dead body before!" "How's it hangin', Phil?"). Taktiež sa mi pokračovanie zdalo strašidelnejšie a napínavejšie, Chuckyho smrť nechutnejšia, a tam, kde sa jednotka snažila o vytvorenie najmä tiesnivej atmosféry využívajúcej fakt, že bábika ožila a postupne koná svoje dielo, dvojka vsadila na akciu a príbeh, kde sa bábika takmer od začiatku filmu zbavuje jedného protagonistu za druhým. Verdikt v 1 vete: Druhé akčnejšie a krvavejšie vyčíňanie bábiky. 29.08.11

Dětská hra 3 (1991)

*NA MENINY NECHCEM* Nerátal som s tým, že Chucky si udrží fomu vo všetkých častiach pôvodnej trilógie, ale aspoň prvé dve časti boli "príjemne" stráveným časom. V tej záverečnej časti naozaj príbeh pokrivkáva viac ako Chucky vo svojom neforemnom telíčku. Tretí príbeh o nespratnej bábike bol urobený narýchlo (od uvedenia predchádzajúcej časti ho delí len cca. 9 mesiacov) a tento časový stres sa podpísal aj pod kvalitu celého príbehu. Umiestnením príbehu do prostredia vojenskej školy je zaujímavý a (v porovnaní s ostatnými časťami) originálny, avšak neschopný z tejto výhody ťažiť. Originalita absentuje na všetkých frontoch - v konaní postavičky a ostatných postáv, v Chuckyho hláškach, spôsoboch vrážd, či príbehových zvratoch. Zaujímavým sa pre mňa stáva len finálny Chuckyho žartík počas vojenského cvičenia. Verdikt v 1 vete: Keď Chuckymu dochádza dych... 31.08.11

Devítky (2007)

*KOALY SÚ OSMIČKY* Mám rád filmy, ktoré sa snažia odlišovať a Deviatky medzi ne určite patrí. Filmy, ktoré sa však nedržia zaužívaných pravidiel klišé ideí a zápletiek a ktoré nie sú spracované bežnou formou, pri tých hrozí obrovské riziko toho, že veľká chuť byť iným vyústi buď do filmu zamotaného a predimenzovaného alebo spracovaného šialenou a tak nevhodnou formou, až to napokon nebude nič iné než pre diváka nestráviteľný nechutný kašovitý zlepenec. Deviatky je film iný, ale nepôsobí až tak neprístupne (i keď väčšinový divák bude mať s prijatím filmu problém). Film sa skladá z troch častí, v ktorých Ryan Reynolds zosobňuje tri rôzne postavy. Prvá časť na mňa zapôsobila najmä svojim nevtieravým humorom, tá druhá bola pre mňa zaujímavá zobrazením toho, ako to vo filmovom priemysle v skutočnosti funguje (túžba dostať svoj seriál na obrazovku, testovacie publikum, zákulisné podrazy a pod.) a v tretej časti nakoniec dochádza k vysvetleniu všetkých tých otázok, ktoré sa počas filmu v hlave diváka hromadia. A mnohí nepochopia aj tak. Film necháva určitý priestor na interpretácie, mne by sa však páčila verzia bez všetkého toho vysvetľovania na konci. Keď sa raz už dozviete, kým hlavný hrdina je, je to absolútna bodka za filmom. Viac by sa mi páčilo, keby tie bodky boli tri. Verdikt v 1 vete: Ďalšie možné vysvetlenie toho, kto a za akým účelom nás stvoril. 09.09.2010

Disruption in the Routine of Eamonn, A (2010)

*KEĎ NEPLATIA* Celkom pozerateľné "domáce video", ktoré v niekoľkých scénach rozpráva príbeh únoscu a jeho obete. Hlavnými hrdinami sú úplne bežní ľudia, ktorých stretávate na ulici a v práci a ktorí sa pohybujú na každému známych miestach, ako sú dom, záhrada, fitness centrum a pod. Zaujímavý je spôsob rozprávania príbehu, ktorý je rozprávaný bez slov a útržkovite pomocou krátkych scénok, pre ktoré je charakteristické to, že napríklad pozícia predmetu, či vykonávaná akcia v jednom zábere sú východiskovou pozíciou pre ten nasledovný. Verdikt v 1 vete: Kraťas urobený doma a s nadšením. 08.11.2010

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

*11:1* Remake filmu som nevidel ale, myslím si, že žiadny silný dôvod na to ani neexistuje. Samozrejme, až na mierne strnulé herecké výkony, čo však bola v tom období azda akási norma ale tu to až tak veľmi neprekáža. Pôvodná verzia je skvelým oddychovým filmom, ktorý síce nevytvára žiadne výrazné napätie, žiadne silné zvraty, ale je pekné prizerať sa tomu, ako je jednotlivec schopný hýbať masou a silou argumentácie meniť ich názor. Od smrti nás môže deliť čokoľvek. V tomto prípade život (pravdepodobne) nevinného človeka zachránilo jednoduché "neviem" jedného z porotcov, ktoré následne spustilo lavínu ďalších slov. Verdikt v 1 vete: Sympatický film o porotcoch a sile argumentácie. 19.02.11

Fanoušci (2009)

*NECH VÁS SILA SPREVÁDZA* Milujem Star Wars filmy (a Star Trek skoro rovnako) a naivne som si myslel, že tento bude medzi moje obľúbené pariť tiež. Čakal som, že budem počuť nezabudnuteľné repliky ako "Luke, I am your father", že sa budem usmievať tak, ako keď som prvýkrát uvidel maličkého Ewocka, že budem ohromený originalitou postáv ako Chewbacca či Jabba Hutt a že sa do niektorej z nich platonicky zamilujem, presne tak ako do Princeznej Leii. A pokým o Star Wars by som vám toho vedel rozprávať veľa, o tomto nepodarku sa mi utrúsiť nechce ani jediné slovo. Jediné, čo ma potešilo, boli cameo úlohy Williama Shatnera a Carrie Fisher a strety fanúšikov Star Wars a Star Trek. Týmto slávnostne prisahám, že fanúšikom Fanúšikov sa nestávam. Verdikt v 1 vete: Nech Darth Vader skolí autorov tohto filmu. 05.12.2010

Fantasmagorie (1908)

Krátky film o transformáciách a podobné stvárnenia často vídavam v moderných hudobných klipoch. Je úžasné uvedomiť si, aké staré nápady a postupy sa aj v súčasnosti recyklujú a stále recyklovať budú. Predstavivosť autorovi nechýba a keby to bolo o niečo psychadelickejšie (ja viem, že chcem priveľa), bolo by to aj za ***** P.S. Scéna so stoličkami je výborná. 10.08.2010

Fantastický pan Lišák (2009)

*PREFÍKANÉ ZVERY* Animácia, ktorá mnohým nesadne, pretože jednoducho pôsobí anachronickým dojmom. Súčasnému divákovi, zvyknutému na počítačovú (a dokonca 3D) animáciu, môže adaptácia na takúto formu spôsobovať problémy. Ale ten, komu sa to napokon podarí, kto prekoná pôvodnú "nechuť", si pomaly zvykne, ba dokonca sa mu to zapáči a pravdepodobne neoľutuje čas pri tomto filme strávený. I napriek tomu, že je animovaný, určite nie je primárne určený pre najmenšie publikum. Má atribúty takmer vážneho filmu, charaktery sú komplikované. Veľkým plusom je rýchly spád, nevtieravý humor a v konečnom dôsledku (a v rozpore s prvým dojmom) aj animácia, ktorá je nezvyčajná a teda neopozeraná. Verdikt v 1 vete: Veľmi zaujímavý príbeh v netradičnom šate o zvieratkách správajúcich sa a konajúcich rovnako ako ľudia. 06.01.11

Farscape (1999) (seriál)

*UTEČENCI Z MÚZEA MADAME TUSSAUDS* Tento seriál som po desiatej pretrpenej časti musel poslať do čiernej diery. Vôbec mi neprekážali gumené masky bytostí, ktoré síce nepôsobili odfláknuto, ale zato veľmi lacno - postavička Dominara Rygela XVI. skôr pobavila, avšak na masku Ka D'Arga sa pozerať naozaj nedalo (a navyše mi strašne pripomínala postavu z nejakého animovaného filmu - ktorý to len bol?). To, čo mi naozaj prekážalo, bola takmer úplná plochosť postáv - áno, kde-tu niečo z ich života vyplávalo počas častí na povrch, ale nič z toho im nedodávalo "tretí" rozmer; a teda v každej časti ako keby začínali od nuly. Chýbala mi tam jednoducho nejaká náväznosť jednotlivých častí. A úplne, ale úplne najhoršie na celom seriály je postava Kapitána Bailara Craisa, ktorý s tou svojou kozou briadkou a konským chvostíkom pôsobí ako baleťák z nejakého predstavenia osemdesiatych rokov; už mu chýbajú len čierne napasované legíny. Verdikt v 1 vete: Možno sa to od jedenástej časti zlepšilo, no ja sa to už nedozviem. 21.05.12