Síla života (1985)

*(.)(.)* Začalo to veľmi sľubne (v rámci možností starého béčkového sci-fi hororu), no pokračovalo, a najmä, skončilo veľmi zle. Prítomnosť nahej ženy v každom desiatom zábere je možno snaha o odvedenie pozornosti od zlého príbehu, ale ani kopa bradaviek, prsníkov a pahorkov to veru nedokáže. Ak by som to chcel odľahčiť, tvrdil by som, že film je takmer príbehom fatálnej lásky dvoch živočíšnych druhov odsúdenej dopredu na neúspech z dôvodu nekompatibilných stravovacích návykov dvojice. Hlavný hrdina je otrasne iritujúci a neustále vrieskajúci pomätenec, hrdinka zase... v podstate nie je ničím než párom veľkých pevných pŕs. Hlavný hrdina nedokáže vysvetliť motívy svojho zmýšľania, nedokáže ani vysvetliť konanie mimozemšťanov (a mohol by, keďže je s nimi mentálne prepojený) - stále má len nejaký pocit a myslí si a cíti a vie a my sa preto jednoducho nedozvieme, prečo niektoré veci sú také aké sú. Film je jedným veľkým chaosom. Veľké plus (okrem krásnych očí hlavnej hrdinky), sú pre mňa masky - ako ich len nazvať - upírskych zombíkov. Verdikt v 1 vete: Vypnite po prvej hodine, inak vám tú druhú hodinu budú vesmírni upíri piť krv. 14.05.12

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

*UNIKÁTNA DIÉTA* Prvá polovica filmu ma zaujala viac ako tá druhá. Viac ma totiž upútal vnútorný boj hlavného hrdinu s nešťastím, ktoré ho postihlo, snaha jeho manželky napriek všetkému zostať milou, vernou a silnou, postoj spoločnosti k osobe hrdinu či viera, že proces možno zvrátiť. Mužíček bojuje s odporom voči sebe a proti všetkým, ktorí sa o neho zaujímajú len ako o senzáciu; jeho ego trpí, zmenšuje sa s jeho fyzickou veľkosťou. V momente, ako sa film zaoberá len samotnou schopnosťou malinkého človiečika prežiť, začína ma časom nudiť. Film zrazu už nemá čo ponúknuť, už je to len boj muža s veľkým pavúkom a veľkým hladom. Verdikt v 1 vete: Staré sci-fi s psychologicko-filozofickým rozmerom a vydarenými trikmi. 13.05.12

50/50 (2011)

*50% FILM* Nerád si uvedomujem svoju smrteľnosť a tých momentov je v živote našťastie málo. Zvyčajne preto ani nesiaham po filmoch, ktoré sa smrťou zaoberajú a už vôbec nie po takých, ktoré ju zľahčujú; taká pohodová ona nikdy nie je. Na fifty-fifty som sa však veľmi tešil (a tiež ho aj dlho zháňal), pretože Gordon-Levitt je taká netypická tvárička, schopná podať výnimočné výkony a na Rogena ešte nie som alergický (ale asi k tomu smerujem - nosový hlas, nevýrazné a monotónne herectvo, ktoré je vtipné v dvoch filmoch ale už nie v štyroch). Na kolená ma však film určite nedostal, i keď výraznejšie výhrady voči nemu nemám. Azda som len čakal niečo výnimočnejšie a originálnejšie a nedostal som to. Snahu o to však v spracovaní cítiť. Verdikt v 1 vete: Rovnako zapamätateľný ako zabudnuteľný film. 10.05.12

Na pokraji slávy (2000)

*DLHOVLASÍ* Film bol pre mňa zdrojom mnohých pozitívnych emócii, keďže rocková hudba a všetko s ňou súvisiace ani nič iné poskytnúť nemôže. Energia, odviazanosť, nezávislosť, coolovosť, promiskuita, sláva... tieto a mnohé iné sú kľúčové slová filmu a mnohí z nás by aspoň na chvíľu vymenili stereotypy vlastných životov za neviazanosť správneho rockera. Film plynie pomaly, avšak neuspáva, pretože každý z protagonistov má energie na rozdávanie. Užívajú si svoj život a je to z nich poriadne cítiť. Mierne ma mrzí, že vo filme sa neobjavili žiadne cameo úlohy; priestoru pre mne tu bolo veľa. Verdikt v 1 vete: Rockerský film nie len pre rockera. 10.05.12

Lidská stonožka (2009)

*HĽADAJÚ SA ĎALŠIE NOHY* Patrím do tej druhej skupiny - medzi tých, ktorých očakávania boli prekonané. Film pôsobil reálne, postavy nekonali infantilne, teda tak, ako to v hororových filmoch býva zvykom (s výnimkou momentu, kedy má jedna z postáv šancu uniknúť, ale, ako inak, musí sa vrátiť pre spolutrpiteľku). Miera zvrátenosti bola očakávaná, doktor démonický, kultovosť filmu nepopierateľná, pocit znechutenia výrazný, a to aj bez použitia explicitných scén. A navyše hlavné predstaviteľky - a toto bolo skutočne neočakávané! - nepôsobili ako "neherečky" zobrané z ulice. Mimo scén, kedy mali tváre v zadku, bol ich prejav uveriteľný a ich výrazy skutočne korelovali s prežívaním. Verdikt v 1 vete: Nechutné a nezabudnuteľné. 15.03.12

Super (2010)

*HRDINA Z ĽUDU* Už som aj zabudol na to, aké vypracované mala Ellen Page brucho vo filme Hard Candy. Tam sme ho mohli vidieť krásne obnažené, v tomto filme ho môžeme len tušiť (ale určite tušíme správne). Môj vzťah k Ellen je nepomenovateľný; raz mi lezie na nervy (Juno, Inception), inokedy sa platonicky zaľúbim (Hard Candy, Super), raz je mi je jej príliš detský zjav nesympatický, inokedy pôsobí rozkošne. S Rainnom Wilsonom (v The Office som ho zbožňoval) tvoria (miestami až príliš) šialený pár, ktorý svojim konaním nebude mnohým divákom sympatický. Zámerne absurdných a zveličených momentov je tu nesmierne veľa a žánrová pestrosť je skôr na škodu - človek je ako pinballová loptička odrážajúca sa od všemožných žánrov, meniacich sa počas filmu z minúty na minútu. Verdikt v 1 vete: Zvláštny a netypický film, avšak preháňaním niekedy miestami takmer za hranicou únosnosti. 12.03.12

Smoke (1995)

*KEĎ SA DYM ROZPLYNIE* Harveyho mám rád a postava dobráčiska mu vo filme sadne. Správny chlapík, akože odťažitý, ale vždy ochotný pomôcť. Ale rešpekt budí v každom (aj vo mne). Taký dobrý ujo - s ocenením "Tatko roka". Forestov herecký prejav je nemenný: niekedy na počiatku kariéry si vytvoril sadu gest a mimík, k tomu pridal typické vykrivenie tela na jednu stranu, trošku sa pohojdá za strany na stranu... jednoducho starý-dobrý a za tie roky stále nezmenený. William ma až tak neberie, v súboji na pozíciu "Tatko roka" vypadol v osemfinále, a skôr by som si ho vedel predstaviť ako "Učiteľa roka" (takého, ako bol v Children of a Lesser God). Ten Harold tak trošku čudne šušle - niekedy to vadí - a je to až taká charakteristická črta, že len podľa nej som si spomenul, že hral v seriály Lost. A Ashley, ach, krásna Ashley... (cenzúra). Verdikt v 1 vete: Príjemný, konverzačný a so silnými postavami. 23.02.12

Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy (2001)

*MÄSOŽRAVÉ POTVORKY* Pred pozeraním dokumentu prevládalo nadšenie, po pozeraní sa dostavilo skôr sklamanie. Film jednoducho nedokázal naplniť môj hlad po informáciách. Zaoberal sa niekoľkými známymi sériovými vrahmi, avšak tam, kde by mi vrahovia uštedrili hlboké bodné rany, dokument mi svojou hĺbkou výkladu spôsobil len nepatrný škrabanec. Čakal som ohromujúcu detailnú analýzu duševného stavu sériových vrahov, enumeráciu a rozbor ich činov, autentické videá a fotky ich obetí a prípadne aj rozhovori s nimi - no nedočkal som sa. Ak si správne pamätám, dokumentu dominovali štyria sérioví vrahovia, čo znamená len úbohých pätnásť minút (slávy) na jedného. A za taký krátky čas tak komplexnú osobu, akou masoví vrah je, nemôžete dostatočne priblížiť. (Jedna obrovská výhrada proti zámene termínov v českom preklade názvu filmu a dokonca aj v celom českom dabingu: odkedy serial killer znamená masový vrah?!) Verdikt v 1 vete: Priemerný a povrchný pohľad do sveta niektorých známych sériových vrahov. 09.02.12

T is for Toilet (2011)

*C IS FOR CLAY* Na animáciu si treba zvyknúť a potom sa už mínusy hľadajú ťažšie. V momente spustenia filmu som neočakával tento žáner, a o to viac ma teda výsledok potešil, keďže horory obľubujem. Zaostalo pôsobiace dieťatko, s kolennými kĺbmi až niekde v dolnej štvrtine nôh, je vydarenou postavičkou a tým, okolo ktorého sa dej krátkeho filmu točí. Čo sa týka mamičky, pamätám si len záber na jej dekolt a otecko má značne nesympatický hlas a prízvuk, a ten ma značne iritoval. On je teda akýmsi negatívom, avšak natoľko zanedbateľným, že nedokáže pokaziť môj celkový dojem z filmu. Verdikt v 1 vete: Kto sa smeje naposledy, ten plače nad rozliatym mliekom. 08.02.12

Gacy (2003) odpad!

*GRCY GACY* Prvý film, ktorý som po dopozeraní zahodil do koša, pretože si ani nedokážem predstaviť, kto by niečo také chcel vidieť. Už od prvej scény, kde syn vyzerá tak staro ako jeho otec, nadobudnete istotu, že výber filmu na večer bol veľmi zlý. Nesympatický a nepresvedčivý hrdina (v skutočnosti vrah tiež neoplýval šarmom, ale aspoň mierna úchylnosť z jeho tváre bola citeľná), nedôveryhodné konanie postáv, nedostatok informácií o pohnútkach vraha, nevysvetlenie jeho posadnutosti klaunmi, retardovaní (a tým myslím skutočne retardovaní) policajti... a takto by som mohol pokračovať do úmoru. Ešte aj teraz, s odstupom času, sa ma zmocňuje zúrivosť pri spomienke na túto scenáristickú guču nezmyslov. Verdikt v 1 vete: Nie len Gacyho prederavený septik tu smrdí. 07.02.12