Spalující touha (1999)

Poslední Kubrickův film a důstojné uzavření fascinující tvorby jednoho z nejlepších režisérů všech dob. Sakra, k čemu ta korektnost - nejlepšího režiséra všech dob. Všechny jeho filmy jsou geniální, ale ne všechny si mám chuť pustit každý den znovu jako Eyes wide shut. U některých filmů se člověk těší až skončí, ale u jiných si přeje, aby nikdy neskončily. Hlavní zbraní tohoto filmu je, hm...., všechno. Intimní, erotizující a mystická(těch přídavných jmen by se dalo napsat ještě mnohem víc) atmosféra, která člověka naprosto pohltí podpořená minimalistickou, ale dokonale padnoucí hudbou - ale to není žádně překvapení, Kubrickův perfektní hudební vkus je znát v každém jeho filmu. Fascinující kamera-obzvlášť se mi zamlouvala v taneční scéně na večírku. Herecké výkony brilantní - obzvlášť se mi líbila Nicole, ale to asi každému heterosexuálnímu chlapovi:) Ale i Cruise mě mile překvapil. Nikdy jsem ho neměl rád a nepřipadal mi jako nějak zvlášť dobrý herec, ale tady svou roli zvládl obstojně. Nevím kdo by se tam hodil víc než on. Je to zkrátka mistrovské dílo nejvyššího řádu a nechápu to nízké hodnocení. Možná to není pro každého, nevím. PS: Málem bych zapomněl - scéna s rituálem je naprosto nezapomenutelná. Úžasně skloubená hudba s obrazem. Zajímavé komentáře: Marigold

Jáma a kyvadlo (1961)

Poctivý horor ze staré školy. Jako už je to u Cormana obvyklé, hlavní role se ujal Vincent Price a své role se zhostil prvotřídně. Co se týče příběhu, tak ten je Poem opravdu leda tak inspirovaný a nemá s ním v podstatě nic společného, kromě inkvizice a samotného kyvadla. Místy jsem se i docela bál a ten závěr je výborný. Nevěra se zkrátka nevyplácí:-)

Kronika jedné lásky (1950)

Skvěle natočený příběh v duchu noir s vynikající, tak trochu distingovanou kamerou a s krásnou představitelkou hlavní role. Velice příjemný zážitek!

Včera, dnes a zítra (1963)

Naprostá klasika. Sophia a Marcello v nejlepší formě, co víc dodat. Vynikající zábava, prostřední povídka kapánek slabší, ale ty druhé dvě to s velkým přehledem vyvažují.

Identifikace ženy (1982)

Tenhle film jsem měl doma víc jak rok a vůbec se mi do něho nechtělo. Dost možná i kvůli tomu, že Levné knihy vyrábí dost často tak odporný přebaly:) Ale stálo to víceméně za to. Sice je tam pár hluchých míst, ale jako celek je docela povedené. U Antonioniho pro mě zkrátka zatím vládne Noc.

Mefisto (1981)

Naprosto geniální dílo. Byl to teprve můj druhý film od Szabóa po Hanussenovi, ale musím říct, že je to geniální režisér. Od filmu neodtrhnete oči, nemá žádná slabá místa, Brandauer hraje jako bůh - no prostě jasných 5*. Vřele doporučuji!!!

Obřad (1969) (TV film)

Tento film je dalším důkazem toho, že Bergman nepotřebuje k postavení výbornýho dramatu nic víc než svého génia, kameru Svena Nykvista a pár svých dvorních herců. Je to Mistr s velkým M a každý jeho film je pro mě filmovým zážitkem z největších.

Duna (1984)

Předesílám, že jsem nečetl předlohu, takže nemůžu srovnávat, nicméně Mistrova verze mě neskutečně bavila. Vynikající, tak trochu bizarní(upřímně řečeno totálně ujetými) kostýmy spolu s dost temnou atmosférou dělají bezesporu svoje. Labužnická záležitost, pro mě určitě zábavnější než Star Wars.

Kafe a cigára (2003)

Další skvělý film od filmového básníka Jima Jarmusche. Udělejte si k němu kotel kafe a pokud kouříte zapalte si. Ideálně na lačno. Je sice pravda, že některé povídky jsou slabší, ale jako celek to podle mě funguje. O no tam ani nejde vyloženě o nějaké sdělení, spíš sami popíjíte a posloucháte, o čem se baví u vedlejšího stolu třeba zrovna Tom Waits s Iggy Popem. PS: Řekl bych, že by se mělo říkat černý zlato spíš kávě, než ropě:)

Jako v zrcadle (1961)

Každý další Bergmanův film mě utvrzuje v tom, že jeden z největších, ne-li největší, režisérů vůbec. Po tomhle filmu to platí dvojnásob. Komorní prostředí, působivá kamera, famózní výkony Bergmanových dvorních herců, všechno je navíc umocněno cellovými suitami od Bacha. Právě ty pro mě posouvají tento úžasný film ještě o stupeň výš.