Neztrácejme půdu pod nohama (2012) (TV film)

Krátký dokument o významu půdy pro lidstvo. Sympatický mi přišel hlavně názor zemědělce. Kvalitní záležitost, doporučuji!

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Oliver Stone je levičák a sympatizant Fidela Castra. To je nutno napsat ihned na úvod. V deseti dílech seriálu představuje mnohdy velice zajímavá fakta a hypotézy. Rozhodně tento seriál stojí za zhlédnutí. Osobně jako historik musím tak z 90% s výkladem souhlasit. Podpora militarismu, války, vojenských chunt, humanitárních bombardování, genocidy aj. to je politika USA ve 20. století. Vnucování USA hodnot celému světu je čím dál okázalejší. Domnívám se, že úspěch USA už je v posledních letech postavený čistě na podpoře zvyšování výdajů na zbrojení, které udržuje jakž takž ekonomiku v běhu. Občas mi v dokumentu přišlo, že si některé postavy (Gorbačov, Wallace, částečně Obama aj.) autor příliš idealizuje. Hlavním aktérem je přeci čím dál více finanční kapitál (IBM, Goldman Sachs, J: P. Morgan atd. atp.). Hlavní ideou je zisk, vše ostatní o čem melou politici (demokracie, liberální hodnoty, svoboda, boj proti terorizmu) je jen zástěrkou. Když je něčeho ve slovníku příliš, tak to prostě smrdí od hlavy až k patě... To, že seriál vidělo zatím málo lidí přičítám tomu, že naše veřejnoprávní tv strčila opět kvalitní dokument do časového pásma, kdy si většina populace nechá zdát o růžových ponících. Pokud nechcete zabřednout ve stále stejné ideologii a mýtech a zajímáte se o alternativní výklady historie, protože historie jeden výklad nikdy nenabízí, tento dokument je určen právě vám !!!!!!

Pí a jeho život (2012)

Konečně film bez cákající krve přes celou obrazovku... Po vizuální stránce velice kvalitní, oceňuji také mistrovsky udělaný soundtrack. Zajímavý scénář. Prostě film na večer...

Poslední kvartet (2012)

Kvalitní scénář, Beethoven a komorní drama. Skvělé herecké obsazení dalo filmu opravdu to, co jsem od něj očekával.

Salamandr (2012) (seriál)

V rámci toho co představuje čt v rámci krimi detektivek ve svém programu nadprůměr. Jen škoda, že v hlavním vysílacím čase běží domácí podprůměrná a vykradená kriminální estráda s průměrným herecko zpěváckým obsazením a o třídu kvalitnější filmy ze Švédska, Dánska, Norska či Belgie jdou pro diváka od deseti či později.

Terapie láskou (2012)

Nejlepší film 2012 - skvělá komedie, vynikající herci. Můžu jen doporučit!!!

Hypermarket, jeho pán a otrok (2011) (TV film)

Všechny bych je hnal ze země - Tesco, Kaufland, Billa, Globus atp. atd. Zánik živností za min. režimu? A co způsobily tyto nadnárodní koncerny? Kolik obchodů s potravinami, sýry, pekařství, květinářství atd. zaniklo ve městech. Některá centra měst vypadají, jak vybydlená. Pouze hospoda a pošta, protože je ještě nestihli zprivatizovat. Lidi v hypermarketech pracují za podprůměrné mzdy a za otřesné šikany a nejistoty. Zestátnit a nebo vyhnat - jediné řešení !!! Obnova ekonomiky na bázi regionů.... Pokud je přes 80% ekonomiky v nadnárodních rukou, tak je to v pytlu.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Film z roku 2009 se mi líbil více, ale ani toto zpracování není špatné. Snad až příliš dlouhé.

Odcházení (2011)

Film má silnou myšlenku a pokud ji divák nechápe nebo nechce chápat, tak bohužel... Abrhámův výkon excelentní jako vždy, i ostatní herci hrají dobře. Jako divadelní hra jistě lepší. K Havlovi mám kupu připomínek a nejsem žádný jeho fanoušek, ale toto se mu povedlo.

Růžena (2011)

Jedna z hlavních postav tvrdí, že pouze Němci se k Polákům (myšleno k obyvatelům Mazur) chovali dobře. To je dost zkreslená realita. Jinak hodně zajímavý historický film, který drsně vykresluje poválečné osudy obyvatel části dnešního Polska. Konec je dost divný. V přeložených titulkách je uveden rok 1956. A Němci se mají dle filmu v tomto roce vracet do Říše. Asi jde o chybu a má být uveden rok 1946. Také návrat ze SSSR je nepravděpodobný...