Vášnivé známosti (1994)

slavné české herečky zjistily, že existuje také péčko a že by za to byla dobrá škvára... pro většinu z nich to byla největší životní role

Vůně ženy (1992)

Al Pacino je pan herec, jeho filmy jsou často kvalitní právě díky jeho herectví. Takového herce musí být slast vidět hrát divadlo. Film je sice delší, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. A konečně zase jeden americký snímek plný nonšalantnosti a grácie téměř bez vulgarit, sekání hlav a cákání krve přes obrazovku.

Lidé na dně (1991)

Není snadné si z dokumentu vyvodit jednoznačný závěr. Pokud bylo mnoho bezdomovců v Rusku v roce 1991, byl to důsledek vlády komunistů nebo přechodu do Jelcinovské éry nebo snad obojího? Zajímavé by bylo udělat další obdobnou sondu na konci vlády Jelcina. Spousta aktérů dávala vše za vinu Gorbačovovi, který se pokoušel o cosi, co se nazývá reformou či Perestrojkou. Dokument je dost amatérský. Chybí mi tam údaje z oblasti demografie, statistiky, hlubší rozebrání situace v Rusku v roce 1991. Člověk, který se zpětně podívá na tento dokument, aniž by znal historické pozadí, může mít pouze zkreslený obraz o tehdejší situaci. Pokud navštívím dnes Prahu a zajdu si mezi těch cca 4000 bezdomovců, taky z toho bude zajímavý obraz doby... V republice máme dnes dle oficiálních odhadů 70 000 lidí bez domova a stabilně přes 400 000 osob bez zaměstnání. Kolik jsme takovýchto osob měli v roce 1989? V sociální oblasti prostě kapitalismus nikdy nemůže vyhrát. Obdobně by bylo zajímavé udělat podobný dokument o současném bezdomovectví v Rusku. Např. privatizace v Rusku, kterou umoźnili Gorbačov i Jelcin měla horší ekonomické i sociální důsledky na Rusko než druhá světová válka (spočítáno Švédy). Přechod od tzv. komunismu ke kapitalismu v Rusku se prostě nepovedl a snad to byl i záměr. Jen mi je líto těch lidí dole... Domnívám se, že situace běžných Rusů v roce 1991 je z velké části způsobena výměnou režimů.

Uranus (1990)

Skvělé komediální drama z poválečné Francie, kde měla silnou pozici komunistická strana. Myslím, že autoři snímku vystihli dobové klima nadmíru dobře. Hostinský v podání Gérarda Depardieu je nepřekonatelný :)

Moře lásky (1989)

Velice slušná detektivka, která neurazí. Al Pacino podává dobrý výkon jako téměř vždy.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Elita našich herců ve skvělém filmu. Milan Kňažko exceluje. Všichni milovníci alkoholu by se na tento snímek měli podívat :)

Nesnesitelná lehkost bytí (1988)

Tak dobří herci a tak špatné divadlo. Nemůžu si pomoc, ale většinu filmu jsem se nudil. Plytké a nezáživné. Copak se životem máme všichni jenom propíchat jako veverky?

Gottwald (1986) (seriál)

Z pětidílného seriálu mi přijdou kvalitnější první díly. Štěpnička je příšerně nalíčený. Historicky je celý cyklus velice sporný zejména poslední únorový díl. Řada debat např. mezi Vojtou a Edvardem Benešem musí být postavena pouze na pamětech. Stejně tak mnoho dalších diskusí. Paměti jsou sporný pramen. Většina aktérů února se v pamětech snaží své politické chyby a selhání hodit na Beneše - Ripka, Drtina atp. atd. V dílech o bolševizaci strany, hosp. krizi a Mnichovu jsou rozhodně zajímavé momenty - např. sjezd komunistů, bodnutí Gottwalda četníkem při jedné stávce, snaha o jednotný postup při obraně republiky za mnichovské krize. Zajímavé by bylo natočit seriál od začátků Gottwaldova života do jeho smrti. Chápu, proč tomu tak v roce 1986 nemohlo být. Z herců jsem si všiml Dejdara, jak roznáší noviny a po upozornění i Míši Dolinové, kteří opanovali televizní obrazovky i po roce 1989. Jen se divím, že si roli nedala Jiřina Bohdalová. Pozoruhodný je i kulturní manifest, který podepsala velká část kulturní scény v roce 1948 - např. Werich. Řada herců hraje své role velice dobře - Karlík Šrámka - Beneš kancléře Smutného namátkou.

Kobra (1986)

Sentimentální záležitost, snad první akční film, který jsem viděl jako děcko. I po letech jsem z něj plachej.... Legendární hlášky, Brigitte Nielson, samá rvačka.. co víc chtít :)