Všichni dobří rodáci (1968)

Jen málo našich filmů má tak skvělé herecké obsazení. Co role to perla! Vylíčení dějin obyvatel jedné vesnice v průběhu bouřlivých a dramatických let našich poválečných dějin. Charakter jednotlivých postav snad nemohl být lépe vystižen. Změny chování lidí během změn režimů jsou popsány skvěle. Pokud bych si měl vybrat 10 nejlepších českých filmů, tak tento by rozhodně byl na seznamu. Obdivuji na filmu především souhru dramatických a komediálních scén.

Aurora vystřelila... ale pozdě! (1966) (TV film)

Kritika cenzury cenzurou... Bylo by zajímavé se podívat na celý dokument z roku 1966 ne na jeho sestříhanou část. Poslední komentáře v závěru dokumentu jsou stejně ideologické jako za bolševiků. Nic nového pod sluncem.

Poklad byzantského kupce (1966)

Sovák tady nemá chybu !!!!!!!!!!! Kvalitní film z domácí produkce. Na pohodový večer vřele doporučuji.

Doktor Živago (1965)

Jeden z nejlepších filmových počinů 60. let. Omar Sharif exceluje v roli mladého doktora, který je zpočátku nadšený revolucí. I ostatní herecké výkony jsou na nejvyšší úrovni. Oceňuji zejména literární předlohu Borise Pasternaka. Všechny postavy jsou něčím vyjímečné- jak v individuální, tak v kolektivní rovině. Některé beletristické detaily odpovídají naprosto dobovým historickým reáliím. Přesto, že je film nesmírně dlouhý, divák se nenudí. Děj je doslova prošpikovaný událostmi. Každá menší scéna z filmu je samostatným uměleckým počinem! Právem oskary ověnčený snímek. Snad jen té romantiky pro diváka je občas příliš.

Jak vykrást banku (1964)

Škoda dabingu - já čekal trochu jiného Funese. Celý film je o tom, co se může stát při stavbě nejen tunelu a kdo vás přitom bude otravovat resp. kdo o vás jeví zájem. Funes má sice lepší komedie, ale i tento snímek je zdařilý.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Na malém prostoru velké divadlo !!! Většina filmu se odehrává v jedné místnosti. Divák se ani chvilku nenudí. Všechny herecké výkony jsou 130%. Dialogy jsou brilantní. Každý filmový fanoušek musí vidět...

Kavárna na hlavní třídě (1953)

Film celkem reálně zobrazuje atmosféru krize 30. let. Karel Hoger byl pan herec. Označil bych film jako noir 50. let. Mimochodem kdo pracuje nebo pracoval v pohostinství, nejspíše může zaznamenat čistě náhodné podobenství k dnešní realitě. Vždy mě fascinuje, že když přijdu do hospody, restaurace, kavárny či baru pokaždé tam pracuje někdo jiný a není to prosím tím, že protočí směnu, ale tím, že musí změnit flek jinak by se za a) zbláznil, za b) nezaplatil nájem, za c) dřel bídu s nouzí. Zajímavý je rovněž posun od řemesla tedy od profese, ve které kdysi člověk musel znát nekolik světových jazyků, musel umět mluvit, znát bonton, jak servírovat apod. k dnešnímu chceš minimálku tak pojď na plac. Naprostá degradace! Mimochodem čím to asi je, že v pohostinství je převládající ženský element? A nebude to jen vzhled... Ano žena snáze přistoupí na hůře placené místo. Nechceš půjde jiná. Stejně jako v marketu za kasou. Jestli někdo tvrdí, že je film propagandou - ok cituje se Wolker, ve filmu vystupuje dost urputně redaktor Rudého práva, ale jinak je to dost povedený odraz doby a zejména kapitalistického marasmu.

Pan Novák (1949)

Plachta vynikající jako vždy. Krom něho si ve filmu zahraje i M. Horníček či J. Hlinomaz. Přílišný důraz je kladen na politiku a dost přehnaně je zobrazován idealistický obraz v továrně po únoru 1948. Obrovské problémy byly s kádry resp. jednotlivé řídící funkce nebyly vždy obsazeny kvalifikovaně, např. díky odsunu něm. obyvatelstva. Bylo stále krátce po válce - stále velké problémy ve výrobě atp. Nicméně vylíčení jednotlivých postav je zajímavé a minimálně k zamyšlení. Za první rep. byly filmy z prostředí kanceláří továrníků, pánů radů, doktorů či právníků a po roce 1948 zase z továren. Obojí mělo v sobě silný nádech idealismu. Jako komedii hodnotím 70%. Daleko více mi je sympatická komedie Anděl na horách natočená o pár let později.

Children's Corner (1936)

Na rok 1936 profesionální práce. Na klavír hraje legendární Alfred Cortot.

Mazlíček (1934)

Hugo Haas je můj oblíbenec a mám pro něho jako herce slabost, proto asi tak vysoké hodnocení. Haas natočil řadu lepších filmů, ale celkově se dle mého jedná o dobrý počin. Prostě jsem se nenudil. Pěknou hudbu k filmu napsal jeho bratr Pavel Haas, který bohužel zahynul v koncentračním táboře.