Světový řád (2015)

Příliš proruský (ve smyslu proputinovsky laděný) dokument. Po pádu katastrofické loutkové Jelcinovské sociálněgenocidní vlády měl Putin jisté zásluhy na stabilizování situace v Rusku. Na druhé straně je spojen s oligarchy stejně jako většina čelních politiků jinde. Ruský nacionalismus je cítit ze skoro všech dokumentů, které v poslední době Rusko plodí. Na druhou stranu je ve snímku představena pravá tvář snahy USA o dominanci ve světě a zlo, které s sebou toto úsilí přináší.

Švédská teorie lásky (2015)

Nesouhlasím s myšlenkou počátků švédského individualismu v politice Olofa Palmeho. Jeho demokratický socialismus rozhodně vycházel z daleko širších představ a byl spíše zaměřený na emancipaci lidské bytosti, což nejde s individualismem automaticky ztotožnit. Za jeho života se většině Švédů zvyšovala životní úroveň. Politika Reagana v USA a Thatcherové (VB) vedla mnohdy k opačným efektům. Vyhrocený individualismus má dle mého názoru počátky právě v těchto ideologiích, resp. v neoliberalismu. To co se odehrává ve Švédsku nyní je důsledek politiky neoliberalismu, který byl postupně utvářený ve Švédsku po smrti Olofa Palmeho. Je otázka, zda jde o proces, který bude obdobně probíhat časem třeba v dalších evropských zemích. Z Baumanem nelze než souhlasit. Materiální blahobyt nevede automaticky ke štěstí. Dost často dělá z lidí duševní naháče. Jenže z Afriky nejdou lidé jen kvůli materiálnímu blahobytu. V řadě oblastí Afriky prostě nemají vodu. Navíc neokolonialismus provádí různými formami v Africe USA, Evropa i Čína a toto vykořisťování se většině nižších a středních vrstev Evropanů vrací jako bumerang. V dokumentu chybí i druhá stránka migrace - agrese vůči domorodcům. Ta ve Švédsku v posledních několika letech eskaluje. Přibývá kriminality ze strany migrantů. Část migrantů jde rozhodně postupně integrovat, ale ne miliony v krátkém časovém horizontu několika let. Každopádně dokument stojí za zhlédnutí. Ve Švédsku jsem byl a tuto osobní návštěvu doporučuji - krásná země. Netušil jsem kolik lidí ve Švédsku umírá v naprostém osamění. To bylo třeba v dokumentu dost šokující. O vysoké sebevražednosti jsem věděl. Na co snad v dokumentu zapomněli je velké procento lidí s duševními problémy. Práce, efektivita, konzum a pak z toho hrábne...

Vraždy v kruhu (2015) (seriál)

Další pokus natočit zajímavou kriminálku dle mého nevyšel. Trojana mám celkem v oblibě, ale tady to prostě je bídný scénář bez napětí, gradace a jiných důležitých věcí. Asi by bylo lépe dávat v hlavním vysílacím čase zahraniční detektivky a necpat je do pozdějšího vysílání na čt2. To bych asi chtěl po české televizi moc.... Snaha tzv. veřejnoprávní televize napodobovat soukromé tv posíláním sraček v podobě bídných seriálků do hlavního vysílacího času mě utvrzuje jen v tom, že se do budoucna snadno bez tv obejdu.

Where to Invade Next (2015)

Hodně zjednodušená komparace života v USA a několika zemích světa (převážně Evropy), které by mohly eventuálně přispět Američanům k lepšímu zdravotnictví, školství atd. atp. tím, že se jejich systémy převezmou a instalují dle Moora v USA. Dokument je přes některé zajímavé informace (např. vzdělávání ve Finsku) silně manipulativní. Jistě, že zdravotnictví a školství je veřejný statek a dělat z nich obchod je svinstvo. V dokumentu chybí ovšem řada statistik, širší kontext kulturní, historický atd. atp. Např. zadluženost vysokoškoláků v USA. Informace o zdravotnictví v USA, ale i jinde ve světě (prostě širší komparace). Moore působí v rozhovorech jako prosťáček, kterému zrovna sebraly hračky. Hospodářská situace popisovaných zemí je také idealizovaná. To, že v Itálii dostanou 13. plat za nic, rozhodně nepřispívá k stabilitě státních financí. Itálie je jednou z nejzadluženějších zemí světa a brzy na ně přijde řada. Vše je systémový problém a ten se nevyřeší tím, že přijde Moore a řekne: Pojďme si vzít zbytky soc. státu z Itálie, školství z Finska a vězeňský systém Norska, legalizujme drogy jako v Portugalsku, dejme 40% žen do parlamentu a do řídících funkcí ve firmách jako na Islandu a všichni v USA budou šťastní... Z dokumentu by se zdálo, že je Evropa Eden a přitom situace Itálie, Řecka, Španělska, Portugalska je zoufalá. Ještě horší je to na Ukrajině. Špatně je na tom ekonomicky v poslední době i Finsko. Spousta mladých lidí nemá a nebude mít díky robotizaci v Evropě zaměstnání. To, že je postavení Evropana vůči Američanům o třídu lepší je jasné, přesto je informativní báze filmu přes jeho délku relativně nízká.

Apokalypsa: 1. světová válka (2014) (seriál)

Nejzajímavější byl pro mě osobně 3. díl s názvem Peklo. Popsání válečných hrůz v zákopech - každodennost. Záběry jsou unikátní. Slabší je popis dění mimo evropský kontinent. K první válce rozhodně jeden z nejkvalitnějších dokumentů.

Co jsme komu udělali? (2014)

Zase jedna skvělá komedie. Francie má stále jednu z nejlepších kinematografií a tento film je toho důkazem. Parádní scénář, skvělí herci, vtipné dialogy a hudba, která u francouzských filmů snad nikdy nezklame.

Dejte mi pokoj! (2014)

Koukatelná francouzská komedie s dobrými herci. Téma klidu, migrantů, nevěry, sousedských vztahů, třídních rozdílů a řady dalšího v jednom filmu. Celkově ovšem nic extra.

Deníky 1. světové války (2014) (seriál)

Zatím asi nejlepší dokumentární seriál o první světové válce, respektive o každodenním životě za velké války. Svědectví jsou založena na výpovědích z deníků, což osvětluje každodennost lépe než cokoli jiného. Prostě v dokumentu je to co v knihách většinou nenajdete. Líbilo se mi, že v dokumentu vystupuje řada aktérů z různých koutů Evropy a téměř každý je z jiné společenské vrstvy.

Marta a Věra (2014) (seriál)

Některé díly jsou super, jiné jsou slabší.

Osmy (2014) (TV film)

V rámci všeho co se v současnosti u nás natáčí film vyniká invencí a vtipem. Trojan je dle mého dobrý herec, který alespoň nebere každou televizní sračku jako většina jeho kolegů starší i mladší generace. Na druhou stranu většina situací, které se ve filmu Trojanovi staly se mohou snadno stát i dnes - vytopený byt sračkama (nedávno se stalo známé ve skvělé novostavbě). Zručných řemeslníků je také dnes dost. Problémy se zubařem jsou běžné v každém režimu atd. Prostě snaha za každou cenu vyzdvihovat zápory určité doby začínají být trapné až nevkusné. Vadí mi, že režiséři i scénáristé dělají výhradně tématiku před rokem 89 a jiná období jsou silně opomíjena. Disidentů už mám také po krk. Otevři jakékoli médium - televizi, rozhlas, internet a jsou tam s plnou polní. Snad i po otevření rybiček vykoukne hrdina disident. Myslím, že až se jednou tak za 30. let otevřou ruské archivy a někoho napadne se vrtat v našich hrdinech roku 89, tak se národ konečně dozví oč se opravdu jednalo a kdo jsou a byli naši hrdinové doopravdy. Film naráží na špatnou pracovní morálku na pracovišti, tzv. umělou nezaměstnanost atp. To je do jisté míry odraz reality, na druhou stranu v postupně rozkrádaných a tunelovaných národních podnicích z 90. let také nebyla pracovní morálka perfektní. A jaká je dnes? Pokud Trojan klesal v zaměstnání stále níže, což se stalo mnoha lidem, měl alespoň obživu. Narážky na walkman či lepší auto ze západu naprosto korelují s dnešním konzumem. Nejistota na trhu práce, lidé neustále měnící zaměstnání, pracující chudoba, ale zboží co je libo - vše většinou na dluh, který nás dříve či později dožene. O tom by současní režiséři měli rovněž točit a nějak mi jejich snaha o zachycení reality dneška uniká. Čím to je? Prostě každá doba má své klady i zápory a asi každá další doba a režim se budou vyhrazovat negativně k tomu co bylo dříve. Každopádně film dle mého patří k tomu lepšímu co dnes nabízí čt. Jen mě zaráží, že jiné daleko kvalitnější snímky dává čt mimo hlavní vysílací čas. Např. Člověk proti zkáze je pro mladší generaci rozhodně důležitější a kvalitnější film, který odráží poměry konce první republiky daleko lépe než většina filmů či seriálů, které mají reflektovat normalizační dobu.