Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Čakala som, že na to budem nadávať ako napr. na Matrix 2 alebo Votrelca 3, ale ku podivu to nebolo až také strašné! Liam Neeson a Ewan McGregor spolu s Natalie Portman dôstojne držali chrbát Star Wars, efekty boli vynikajúce, hudba ako sa patrí, akcia pozerateľná a naviac to perfektne zapadá k pôvodnej trilógii. Človek sa nestihne nudiť. No, ako inak, mínusy sa tu našli mnohé. Ako prvé, chýba tu akákoľvek starwarsová atmosféra - chýba kúzlo, magickosť a pútavosť rozprávania. Čo mal byť ten urečnený obojživelník??? Ten všetko potopil o úrovne nižšie a vtípky o prdení tam už fakt nemali čo robiť. Nadľahčená atmosféra vôbec nenasvedčovala tomu, že sa má jednať o predzvesť gigantickej vojny. Uf, tak takto teda nie. Kvalita sa drala do výšin, ale bohužiaľ, rovnako aj nekvalita. Výsledný efekt - 65%

Smolař (1965)

Vynikajúca komédia s prvkami akčného krimi, ktorá však najviac trpí tým, že sa o ne málo pokúšala. Dôraz sa, samozrejme, kládol na komédiu, boli tu mnohé vtipné miesta, no na Funesa predsa trochu málo. Odkedy som si prečítala obsah, čakala som vtipnú akciu, no bolo jej málo. Jedna vtipná prestrelka ("Streľ do kolies!" puf vedľa "Streľ do kolies!" puf a heroín v ťahu. "Pusť ma k tomu.") a bitka zlých so zlými to nevytiahne. No napriek tomu má film rýchly spád, nenudí, Funes a Bourvil dokonale vystihujú svoje postavy, lepšia voľba byť nemohla a človek sa zabaví. Polená, ktoré boli hádzané striedavo lumpom a pašerákom sú veselé a originálne (kockový cukor do benzínu? najbližšie vyskúšam:). Smoliar má od dokonalosti ďaleko, ale vďaka francúzskej elegancii, dychu doby a nadľahčenosti je to ideálny film na kedykoľvek. 84%

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Vynikajúci film, ktorého záver prekvapí i na svoj vek, k tomu krásne deformované kulisy, pôsobivý námet (čudujem sa, že doteraz nie je remake), zaujímavá kamera (hra s tieňmi sa mi vždy páčila), dokonca i divadelné herecké výkony tu pôsobili prirodzene, keďže tak či tak tu nič nebolo normálne. Z hľadiska nápadu a formy tu nejde čo vytknúť, na danú dobu to lepšie vzniknúť nemohlo. Na druhej strane sa mi Kabinet Dr. Caligariho zdal dosť chladný, nevyvolával vo mne toľké emócie ako napr. Metropolis, Kid či dobrý vojak Chaplin. 4,5*

Velká železniční loupež (1903)

Zo všetkých videných filmov, ktorým dýcha na krk osemdesiatka a viac, je tento najviac poznačený zubom času. Filmová reč je ukážková, réžia sa pomaly rodí do krásy, no ako celok mi to i na dobu prišlo príliš naivné. Bez tohto filmu by dnes neboli westerny aké poznáme, no napriek tomu sa filmu nepodarilo dostať sa mi pod kožu (ako napr. pri o rok staršej Ceste na Mesiac). Zdržujem sa * hodnoteniu.

Scooby-Doo a upíří legenda (2003)

Ak sa na tento film človek pozerá dospeláckymi očami, je jasné, že povie: to je ale blbosť! Uvedomme si, že je to pre DETI a mne sa to ako malému špuntovi páčilo. Postavy zažívajú dobrodružstvo za dobrodružstvom, chovajú sa smiešne ako vždy, má to rýchly spád a človek sa ani na moment nestihne nudiť. Forma nevyniká, no to môže byť deťom jedno.

Cesta na Měsíc (1902)

109 rokov neubralo nič z krásnej fantázie a nadľahčenosti tomuto základnému stavebnému kameňu filmu. Úchvatný strih, aký som inde nevidela, réžia, príjemná hudba... Film nemá ani jeden titulok a napriek tomu človek absolútne všetkému rozumie. Film, ktorý nadchne každého filmového fanúšika. Kulisy sú výnimočné (i keď ich dnes väčšina ľudí vysmeje). Meliés plne využil svoj kumšt eskamotéra a predvádzal prvotriedne ilúzie. Dávno mi nič tak nezdvihlo náladu. Bez mihnutia oka si zaslúži 5*, no odchovancom Avataru, Pána Prsteňov a podobne to príde zrejme ohromne blbé. Pre milovníkov filmu povinnosť.

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál) odpad!

Pri pozeraní tohto skvostu som uvažovala, či dať odpad! alebo 5*, pretože tak schuti sa človek často nezasmeje. Ale to asi nebol účel, či? Ale vážne - réžia, strih, kamera sú prestrašné, bojové scény ako z pomocnej školy, scenár asi diktoval Chuck cez obedné pauzy, k tomu dokonale statočné ploché postavy. Častokrát to hraničilo so sebaparodizáciou. Toto doviesť do ešte väčšej absurdity a stala by sa z toho nesmrteľná komédia. 90% :)

Kruh (2002)

Najsilnejšou stránkou filmu je rozhodne vyšetrovacia časť, ktorá tromfne akýkoľvek krimi film. Prepletanie pásky s realitou a hľadanie príčin zamestná mozog každého diváka. Ponurá atmosféra zalieza pod končeky nechtov. K tomu dobré herecké obsadenie, výborný záver, kamera a strih. K perfektnosti mu však chýba zopár vecí, napr. neuzavretosť myšlienok (ako to, že syn vie predvídať najbližšie udalosti? Syn bol pomaly väčšou záhadou ako páska a mal sa mu dať buď oveľa menší alebo oveľa väčší priestor.) či priemerný scenár. 85%

Metalocalypse (2006) (seriál)

Hudba je vynikajúca a (originálny) dabing geniálny, čo považujem za najväčšie a zároveň jediné plusy. Za pár dielov, ktoré som videla, som sa zasmiala veľmi málo. Väčšina vecí bola úsmevná, no to nestačí. Neustále omieľanie krvi, brutality, vraždy, smrti a ničenia neprišlo ani trochu vtipné. Akési Happy Tree Friends v metalovom prevedení. 50%

Americký gangster (2007)

Americký gangster je určite kvalitná gangsterka, ktorá neťaží z krvi a masakru, ale zo zobrazenia doby, ktorá sa reálne stala. Prvá polovica však výrazne kríva. Nenudí, ale je poriadne roztiahnutá. Russell Crowe svoju rolu podľa mňa nezvládol a Denzel Washington síce zle nehral, ale do role sa nehodí. Nepôsobil ako charizmatický a zároveň chladnokrvný zabijak, ktorému nerobí problém zbohatnúť na úkor tisícok mŕtvych. Scenár bol dobrý. K druhej polovici: dej sa značne nakopáva a dostáva poriadne a rýchle grády. Všetko, čo chýba začiatku, kompenzuje koniec. Vyšetrovanie polície je napínavé a pri prehliadke armádneho lietadla som nemo sedela a sledovala, čo sa bude diať. Nevypočítateľé. Akcia je VYNIKAJÚCA. Ridley Scott ju zvládol na 1. Pri záverečných titulkoch som sedela zaklincovaná do sedadla a neverila, že niečo také sa stalo. Lepší herci a zkosený začiatok, šlo by to na 5* 86%