Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

"A long time ago, in a galaxy far far away..." Jajajaaaaj! Už len spomenúť si na to, ma privádza do obrovskej nostargie a najradšej by som si tento diel pustil ešte raz! Také niečo originálne, naivné, no zároveň inteligentné, temné, nápadité a spirituálne ako Star Wars, už hádam nikto nevymyslí. Toto je vrchol celej ságy (aj keď ja osobne preferujem Pomstu Sithov) a táto sága je tá najväčšia legenda všetkých čias. Čo ešte viac dodať? Výtvor Boha. Rozplývam sa od nostalgie za časmi, keď ešte vesmírom brázdil Millenium Falcon a Jediovia so svojimi svetelnými mečmi ešte neboli maskotmi nejakej blbej kreslenej série...

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Strhujúca konverzačná dráma točiaca sa celá o jednej fatálne dôležitej otázke; ako veľmi si môžeme byť istý niečou vinou pri zločine? Túto otázku síce lepšie a omnoho poetickejšie a duchaplnejšie spracoval ruský bratríček 12 z roku 2007, ale aj tak má táto pôvodná verzia neuveriteľný náboj. Napriek tomu, že sa celý film natočil v jednej jedinej (!) miestnosti, tento film Vás úplne zhltne. Budete sa síce chvíľu nudiť pri pomalom rozbehu, ale potom to už pôjde dole kopcom, stále rýchlejšie a rýchlejšie, zmätenejšie a dramatickejšie, kde Vám bude svetelnou rýchlosťou predkladaný jeden dôkaz za druhým spochybňujúci vinu chlapca z talianskeho ghetta. Na tejto ceste sa stretnete s ľudskou ľahostajnosťou, namyslenosťou, závisťou, predsudkami, vlastnou oslepenosťou a zistíte ako veľmi sú ľudia schopní klamať sám seba. V tejto hádke jedného presvedčeného porotcu proti ostatným jedenástim a únavnému, ale nakoniec víťazstvom ovenčeného zápasu o pravdu a aj s pravdou (?) zažijete nezabudnuteľný zážitok a to napriek tomu, že jednoduchšiu výpravu som ešte v žiadnom filme v mojom živote nevidel. Veľmí poučný film, to mi verte.

Kdo dřív umře, je déle mrtvý (2006)

Skvelá komédia! Pokiaľ ovládate nemecky, odporúčam zhliadnúť v originálnom znení a pozorne načúvať, lebo ani som tomu dialektu z polovice nerozumel, takže to je ešte väčšia sranda :D PS: Wollen sie... mit mir... eventuell vögeln?

Tajemný ostrov (2008)

Kameňom úrazu tohto filmu je úplne trápny sračkový scenár.

Americký sen (2010)

Otrokársky peňažný systém a história vzniku celosvetovej oligarchie vtipnou cestou. Ak o tom už niečo viete, alebo poznáte, ako bankový systém čiastkových rezerv funguje, tento filmík Vás určite poteší. Takto sa to dá stráviť :)

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Tento film sa stal asi len omylom kultom. Od dokonalej foremnej stránky ho oddeľuje naozajstne obrovská priepasť v kamere, ktorá je otrocky statická a v dynamickosti, ktorá tu ani vôbec nie je prítomná. Ku geniálneho obsahu zasa chýba nejaká ústredná myšlienka, napínavý či aspoň dojímavý príbehový oblúk a nejaký prekvapivý zvrat na konci. Zasa k tomu, aby to bola kritika malomestských pomerov, je tu až príliš málo nechutnosti, príkladov ľudského pokrytectva a na to, aby to bol kult, to je príliš syrové a málo komorné. Nakoniec z toho nie je ani srdce trhajúci príbeh, lebo tu sú prítomné tie ostatné snahy a ten kúsok sentimentality a ľudského utrpenia pre mňa nestačil, aby som sa musel premáhať pred vypustením slzy. Neviem, či som pri prítomnom vysokom hodnotení žiadal priveľa, alebo som jednoducho nebol správne naladený. Ale mňa si tento film rozhodne nezískal. To, že spravil takú dieru do sveta, si vysvetľujem skôr rokom jeho vzniku, kedy témy ako malomesto, pokrytectvo a globalizácia boli veľmi neohrabané a rozvírili veľkú búrku diskusie a napodobňovania. Ale, na druhej strane tomuto snímku nemožno odoprieť vysoké kvality najmä v scenári, realistickom stvárnení príbehu a vynikajúcich hereckých výkonoch všetkých troch hlavných postáv (no samozrejme, geniálneho DiCapria), takže sa hanbím, ísť po štyri hviezdičky. Prepáčte mi, ale mňa chladné filmy jednoducho nechávajú chladným a to nemám rád. Život rozhodne taký chladný nie je, takže sorry lasse, ale ten príbeh si mohol aj lepšie preniesť na plátno :)

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Jeden z najlepších pilotných filmov, aký som kedy videl. Má všetko, čo vynikajúci video film potrebuje mať; komornosť autentické prostredie, uveriteľné postavy, napätie, príbehové zvraty, efektnosť, nejakú tú múdru vetu, atraktívnu zmes space opery, thrilleru a soapky, no hlavne geniálny námet. Battlestar Galactica je naozaj inteligentný seriál.

The Twilight Zone (1959) (seriál)

Toľko nápaditosti, orginality, predstavivosti a príbehovej rôznorodosti akej je v TWILIGHT ZONE v dnešných seriáloch už nenájdete. Každý diel tohto seriálu má niečo do seba a toto je naozaj studňa inšpirácie pre fanúšikov sci-fi, fantasy a hororu. Taktiež je toto jeden z mála kinematografických diel, ktoré si všetko stavajú na skvelé, neuveriteľné alebo duchaplné námety. Preto mi je aj tento seriál veľmi sympatický, lebo pre mňa znamená dobrý námet základ všetkého. Ak chcete si niečo pustiť na oddych a hľadáte niečo duchaplného so zamysleniahodnou pointou, Zóna je určite dobrá voľba. PS: Mám ale aj jednu dobrú radu; neprejedzte sa jej.

Smrt čeká všude (2008)

Toto má byť film roka??? To je aprílový žart? Alebo je to zaúčinkovaním mašinérie americkej propagandy, ktorá neváha aj z vojnových civilných obetí spraviť služobníkov diabla? Vy ste sa naozaj všetci zbláznili, keď TOMUTO dávate päť hviezdičiek? To tú nálepku "ocenený šiestimi oscarmi" mám brať naozaj vážne? Neviem. Neviem dokonca ani, čo toto "dielo" malo byť. Na film to má príliš samoúčelné a nenapínavé akcie, úplne ploché postavy, blbé dialógy a fakt že vákuový scenár, na dokument zasa príliš veľký rozpočet, klišé a očividnú jednostrannosť. Na videofilm to je tiež úplný scenáristický odpad a absolútne nezaujímavú expozíciu a námet. Keď si toto porovnám s niektorými skvostmi v študentských a amatérskych filmov, tak to je tiež úplná slabota. Nechcem byť zlý, ale môžete mi vysvetliť, čo je výnimočné na tom, že zoberiem jeden demoličný tým (ktorý ani nevie vypočítať rádius smrteľného účinku bomby na ochranný oblek), plyšoidných hercov, za jednu prehulenú noc napísaný námet, nejaký vidiecky štáb a amatérsku kameru, s ktorou triasem aj v statických polohách a ako šibnutý sa hrám s transfokátorom a bez scenára začnem točiť drámu o vojakoch, ktorá nemá ani gradáciu, ani dramatizáciu, ani ústrednú tému, ani dejový oblúk ani umelecký zámer, ani kompozíciu vytvorenú zdravým mozgom, nehovoriac o nejakej myšlienke či posolstve diela? Ľudia, veď toto nemá ani len čoby sprostučkú zápletku! Obdivujte si kľudne tú "realistickosť", aj keď v skutočnosti to tam vyzerá úplne inak (to by som ešte vedel odpustiť), kľudne aj tú "autenticitu" vyvolanú postihnutou kamerou a scenárom, ale toto jednoducho, páni, do definície HRANÉHO FILMU nespadá. Nemá to základné charakteristiky dejovej, dramaturgickej stavby a neplní základné požiadavky filmovej kamery a preto nemôžem tento počin (zámerne nepoužívam iné pojmy) akceptovať ako nejakú revolúciu v kinematografii. Aj experimentovanie má svoje hranice. Na druhej strane ale, musím uznať, že strih a réžia funguje dobre a špeciálne efekty sú asi jedinou devízou tohto filmu a so zohľadnením určitej dávky ľútosti, ovplyvnený miestnymi hodnoteniami urgujúcimi o amnestiu, pridávam do konečného verdiktu ešte jednu hviezdičku.