Klepání na nebeskou bránu (1997)

Tento film ma po každý krát dostane. A keď ho ešte k tomu pozerám v pôvodnom znení, je to nebeský zážitok :) Taký jednoduchý, neuveriteľne smiešny a smutný zároveň, hlboký a formálne vynikajúci a ešte k tomu s takou krátkou stopážou jednoducho nenájdete. Proste ma vždy vie rozveseliť a dať takú životnú energiu, že môžem len tisíckrát ďakovať Bohu za tento výtvor... PS: Vyhradené len pre ľudí, ktorí si potrpia na čiernom humore

Drive (2011)

Povesti neklamali. Toto nie je len jeden z najlepších filmov roka 2011, ale aj jeden z najlepších thrillerov čo som vôbec videl. Tak dokonalú kameru, toľko málo dialógov a pritom veľa slov, tak neuveriteľný soundtrack, hustú atmosféru a silnú tému som v jednom videl hádam len v Krstnom otcovi a možno ešte vo Vtedy na západe. Úplná hostina pre fajnšmekrov. A navyše je tu aj bonus v podobe epickej thrillerovej línie a nežnej romantickej línie. Drive je naozaj jedinečný a krásny film, len sa bojím, že ako v prípade aj Blade Runnera či Solarisu jeho hĺbku budú môcť len podaktorí zachytiť. Niekomu sa môže zdať nudný či chladný, no ja hovorím, že ten niekto je slepý a hluchý. Niekedy je jedna veta viac než celých desať strán dialógov. PS: Konečne niekto narába s kamerovou kompozíciou a s dialógmi s nežnosťou. Neuveriteľne ma dojíma presnosť, s akou tvorcovia pochopili silu týchto dvoch pilierov filmu a použili ich v takej kvantite ako sa má. PPS: Už sa neviem dočkať, až sa k tomuto filmu dostanem ešte raz.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Toto je asi jediný Jacksonov komerčňák, na ktorý sa dá naozaj pozerať. Vďaka rýchlemu dostaveniu zápletky a veľmi napínavému a temnému vývinu deja Vás tento film naozaj strhne a to aj vtedy, keď nieste moc nadšený prívrženec fantasy žánru (ako je to v mojom prípade). Stále ale napriek všetkému sa mi zdá celá táto sága príliš smiešna, aby bola braná vážne a príliš vážna, aby bola braná ako zábava. Tolkien určite chcel prostredníctvom knihy vyobraziť nejakú myšlienku, ale tú som z tohto filmu bohužiaľ necítil. Z objektívneho hľadiska je film aj napriek samoúčelnosti vážne bezchybný, verný predlohe, dramaturgicky dobre zvládnuteľný a narozdiel od pokračovaní tu nájdeme prijateľnú vyváženosť promo-formy a obsahu.

Na západní frontě klid (1930)

Jednoducho úžasný výtvor na tú dobu (!)... Ak by ste chceli nájsť kameru na žeriave alebo uveriteľné špeciálne efekty v inom medzivojnovom filme, neuspeli by ste. Tento film, ktorý je starý viac ako 82 rokov, je schopný bez námahy konkurovať aj dnešným výtvorom a to hlavne pre svoju neuveriteľnú hutnosť, realistickosť a fantastickú réžiu. Nič iné len hlboká poklona.

Casablanca (1942)

Casablanca je čistý pravý preafektovaný slaďák zo 40.rokov, je to klasika všetkých klasík, perla spomedzi rannej kinematografie, platňa, ktorá sa nevie ošúchať a pri každom ďalšom prehratí vzbudzuje tie isté krištáľové pocity odlúčenia, nešťastia, osudu a skrytých túžieb, no predovšetkým je to herecký koncert gracióznej Bergmanovej a nadhereckého Bogarta. Určite sa jedná o silný zážitok, ale od filmu takej povesti by som očakával trochu menej sentimentality a viacej pravých emócií. To je ale asi na rok výroby prehnaný nárok, no z dnešného pohľadu to zostáva pri tomto hodnotení.

Amélie z Montmartru (2001)

Rozkošné podívaníčko. Neuveriteľný štýl rozprávania a obrazovej kompozície, geniálne napísaný aj zrežírovaný scenár s neodolateľne dojemnými a komickými postavami/hercami a to všetko v krásnom oblečku Tiersenovej hudby a parížskej scény. Taký dobre natočený, vtipný, inteligentný ale súčasne aj ľahký film s tak krásnou pointou je naozaj ťažké nájsť. Ak potrebujete podporu a cítite sa nepotrebný, tento snímok Vám rozhodne pomôže aj zlepší náladu... "Ja mám kosti zo skla, no vy ste mladá. Ak si necháte ujsť túto príležitosť, čas potečie. Vaše srdce zmäkne a zmŕtvie tak ako moje kosti. No tak choďte."

Láska je láska (2012)

Tento film je jeden z kategórie "podivínov, čo im šťastie prialo a preto sa náhodou podarilo". Lebo keď si zápletku tohto filmu prečítate na papieri, znie to hrozne trapne, nevkusne a podivne a určite by ste sa s týmto v kine nestratili. Ale v skutočnosti najmä zásluhou režiséra je tento snímok vo výsledku tak vkusný, na českú metráž "realisticky pôsobiaci", roztomilý, ale aj správne vtipný, že aj mňa náročného diváka veľmi potešil :) Oplatilo sa.

Umělec (2011)

Jedným slovom: nádherné. The Artist je zážitok na celý život. Je taký nežný, očarujúci a obdivuhodný, že ešte dlho Vás bude navštevovať vo vašich snoch. Jednoducho pôvabné. Veľavravné práve v nemosti tohto filmu. Krásny príbeh o pýche jednej obyčajnej hviezdy, ktorá musela uvoľniť cestu mladším a nebola schopná až do posledných minút prijať pomoc od svojho strážneho anjela, lebo jej ego bolo väčšie. Poučné v obsahu a strhujúce v spracovaní. Prosím Vás, nenechajte sa tou nálepkou odstrašiť, stojí to rozhodne za to a zážitok je to tisíckrát cennejší než tisíc minút dnešného dialógového fetišizmu. Konečne som znova naďabil na jeden z tých očisťujúcich filmov, ktoré vyplavia zo mňa všetko škodlivé, nepotrebné a zlé a naplnia ma vnútorným mierom, radosťou a pošťastia môj rozumnávratom k tým starým dobrým hodnotám. Hneď teraz zapínajte, neoľutujete! PS: Našiel som tu naozaj výbornú kamera a hercov správne preafektovaných presne podľa môjho vkusu, aby potešili srdce a zohriali dušu ale súčasne aby nepôsobili falošne.

Sedm (1995)

Tak toto je už iná liga. Atmosféra, až sa dá krájať a pojem naturalizmus tu naberá úplne nové dimenzie. Také niečo odporné aj krásne zároveň s tak vynikajúcim scenárom a réžiou som dlho nevidel. Vyhradené len pre silné žalúdky, aj keď som videl aj brutálnejšie snímky. Námet je stelesnením geniality a herecké výkony ako hrom! Naozaj sa oplatí si tento snímok pozrieť, pretože ide o veľmi realistický film s obrovskou výpovednou hodnotou, pri ktorého pozorovaní budú fajnšmekri krochtať blahom. Dialógy sú pecka v žánri a aj keď je posolstvo filmu načrtnuté dosť naivne a priamočiaro, predsa pri spomienkach na obete tých hriechov funguje so stopercentnou istotou. PS: Zaujímalo by ma naozaj, ako takíto psychopati vyrastali a vôbec ako sa z nich stali blázni, pretože to je podľa mňa to rozhodujúce; psychosociálne aspekty a skúsenosti z detstva, ktoré tvoria charakter ľudí a ja stále neviem porozumieť takýmto ľuďom. "Už nerozumiem tomuto miestu."

Blue Gold: World Water Wars (2008)

Nehorázne, že sa tento problém až tak neskoro objavil. Neuveriteľné, že sa nerieši a je takmer rúhačské, že si tento problém s ničením zdrojov pitnej vody a narúšaním jeho obehu nie sme schopní pripustiť. Sakra, už dávno som nebol taký naštvaný na seba, politiku a korporácie, keď som toto pozeral. Ktokoľvek sa sem náhodou dostane, pozrite si tento dokument za každú cenu, ignorujte tieto haterské komentáre a pozrite si to, pretože toto je niečo, čo je treba vedieť a šíriť, pretože je to rovnako a možno aj vážnejší problém dnešnej ľudskej spoločnosti ako globálne otepľovanie, neudržateľný rast, vojny, intenzívne poľnohospodárstvo a neudržateľný peňažný systém. PS: Najstrašidelnejšie a najskeptickejšie na tejto teórií kolapsu obehu pitnej vody je skutočnosť, že nevieme, aké veľké sú podzemné zásoby... Brrr... PSS: Berte to prosím vážne, bez vody nikto neprežije, je to naozaj vážny problém.