Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Všetok gýč, faloš, lajdáctvo, ilúzie a nerealistickosť nahromadená po storočie neautentických sebaklamných romantických filmov sa v tomto krištálovo čistom filme náhle stráca a rozplýva v úprimné a ľudské city. Človek predsa nie je taký, aký by chcel byť, každý má svoje chyby a zbytočné pokrytectvo celú vec len zhoršuje a kalí, až kým sa môže stať, že žiadne city v človeku už nezostanú. Tento film ale nemá nič z toho. Ide o vynikajúco napísanú, ešte lepšiu zahratú nepokryteckú drámu o očakávaniach a dôvere. Všetky klišé sú zborené. Ostáva len zmeniť srdce a znova sa pozrieť na svet...

Hunger Games (2012)

Keďže film všetku nápaditosť, teenagerskú autenticitu, naivitu deja aj myšlienku vykráda z predlohy, nemôžem pridať na svojom hodnotení, aj keď by si tento námet zaslúžil určite viac. Obsahom sa jedná o neobyčajný kúsok, ale je tak neinvenčne a plagiátorsky napísaný aj natočený, že tie všetky tony potenciálu sa premieňajú len v lacnú zábavu vykrádajúcu desiatky prelomových filmov, doplnenú o primitívnu naratívnu líniu s emocionálnou úrovňou sbskára v supermarkete a slovnou zásobou človeka vychovaného na potterovkách, pitbullovi a fantasy filmoch... Bez urážky, ale je to vážne z toho cítiť... Zo začiatku to možno vyzerá trochu sľubne, ale všetko zakope do míľových hĺbok tá posledná tretina, tá je úplne otrasná, nemôžem si pomôcť ale za takúto stupiditu by sa mal aj teenager hanbiť. PS: Ani sa nečudujem, že tento film toľko zarobil za oceánom :/

Dokonalý smysl (2011)

Jeden z najdojímavejších filmov, čo som videl, ak nie a tiež s najkrajším posolstvom. Jednoducho... treba mať len tri základné vnemy a pochopíte vďaka tomuto dielu, čo je život. Aký je jeho zmysel. Nádherné, srdcervúce a tak originálne a osobné, že som nečakal a hneď po skončení napísal tento komentár. Viac ani netreba písať, je to mrhanie časom a citmi. Vážne perfektný zážitok. "A potom prišla temnota. Im to však bolo jedno, pretože cítili svoj dych, svoje slzy, tváre opreté jeden o druhého. A keby na svete zostal niekto so všetkými zmyslami, vedel by, že vyzerajú ako úplne obyčajní milenci."

Leon (1994)

Veľmi zvláštny násilný citlivý film, ktorý Vás napriek odstrašujúcej synopsy vážne chytí za srdce. Skvelá réžia s božskými hercami je dochutená tým pravým bessonovským chilli korením, čistou formou ako leonov pohár s mliekom, scenárom krutým ako jeho pištoľ a navyše s veľmi sladkou tortičkou na záver. Komu proste v tarantinovkách chýbala osobná dimenzia, tu si príde na svoje. Musím sa priznať, že zážitok je až tak hustý, že si niesom schopný usporiadať v hlave všetky pozitíva a muchy tohto pôsobivo nevkusného dielka, takže chcem len podotknúť, že Luc úspešne zboril týmto filmom všetky doterajšie thrillerové klišé, takže pripravte sa na veľmi nekompromisný a pre niekoho neetický zážitok. Pre mňa je to malá guľka pre policajta, ale veľká rana pre ľudstvo. Kto si pozrie tento film, pochopí, prečo je tento svet taký násilný a že to najväčšie filmové klišé v skutočnosti je jediné pravdivé posolstvo kinematografie.

Kundun (1997)

V prípade, ak Vás už všetky tie akčňáky plné zdelomovaných áut, nabúchaných chlapcov, tie komédie plné čierneho a úchylného humoru a teenagerské upotené filmíky typu Harry Poser a Výmrak nebavia alebo v lepšom prípade Vám už vyložene lezú na nervy, pustite si toto. Je to naozaj prečisťujúci zážitok, plný ticha, zamyslenia a aj keď vo filozofickom a očisťujúcom zážitku nedosahuje kvalít Tarkovského filmov, je určený aj pre divákov odchovaných mainstreamových mliekom. Ukľudní Vás, odbremení od negatívnych emócií a vibrácií, očistí od všetkých tých dialógov, samoúčelnosti, pokrytectva a špiny, ukáže Vám tú jedinú pravdu a prevedie Vás na cestu k pokoju. Povie Vám tú najcennejšiu vec v živote. Minimalizmus v tej najlepšej forme. Tento film aj mne pripomenul, niečo, čo často zabúdam, že menej je niekedy viac a že skromnosť je jediná cesta k múdrosti a šťastiu. Vydáte sa na cestu do majestátnych, obrovských Himalájoch v jemnom Tibete s ešte roztomilejšími hercami a neuveriteľne okúzľujúcou hudbou v objatí pokojnej budhistickej viery. Toto je cesta nenásilia. Toto je tá nirvana, aj keď len prítomná v pár minútach. "Múdrych citátov v tomto filme je toľko, že stačí povedať len jedno, Kundun."

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Veľmi návyková záležitosť. Neskúšajte, ak ste odchovaní súčasnými vývarovými seriálmi typu Priatelia, Simpsonovci či Dr.House, lebo toto je úplne iná káva a pri hustote a dynamike tohto dielka hrozí, že otočí váš vkus o 360 stupňov a budete tak rozmaznaní, že už nebudete chcieť vidieť nič pod kvality tohto seriálu. Uff, vylial som si srdiečko a tak môžem začať s hodnotením. Jedná sa naozaj o geniálne napísaný seriál. Námet srší potenciálom a ten je aj náležite využitý v každej časti seriálu, ktorá je minipríbehom ale zároveň drží pohromade s celkovým vývinom smerujúcim k od začiatku jasnému cieľu. To, čo tento seriál odlišuje od ostatných a čo aj na ňom najviac milujem, je zámerné vyhýbanie sa naťahovania príbehu tzv. postrannými dielmi, ako sme zvyknutý u konvenčnej seriálovej tvorbe a rozvíjaním vzťahov už oťukaných postáv, čo mi asi najviac lezie na nervy pri ostatných seriálových výtvoroch. Tu dostanete nič len husté a premyslené žrádlo s krásne rozvíjajúcim spoločným dejovým oblúkom a udivujúco dobrými hereckými výkonmi a efektami. Ide o šikovne namiešaný koktejl, ktorý poteší všetkých žánrov filmovej tvorby a ak máte radi scifička, tak sa nebudete vedieť dočkať ďalšej dávky :) Rozhodne neodporúčam, hrozí silné mentálne poškodenie pohŕdania mainstreamom a sprostými seriálmi, prejavujúce sa opakovaným zhliadaním na oblohu v slnečný deň a skúmaním súhvezdí ďaleko od miest, ako aj nočnými prebudeniami so silným nutkaním znova si pozrieť včerajší diel :D

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Prekvapujúco provokujúca konverzačná dráma z rúk prekvapujúco schopného režiséra-herca s prekvapujúcou stopážou v prekvapujúco údernom čiernobielom formáte s prekvapujúco napínavým súbojom v historicky vernom filme s prekvapujúco idealistickým rozuzlením a prekvapujúco vernou príchuťou. PS: Stále ale ešte nerozumiem, ako sa tým Amíkom podarilo sa zbaviť toho demagogického McCarthyho. Asi najskôr jeho duch stále ešte sídli v ich hlavách a čaká na ich ústach...

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Na to, že sa tento film odohráva na mori, je až trestuhodne suchý... Čakal som hustý a silný zážitok podobný Gladiátorovi, ale namiesto toho sa mi dostal na tanier syrový a nostalgický obraz námorníckeho života bez pátosu, bez litrov krvi, bez tej hrejivej historickej klišé tak typickej pre americkú tvorbu posledných troch desaťročí. V okamihu scény doktorovej operácie s prestrihom na Galapágy som už sprisahanecky rozmýšľal, ako tento film pošlem niekam pre jeho chaotickosť a scenáristickú nevyjasnenosť, no potom zrazu sa objavil Acheron v zálive a ja som nakoniec zostal prikovaný k stoličke až do záverečných tituliek, keď som si uvedomil, že tá záverečná pointa bola vážne dobrá :) Aj keď ma trochu rozrušila trochu nešikovne natočená záverečná bitka, rozuzlenie v mojich očiach celý film zachránilo. Musím priznať, že keď som sledoval tento film, spájali sa vo mne rozličné nepopísateľné rozporuplné pocity z neobjavených kútov emocionálnych vôd rozumového sveta, ale z odstupom času sa na tento film pozerám z pozitívneho hľadiska. Naozaj zreje ako víno, zisťujem. A keď tak rozmýšľam nad ním, zisťujem, že je to najmä zásluhou šikovného režiséra a nekonvenčnej kamery, ktorá ma rajcuje, si ho pozrieť znova :D Ale, ale je to tu ale... a to je scenár. Je totiž natoľko nevyrovnaný, pomalý a v prvej polovici nedomyslený, že tomuto inak superskému filmu odoberám poslednú hviezdičku :( "Sľuby sa vždy musia podriaďovať konečnému cieľu" PS: POMO všetko vystihol, čo som ja len weirovsky obkreslil :)

Návrat do Cold Mountain (2003)

Hypesentimentálna a ultraepická romanca, ktorá čuduj sa svete, neuráža moje zmysly kritika. Úvod s veľkým rozbehom, rozvoj vzťahu medzi dvoma málovravnými ľuďmi a chémia medzi hercami funguje prekvapujúco dobre a ďalej už je to len strhujúci a krásne plávajúci epický príbeh a lá Doktor Živágo, len tentokrát s fajn tempom. Réžia je skvelá, ako aj kamera, René pôsobila na mňa odľahčujúco a ďalej aby som nekazil slovami krásny pocit z tohto vylešteného diamantu, poviem len, že Cold Mountain je jeden z mála filmov, ktorý v sebe má jing a jang, amatérsky povedané, jednoducho zmierenie so životom, nehynúcu lásku...

Válka Roseových (1989)

Film len pre silné nervy o tom, kam až môže zájsť vzťah dvoch hrozných tvrdohlavcov, z ktorých jeden druhého miluje a ten prvý tomu druhému lezie na nervy. Scenáristicky veľmi inovatívne a originálne, ale bohužiaľ ten záver mi naozaj skazil radosť z milého súboja dvoch pohlaví. To rozuzlenie prekročilo prijateľnú hranicu medzi desivosťou a smiešnou bizarnosťou a preto a aj kvôli chýbajúcemu humoru nedávam plné hodnotenie. Réžia je až prekvapujúco svieža na herca.