Warcraft: První střet (2016)

VELKÁ FANTASY SE SLABÝM PŘÍBĚHEM A JEŠTĚ SLABŠÍMI DIALOGY Úrovně Pána Prstenů to nedosáhlo ani náhodou. Spíše bych to připodobnil k epické pohádce. Nablýskaní rytíři, králové a hrady; ani ti Orkové nevypadají nijak hrůzostrašně. Tvůrci přenesli svět a barevnost hry na plátno a nic víc (někteří na csfd se posmívají, že jsou jak teplouši…bohužel nepochopili, že tvůrci chtěli před diváky dostat legendární hru). Nejpoutavější na filmu jsou pouze scény s magií. Choreografie soubojů a bitev je už horší, ba dokonce silně banální, takové tuctové intro her, bouchají a plácají do sebe (jo bitva, jakou předvedli v Game of Thrones v 9. dílu 6. řady, to je jiné kafe). Což je škoda na tak velký film. Děj má dva základní motivy, zřejmě variace na Mojžíše a národa, který si zničil planetu a chce se stěhovat jinam. Jenže tento film příběhy teprve rozehrává, takže závěr je silně otevřený a divák s hrůzou zjišťuje, že to fakt bude série… Viděl jsem to ve 3D… o jeho smyslu trošku začínám pochybovat, že by to byl nějaký vodvaz a já z toho skoro nedýchal, tak to ne. Zajímavé byly akorát širokoúhlé záběry krajin. A tento názor podtrhla pak 2D verze, ve které banální dialogy a otřesné herecké výkony byly ještě víc znát. Postavy jsou totiž schematické, bez vlastní osobitosti – kouzelník Medivh je jak Ježíš, Lothar hraje Ragnara, král je Artuš/Karel Veliký/Karel IV. Celkově děj není propracovaný, dialogy vo ničom. Prostě nuda.

Doktor Strange (2016)

PODIVNĚ PODIVNÝ FILM Už od začátku ve mě nevzbuzoval důvěru - z ukázek jsem se bál, že Strange půjde do chrámu jako Bale, aby se naučil ohýbat realitu jako DiCaprio (mimochodem by mě zajímalo, kdo od koho opisoval…jelikož komiksy tu byly dříve než Nolan…no nic). To se sice zcela nenaplnilo, jenže výsledek je horší. Opravdu jsem si přál a doufal v megahit, protože herecký ansámbl vypadal zajímavě. To z toho bylo nakonec to nejlepší. A triky i hudba jsou velmi poutavé. Ale ten zbytek je tristní – známkování jako ve škole – děj za 4, příběh 3, vizuál a hudba 1, choreografie soubojů 3-4 (to bylo takové plácání, fakt nechápu, proč tedy nenajmou nějaký čínský tým, co dělá třeba souboje do Ip Mana apod.), dialogy 2-3, které jsou plytké, pozérské; Strange vtipkuje, ano zasmějete se, jenže fórky jsou úplně nemístné. Tvůrci neudrželi charakter zejména u Strange, chová a nechová se jako cynik, hrdinsky i nehrdinsky apod. Jiné vedlejší postavy se místy chovají jak blbečci. Hlavní záporák stále chodí odněkud někam, hodně se běhá… a korunu tomu nasadí bubu hlava z temného světa, který jako by vypadl z Teletubbies. Vše je takové zkratkovité, uspěchané, uplácané… kéž by byla roztříštěná pouze realita filmu, což překonává Počátek, je to pastva pro oči, ale působí to silně samoúčelně. Přitom film má obrovský potencionál strčit do kapsy všechny Avangers. Přitom má i zajímavou myšlenku času, která provází Strange po celý film, od tikajících hodinek, rozbitých hodinek, bezčasí až do časové smyčky. Viděl jsem to ve 2D s titulky v 7.1. Takže nevím, zda by mu zvuk Atmos a 3D nějak pomohlo. Jenže co je to za úroveň filmu, když by musel spoléhat pouze na technické vymoženosti. Dnes filmaři dokáží ztvárnit cokoliv, takže se vraťte zase ke kvalitnímu příběhu, ano!

Batman začíná (2005)

CESTA DO HLOUBI BATMANOVY DUŠE. Dlouho jsem se nemohl vymanit z vizuální dokonalosti Burtonovského světa Gothamu a Batmana, kterého navíc výborně ztvárnil Keaton. Ale postupem času jsem přišel na chuť Nolanova Batmana. Ovšem Bale Keatona nepřekonal. Nolan postavil svého Batmana bohužel právě na Baleovi, zasadil ho do současnosti, tak trochu zcivilněl. Žádný komiksový lesk. Použil klasické holywoodské klišé, kdy se hrdina musí vydat na cestu odříkání, aby našel sám sebe a získal výcvik pro boj se vším možným. A pak také o tajném zbrojním oddělení jeho firmy. A představování hraček jakoby vypadlo z bondovky. Ovšem byla to cesta, jak natočit Batmana trochu jinak. Divákovi předloží mnohem více ze života Bruce, proč a jak se stal Batmanem. Rozebírá jeho psychologickou stránku, myšlení a duši, a to jeden z významných přínosů, protože ho to provází celou sérií. Bruce tak není schematický. I když si vytvoří alter ego, Batmana, stále o něm, resp. o sobě pochybuje, není s tím spokojený. Ale neví, co s tím. Film má dobrý scénář, svižnou hudbu a docela ucházející akční scény. Ty jsou obecně u Nolana slabinou, zde je to vidět např. na choreografii osobních soubojů. Ovšem s honičkou s batmobilem (mimochodem ten se mi vůbec nelíbí) si vyhráli. Sečteno a potrženo, důstojný nástupce, remake, pokračovatel, jak chcete.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

UTOPENO V PSYCHOANALÝZE SEBE SAMA Mám z druhé série pocit, že autoři se snažili udělat kompromis, který jim nevyšel. Na jedné straně se chtěli vydělit vůči první sérii, na druhé straně se nedokázali odpoutat od její struktury. Takže ten vzorec tam uvidíte. Máme tu více postav, to nevadí, dobře zahrané charaktery, které se ale nikam nevyvíjejí. Působí tak schematicky, a to je problém celé série: atmosféra, děj, vše je stejné, jakoby umělé, na něco si to hraje, je to děsně pozérské. Zatímco v první sérii se dalo napětí krájet, tady se to utápí v sobě samém. Kdyby se děj vyňal, stačilo by to na tak tři až čtyři díly. Zbytek je vyplněn sebelítostí hrdinů, vyrovnávání se s minulostí, se sebe samou v současnosti. Pátrání, kriminální příběh ustupuje do pozadí, stává se pouhým doplněním psychoanalýzy hrdinů, zatímco většinu času vyplňují dialogy divadelního rázu. Akční scény tam jsou, ale také působí tak, že by tam nějaké přestřelka či rvačka měla být, abychom diváka neukecali k smrti. Takže po většinou času to nudí a spád to začne mít až v 6 díle…podotýkám, že řada má 8 dílů.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film) odpad!

PROF. MORIARTY JE OPRAVDU, ALE OPRAVDU MRTVÝ. To je jediné, co se z tohoto filmu dozvíte. Děs, hanba, tfuj. To byla ale kravina, při posledních 15 minutách jsem myslel, že to vypnu. To měl být jako novoroční fór? Autorům se skutečně povedlo tak krásně technicky natočené, výborně zahrané, jenže scénářem totálně překombinované do nesmyslnosti zabít dárek fanouškům, kteří očekávali příběh tentokrát z 19. století. Je tolik příběhů o Holmesovi, proč si kurňa nějaký nevybrali nebo několik nespojili? Ne, oni pomotají minulost s přítomností, hrůza!!!!

Nejlepší z Brooklynu (2009)

SPRAVEDLIVÝ, FRUSTROVANÝ A VYHOŘELÝ. Tři policisti, tři příběhy, jeden film. Lidi si tu postěžovali, že se jejich osudy neprotnuly. Ony se spíše k sobě přiblížily nebo jinak řečeno prošly kolem sebe – občas se pozdraví, vrazí do sebe. Myslím si, že ale nešlo o to, aby se jejich činy prolínaly. Fukua nám předložil sondu do života tří postav různého postavení v newyorském policejním sboru, jejich osobních problémů a co s tím ony hodlají udělat. A hlavně všichni řeší eticko-policejní problémy – sejít z cesty strážce zákona nebo? A to je přivede do maléru. A zde je slabina filmu, nejde to do hloubky, nerozpitvá psychologii každého charakteru, byť se to právě v tomto filmu nabízí. Natočeno je typicky holywoodským stylem, málo důraz na obrazový detail. Ale akce je pěkně udělaná a krví nešetřili. Don hraje je tajnýho mezi drogovými dealery a chce už skončit. Ovšem za žádnou cenu nechce podrazit někoho, kdo mu zachránil život. Ethan nemá peníze a potřebuje je nutně na nové bydlení, protože jeho byt je malý pro kopu dětí a je plesnivý. Richard má těsně před důchodem a chce to nějak doklepat, hlavně se do ničeho nezaplést. Více už prozrazovat nebudu, možná jen nějaké to poučení: správný čas a správné místo vám může přinést slávu nebo smrt.

Babel (2006)

NA POČÁTKKU BYLA PUŠKA. A možná i na konci. Ale kde je v tomto filmu konec a začátek? Jeden hloupý výstřel zasáhl do života čtyř rodin. Některým život zničil. Ono se dá říci vlastně všem, protože mnoho není dořečeno a divák si musí domyslet (např. jestli Cate zemřela nebo?). Každá rodina má vlastní bolístku, kterou postavy třeba jen malinko naznačí. Je to velmi lidský a emotivní film. Počítejte v některých pasážích s delšími popisnými záběry, které mě i nudily a které bych zkrátil. Jinak vše má své místo do puntíku a mnohdy právě obraz je vypravěčem. Film je vyprávěný jako by chronologicky, ale některé události předcházejí jiným, ale zopakují se z pohledu další postavy, aniž by se divákovi dalo na srozuměnou, že k časovému posunu došlo. A proto je dobré film sledovat velmi pečlivě. Herecké výkony famózní. Hodně lidí mělo problém s příběhem v Japonsku, ten totiž na první pohled přímo s ostatními nesouvisel; proč tam byl, co nám měl říci? Ale slova na závěr otce hluchoněmé dívky, že se jeho manželka zastřelila…by mohl mluvit za vše. Ale nic víc není řečeno, takže moje spekulace je, že to mohl být právě ta puška. A tím se kruh uzavřel.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

ASI TO MĚL BÝT POD(FUCK), ALE BYL TO JEN FUCK. Pár frků tam bylo, ale jinak je to nuda, nemá to šťávu a chvílemi je cítit, jako by nevěděli, co s dějem dál. Všichni přehrávají, chovají se jak blbečci, ale to lze přehlédnout, to byl asi záměr. A říkám si, mělo to vůbec děj?

Infini (2015)

I LIDSTVO MŮŽE POUČIT EMZÁKY. A to je asi největší pointa filmu. Je to docela hezky natočená scifárna.. Po akčním úvodu a několika retrospektivních záběrech, abychom pochopili souvislosti a niterní touhu hlavního hrdiny, se většina filmu odehrává na promrzlé stanici na cizí planetě. Skupina vojáků má zachránit jiného a ještě splnit jednu misi. A tak nějak asi zjistit, co se tam stalo, kde jsou lidé…a pak se něco zvrtne, jako vždy. To, že pomalu prohledávají loď téměř krok po kroku, pak se tam trochu pobijí, to diváka stále udržuje napětí. Efekty a hlavně zvuková stránka jsou velmi dobré. Ale pak děj ustrne na ňahňání se ve stavech šílenství jednotlivých postav a začne to hróóózně nudit. Diváka z maniodepresivní psychózy pak náhle vyvede pointa filmu. Škoda takového příliš dlouhého intermezza, mohly to být tři.

Noční běžec (2015)

STÁRNOUCÍ ALKOHOLIK S PEVNOU MUŠKOU DRSNÝHO HARRYHO. Zní to tak trochu jako protimluv. Ale jde o skoro, řekl bych, klasický akčňák o gangsterech ze současnosti. Rvou se, střílí se, auty se pronásledují, nechybí zkorumpovaní poldové a samozřejmě jeden drsňák v podání Neesona. V podtextu není vůbec ironický tón. Ale vše to do sebe hezky zapadá, příběh je napínavý, i když námět běžný. Ale přidanou hodnotou jsou dva velcí herci, kteří musí stát proti sobě a řešit vendetu. A Harryho mi připomněla jedna scéna, ve které Neeson postřílí většinu padouchů revolverem stylem jedna kulka jeden padouch. I co, je to akční film. Líbilo se mi, že Neeson opravdu hraje ztroskotance a není to takový suverén jako v 96 hodin.