Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

A máme zde novou Stargate. Společné to s originální sérií má pouze ten točící kruh plný vlnící se modré hmoty a pár herců. Chápu, že to některé skalní příznivce osvědčeného principu "projít ven - zabít pár nepřátel - udělat si z toho srandu - vrátit se - ponížit šéfa" může tento samorost zhnusit svou nekonvenčností, ale je to právě to, co dělá z SGU rozhodně nejlepší spin-off, ba dokonce seriál, který se kvalitou pohybuje výše než originál. Opravdu nechápu hodnocení 71%. SGU je rozhodně lepší. Je to sice taková... stargate podoba BSG s tajemnou hudbou a nepřáteli, kteří neumí anglicky, ale druhá série ukazuje, že to pořád je SG, která fanouškům ukazuje druhou, propracovanější a charakterově vyšperkovanou tvář vyprahlé značky. Druhou sérii silně poznamenala ekonomická krize a s ní související nedostatek peněz. Příběh, který se dal při konstantní kvalitě rozvrhnout na minimálně 4 série, se tak musel uměle zkrátit a seriál tím utnout velmi nešťastně. Určitě došlo k nakumulování vynikajících scén k sobě a tím k vyškrtání těch nepotřebných oddychových, které má celý projekt SG od svého vzniku neskonalou touhu pořád do příběhu vkládat. Vedlejším efektem je to, že po vzoru vody z hrnce se i tady pár logických kroků scénáristům vylilo a tak příběh ke svému cíli skáče doslova mílovými kroky. Příběh zůstal nedokončen a nyní zbývá čekat na slíbený ukončující film. Bohužel už se v MGM stalo tradicí SG ukončovat filmy a stopky seriálům vysvětlovat nedostatkem peněz.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Po dechberoucím pilotním filmu následuje, dnes již kultovní, seriál, který srší informacemi z kvantové fyziky stejně tak, jako břitkým humorem Jacka O´Neilla. Už vymyšlení něčeho takového jako je "kruh bohů" si u mě zajistilo pozornost. Seriál Stargate mě donutil přemýšlet o vesmíru a o možnostech, které ukrývají zákony fyziky. Bohudík se seriál rozrostl na více než tři nebo čtyři série. Naopak vymyšlení rasy Ori spolu s odchodem Richarda Dean Andersona na přelomu 8. a 9. série je pro mě je největším zklamáním. SG se skládá z výborných a průměrných epizod, nejlepší z nich je asi Window of Opportunity či případně Unending. I když je to nastavovaná kaše, tak SG navždy zůstane mou srdeční záležitostí.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Takovýto seriál mi na obrazovkách mezi záplavou sitcomů a moderních amerických rádoby detektivek chyběl. Po první sérii mohu říct, že dávám 100%, nadšený z celkové audiovizuální podoby i z potenciálu, jaký v sobě "Hra o Trůny" skrývá. Od doby Pána Prstenů jsem konečné uchvácen fantasy světem a tím, že v něm neexistuje jeden hrdina, který musí všechny spasit, ale objevuje se zde jiná silná zbraň než je mnohamilionová armáda nabo atomovka - politika. Prozatím si GoT jde jasně vymezenou cestou, všechny tahy jsou promyšlené a navíc si nechává spostu otevřených vrat, jimiž může rozvíjet příběh na všech frontách. Nezbývá než doufat, že má HBO pečlivě napsaný scénář až do konce ságy a nebude příběh uměle protahovat tak, jak to bohužel je u současných seriálů zvykem.

Gnomeo & Julie (2011)

Super nápad, přenést klasický příběh do prostředí zahradních trpaslíků. Super sekačkové závody, love scene ve skleníku, co však zamrzí je do očí bijící čáp ve stylu shrekova Oslíka spolu s hudbou, kterou autoři ukradli z Moulin Rouge (2001). Jinak modrá muchomůrka celý film boduje. Pro dětské diváky naprosto nepřekonatelné, ti starší a znalejší si povšimnou stehů od toho, jak se snažili scénáristi slepit snímek ze spousty dřívějších.

Paříž (2008)

"Oni netuší, jaké mají štěstí. Chodí, dýchají, běhají, hádají se, jdou pozdě... Netuší, jaké mají štěstí." - Miluji Paříž a Cédric Klapish natočil takovou jednohubku o životě v tomto nádherném městě. Prolínají se zde životní osudy mnoha lidí. Všichni mají svůj vlastní příběh. Královnou snímku je Juliette Binoche a její odvazový tanec, který perfektně zapadá do mozaiky ze střípků pařížských životů. Film ukazuje přirozenost francouzů a odráží to, jak se liší tamní život od našeho. -Milovat Paříž znamená milovat život.-

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Naprostá bomba. Tato pilotní minisérie je sice "jen" taková návnada na seriál samotný, ale už zde se ukazuje, jak nepřekonatelný scénář je. Ač jsem velkým fanouškem SG série, tak musím přiznat, že už 180 minut s Battlestar Galacticou u mě takový kult, jakým SG nesporně je, převálcovalo. V sci-fi seriálech jsou vždy lidé znázorňováni jako páni vesmíru, kteří musí odrážet stále nové slabé nepřátele. Při průletu letky mlhovinou u zbraňové základny mi zůstala pusa dokořán a zíral jsem na preciznost zpracování. Při střetech s Cylonskou mateřskou lodí jsem poprvé za celou dobu, co sleduji vesmírné seriály, pocítil, že se také lidské posádce může něco stát, že není nezranitelná, jako obvykle. Výborná je také hudba, Všechny melodie jsou jemné a, dalo by se říci, chudé, ale právě tato skromnost dodává seriálu neskutečné grády.

Zakázané království (2008)

Říkal jsem si, Jackie Chan a Jet Li v jednom filmu, to bude pecka! Pro mě jeden z nejočekávanějších akčních filmů roku 2008. Mám upřímně rád Jackieho a na tomto filmu je vidět jeho posun v hierarchii hongkongských rolí. Z věčného učedníka se stává učitel. Nástupce Siu Tien Yuena, svého mentora z Drunken Mastera a Školy hada. Po dlouhé době jsem očekával nějakou Jackieho akci. Té bylo sice poskrovnu, ale dočkal jsem se epického souboje s Jetem, vtipných hlášek typu: "Show respect to your teachers". krásného posledního záběru na Jasona, který si v noci procvičuje dovednost s tyčí. Jsem milovníkem čínských a hongkongských filmů. Jejich mix s americkou tvorbou není sice nijak oslnivý, ale otisk fantasy žánru spolu se skvělou kamerou činí z filmu nezapomenutelný zážitek. Nekonečný příběh, naděje na konci a především skvělá výprava řadí Forbidden Kingdom mezi filmy, které rád zhlédnu vícekrát bez omrzení.

Město zločinu (2009)

Konečně film, ve kterém Jackie Chan opravdu hraje. Tak dlouho jsme čekali. Film je na míru ušitý stárnoucí hvězdě akčních filmů - málo fyzicky náročných soubojů, film však přesto nepostrádá dynamiku. Občas bohužel trochu skáče mezi scénami. Mistrovská, hrůzu nahánějící, scéna útoku Yakuzy na dům přistěhovalců. Jestli se bude Jackie objevovat po definitivním skončení své akční kung-fu kariéry v takovýchto filmech, tak to bude pro celý filmový průmysl jen +.