• Krátkometrážní

V temnotě (2011)

Ne ze by to bylo spatne natocene nebo zahrane, ne ze by nektere sceny postradaly napeti. Jde vsak o to, ze tech valecnych traumat je uz prehrsel a ve filmu jsem nenasel nic, co bych uz nevidel drive. Stve me, ze Agnieszka Holland uz davno rezignovala na to, aby se pokusila svetu sdelit nejakou vlastni myslenku nebo prisla s vlastnim autorskych pribehem. Po totalni rozsekavacce Kobieta samotna (1981) marne hledam neco dalsiho. Udelejte si vlastni nazor na letosni LFS.

Vůně kávy (2011) (TV film)

Mne ani tak nevadila hudba ani herci (az na drevenou Chytrovou, ale s tim divak pocital od zacatku) a krome koz Stolarove me velmi bavily vsechny narazky na cesky film a politiku, ale tady prave zacina cely problem. Z vysledneho mis-mase, kde nic neni dotazeno do konce nebo vice propracovano, takze film zaroven obsahuje vsechno a nic, totiz cisi jeste jeden nesvar - ony narazky a vtipky byly pravdepodobne uplne prvni, co na scenari vzniklo, a posleze byla potreba to akorat vycpat necim, co by pripominalo pribeh. Ucel se tedy stava prostredkem. Anebo to tak minimalne pusobi, coz ve vizitce scenaristickemu umu v konecnem dusledku znamena totez - radeji znovu a lepe.

Zítra bude líp (2011)

Čiší z toho úporná snaha režisérky za každou cenu navázat na předchozí skvělý film "Jestem".

80 milionů (2011)

Moderní dějiny Polska zaujaly v posledních dvou filmech polskou režisérskou stálici Waldemara Krzysteka. Po ambiciózním milostném dramatu Malá Moskva (2008), zasazeného do 60. let do prostředí sovětské vojenské základy v Polsku, přichází s neméně zajímavým pohledem na klíčové polské události 20. století. Tentokrát svůj příběh zasadil do divácky vděčného období vzniku Solidarity a následného vyhlášení vojenského stavu. Nejde však tentokrát o smutný příběh s tragickým koncem, Krzystek téma naopak ozvláštňuje velmi chytrým humorem, který neveselé události roku 1981 značnou mírou odlehčuje. Skupina pěti mladých lidí se v předvečer vyhlášení vojenského stavu rozhodne lstí vybrat z konta Solidarity ve wroclavské bance 80 miliónů zlotých. Stane se tak na poslední chvíli, neboť následující den má vláda účet zablokovat. Rozbíhá se pátrání po mladících i penězích, které jsou mezitím ukryty v biskupském paláci kardinála Henrika. I přes již zmíněné úsměvné situace, které přináší postupná gradace příběhu, se však z konečného vyznění celého díla nevytrácí to hlavní – protestovat proti komunistickému režimu bylo možné mnoha způsoby.

Amador (2010)

Tak jsem ten film pekne "vybarvil" jako paty hodnotici, nicmene jeho obsah me zase az tolik nepotesil. Jde o utahanou selanku, kde se vetsinu casu nic nedeje a nejde si film uzit ani po formalni strance. Nespasi ho ani zajimavy namet se socialnim podtextem, ani prekvapivy zaver, ktery bych vsak do kategorie scenaristickych zazraku taky neradil. Kde jsou casy Pondelku na slunci. Bude k videni na festivalu La Pelicula v nedeli 19.2.2012, posudte sami, ja jsem rad, ze tento film uz mam za sebou a nemusim se na nej hnat.

Benátky (2010)

Nemelo to tak velkou silu, jako napr. Pornografia nebo Afonia i pszczoly, ale jak jsme u Kolskeho zvykli, v kontextu celosvetove tvorby opet nadstandardni uroven, od zakladni myslenky po vysledne zpracovani. Udelat si Benatky ve vlastnim sklepe, proc ne.

Biutiful (2010)

Chtel jsem puvodne napsat neco sveho a velmi nelichotiveho, ale po precteni zdejsich komentaru se plne podepisuji pod uzivatele seeker23.

Doktor od jezera hrochů (2010) odpad!

Zboznuji alternativni proud soucasneho ceskeho filmu, jehoz hlavnim predstavitelem je prave Zdenek Troska. Od realizace Olmerova dila "Jeste vetsi blbec, nez jsme doufali" nebyl u nas natocen dekadentnejsi film, nez je Doktor od jezera Hrochu:-)

Hra na zajíčka (2010) odpad!

Uz dlouho me neco tak neurazilo. Nebavilo me to, nesokovalo me to, obsah byl o hovne, formalne radoby in, vysledek = nula. Proti samoucelnosti, kdy film nema zadny jiny cil, nez sokovat, a priori nic nemam. Ba prave naopak. Ale jestlize se film od prvnich minut s timto cilem miji, nemel by obtezovat divaky tim, ze vubec vypluje na verejnost. Pres ratingovou komisi film zrejme neprosel ne kvuli sve kontroverzi, nybrz protoze byl tak dementni.