• Krátkometrážní

Nezlomný (2001)

Nechci, aby to vyznelo nejak xenofobne, ale ty sladkobolne pribehy o Zidech uz me prestavaji bavit. Plusove body vsak ma Herzog za to, ze se timto filmem relativne znormalizoval a nasledujicim Temnym usvitem se stal normalnim. Je to jeden z mala pripadu, komu americke prostredi pomohlo od nekoukatelnosti. Na rozdil od jeho mladsiho kolegy Tykwera...

Předjaří (2001)

Nulová možnost identifikace s hlavní postavou (je to prostě debil) sráží tento film do průměru, jinak řemeslně a atmosféricky bez výhrad.

Quo Vadis (2001)

Slabéééééééé. Pisu to nerad, ale Americane svou adaptaci tentokrat Polaky totalne rozbili. Pozn. Zatimco LeRoyva verze byla zalozena na preciznim vykonu Petera Ustinova ve vedlejsi roli Nera, nyni byla pro Polaky nejvetsim tahakem polska herecka modla Boguslaw Linda jakozto predstavitel Petronia. Ja bych vsak uz potreti upozornil na Krzysztofa Majchrzaka, ten chlap hraje ve filmu jednou za uhersky rok, ale vzdy je to udalost.

Třináct rozhovorů o tomtéž (2001)

Film je sice o nečem a je zpracován zajímavou formou, nicméně jako celek působí nemastně, neslaně. Záměrem autorky bylo potlačit zprostředkování emocí divákovi a nechat ho, ať si je z filmu vytáhne sám, ovšem myslím si, že v tomto případě je přibrdila až moc. Za normálních okolností by se hrdinové s těmito těžkými životními situacemi nevyrovnávali takto rezervovaně. I přesto se však jedná o poměrně sympatický "malý film" a autorka má jistou perspektivu.

Výhybkáři (2001)

Nemam moc rad model postav "zly zamestnavatel vs. chudaci zamestnanci", mnohdy totiz byva bezprecedentni a ucelovy. Nastesti to neplati o tomto filmu Kena Loache. Charakteristika postav ma pro filmovou realitu stoprocentni motivaci a vse nakonec neni tak jednostranne, jak by se mohlo zdat. Otevreny zaver vyvolava spoustu otazek, kdo, kdy, co a jakym zpusobem prehnal a zda se drive ci pozdeji nasledujicimu vyvoji udalosti nedalo zabranit. Stejne nejednoznacne je i vymezeni zanru tohoto filmu a s nim souviseji recepce divaka k filmu jako celku. Sceny, kdy se divak smeje, az se za bricho popada, s postupem filmoveho casu cim dal vic stridaji sceny, kdy divakovi naopak tuhne usmev na rtech. Ja osobne jsem si z filmu radeji odnesl ty vesele sceny a pro me nejlepsi filmovou hlasku 41. MFF KV: "Nevystrkuj tu hlavu ven, jinak si lidi venku budou myslet, ze jsme hnojari a vezeme kone." Doporucuji ke zhlednuti a poznamky pro ty, co si mysli, ze rozumi anglicky - zvlastni dialekt postav da docela zabrat i pokrocilemu anglictinari.

Dopisy v krajkách (2000) (TV film)

Na ceske pomery nebyvala dekandence, uz jen za tu odvahu:-)

Chlapi nepláčou (2000)

Na nic si nehrající gangsterská komedie, u které jsem se náramně bavil. Nejvíce mně dostala scéna "Śmierć we Wenezii". Polákům tu jejich upřímnost hodně závidím. Chtějí natočit blbost, tak prostě natočí blbost, v níž si autor dělá švandu sám ze sebe a neschovává se za životaspásné myšlenky, které by snažily z díla udělat kvaziumělecké zamyšlení nad všemi neduhy současného světa.

Krajinka (2000)

Jako sled 8 kratkych filmu po sobe to nebylo spatne, nelibila se mi akorat povidka s Galatikovou, jinak vsechny mely svuj smysl a kolikrat i vtipnou pointu. Chybou vsak je, ze tyto povidky nepusobi jako celek a to hodne snizuje hodnoceni snimku. Pribehy se odehravaji na stejnem miste, avsak krome nediegetickeho vypravece a generacni navaznosti v podobe postavy Jiriho Schmitzera (coz je pri takovem mnozstvi postav velice malo) to divak nepozna. Chybi tam motivy, ktere ho k tomuto presvedceni spolehlive dovedou, aby se nemusel spolehat pouze na vypravecovy informace. Filmovy prostor je velice relativni a ukolem tvurce v tomto pripade melo byt ho divakovi co nejvice odrelativizovat, aby bylo mozno videt prave tu krajinku, ktere byl film zasvecen, a ne 8 puvodnich scenerii nekde z venkova.

Písně z druhého patra (2000)

Zvlášté závěřečná scéna natočena na jeden dlouhý záběr a podtrhující spirituální modus filmu je nezapomenutelná. Jinak vše další podstatné již zde bylo řečeno.