• Krátkometrážní

Vězni ztraceného vesmíru (1983)

Odpad jak vyšitý, ale nádherný brak a s jako vždy precizním živým dabingem Mistra Játra na Brakfestu 2023 opět nezapomenutelný zážitek :-)

Dynastie Nováků (1982) (seriál)

Po 4 dilech: Neni to ani vtipne, ani smesne. Vhodne k zehleni. Krome zameru zpopularizovat nadrazaky se v serialu nevyskytuje explicitni propaganda, coz je jediny prvek, ktery ocenuji.

Nádraží pro dva (1982)

Muj druhy Rjazanov a opet spicka. Moc se mi libi to jeho hledani cesty jednoho cloveka k druhemu. Ac je vetsina snimku pojata komedialne, emoce strikaji a srdce divakovo jihne. Nelze prehlednout narazky na tehdejsi sovetskou realitu.

Poslední vlak (1982) odpad!

Julius Matula ve sve "nejlepsi" forme. Jestlize z Hauru je mozne svym zpusem udelat kultovni jezedackou taskarici a ostatni jeho filmy jsem vicemene smesne, tupe, toporne, nezrucne a poplatne rezimu na unosne hranici, tady predvedl Matula svuj nejvetsi mravnostni upadek. Film, ktery se az do posledni ctvrthodiny vyvijel jako tuctova debitlita o generacnich rozdilech v nazorech na zivot, vyvrcholi nakonec takovym zpusobem, az se z nej svira zaludek. Proste neco, na cem jsme leta dreli, behem chvilky odevzdame statu a jsme ti nejspokojenejsi. Matula, ja z tebe bliju. Proc jsi to delal? Vzdyt jsi to tocil v roce 1982. Jiste, ze jsi nemohl vedet, ze za 7 let se tva strana a vlada zhrouti, ale to ses musel i v tomto postupnem uvolnovani chovat jake v ere tuheho stalinismu? Hod se rybam.

Querelle (1982)

S hodne privrenyma ocima...

Revue na zakázku (1982) odpad!

Brakfets Vysocany 27.11.2010 - po projekci Cerveneho maku jsem byl absolutne presvedcen, ze nic horsiho prijit nemuze, ale stalo se. Jde o dalsi film, o kterem si doted myslim, ze se mi zdal, ze jsem ho nemohl videt a ze neco takoveho nikdy nemohlo vzniknout. Ted ho vsak nachazim na csfd... Dovedu si predstavit, ze prave behem nataceni tohoto bratrskeho snimku si Oldrich Kaiser vypestoval svuj alkoholismus. Ja sam jsem mel v tu dobu v sobe uz 8 dvanactek a 4 zelene, abych byl vubec schopen projekci tohoto dila prezit.

Verdikt (1982)

Absolutní špička v žánru soudního dramatu. Po stránce filmařské nelze vytknout vůbec nic. Z toho, jak morálka dostává v tomto sporu na frak, až mrazí. Zpočátku se mohl film jevit jako pouhá další variace na velmi zhovadilý jednostranný pohled vztahu "chudák pacient vs. trýznivý lékař" a zajímavá mohla být toliko one man show Paula Newmana, ale autor příběh naštěstí včas uvedl na pravou míru několika výbornými dramaturgickými zvraty. Tím se sice nijak nezprošťuje z možného jednostranného pohledu, ale je třeba brát ohled na to, že film jako takový je jedna velká fabulace, kdy je plně v ruku autora, jakým způobem příběh podá. Stále však čekám na takové soudní drama, které bude postaveno na principu, že i pacient je magor a morální převaha bude na straně lékaře.

Zločin a pokánie (1982) (TV film)

V jednoduchosti je krasa, primocare, temer az anticke drama se zajimamym sexualnim nabojem, kteremu k dokonalosti chybi lepsi vedeni detskych hercu a vubec prace s neherci a take filmove platno, jenz by dalo vyniknout krasnemu prostredi, ve kterem se pribeh odehrava.

Monstrum z galaxie Arkana (1981)

Jeden z nejtupějších filmů, které jsem měl kdy tu čest zhlédnout. Suverénně ho v tomto smyslu řadím do své Top 10, možná i do Top 5. Uograde 8.3.2020: Po dnešní projekci naslepo na Festivalu otrlého diváka díky strhující atmosféře zvedám na hodně dada 5 hvězd:-)

Okres na severu (1981) (seriál)

Naprosto renesancni serial s duvtipnym scenarem vrcholicim fenomenalni zaverecnou scenou, napaditou mizanscenou, dramaticky komponovanou hudbou a existencialnimi hereckymi vykony, od soudruha Platenika pocinaje a posledni uklizeckou nebo vratnou konce. Nemohu jinak:-)