Atlas mraků (2012)

Mám rád originálne filmy. Sú hravé, svieže, plné prekvapení a človek len málokedy tuší, čo ho pri sledovaní čaká. Atlas mrakov je však doteraz jediný film v mojom živote, kedy som naozaj plne porozumel slovu originálny. V tomto prípade by bolo neskutočne klišé opisovať tak, ako zvyčajne spracovanie, scenár, herecké výkony...To všetko pochopí každý divák už po prvých minútach. Lenže to skutočné čaro tohto filmu sa nedá pochopiť na prvý raz. Prvé zhliadnutie je "len" príjemným dojákom, s nádherným spracovaním a všestrannou originalitou. No až po druhý raz to dokáže poriadne chytiť za srdce a po dĺžku takmer troch hodín nepustiť. Ďalšie pozretia už presvedčia na plnej čiare, že film, u ktorého neriešite nedostatky, ale naopak, nevnímate nič iné a ste úplne opantaný dejom...to už nemožno označiť za film. Tu už ide o umelecké dielo. WONDERFUL!!!!!!!!!!!!!!! 1 000 000/10

Já, robot (2004)

Strhujúco napínavá a mysteriózna detektívka z budúcnosti sprevádzaná originálnym námetom a prepracovaným scenárom, ktorý má aj isté morálne ponaučenie. Film ani na moment nestráca tempo, má vyrovnanú úroveň dialógov, dych vyrážajúcich záberov a akčných scén. Ostáva už len zatlieskať...

Krvavý diamant (2006)

Rozporuplný film. Vsádza na vyše 100 minút ukecanej a nič neprinášajúcej stopáže, kde je možné oceniť len nádherné exteriéry, aby sa v poslednej polhodine zmenil na stopercentné a priam dokonalé divácke blaho, s nádherným morálnym posolstvom a s uspokojujúcim (no v žiadnom prípade vynikajúcim) záverom. Tŕňom v oku je najmä neustále prítomná rozvláčnosť a poväčšine aj sebazhadzujúce dialógy. Divák sám vidí, že to tam skutočne nie je ľahké, tak prečo o tom donekonečna rozprávať bez viditeľnejšieho posunu deja? DiCaprio pre mňa tentoraz len nemastný neslaný a na konci som naozaj nemal potrebu roniť slzy, hoci to popis sľuboval.

Skyfall (2012)

Moja prvá skúsenosť s touto špionážnou ikonou dopadla famózne. Komplexne vytvorený dej, nadupané dialógy, perfektná herecká dokonalosť Daniela Craiga (a ostatných zúčastnených), výprava...a tak ďalej a tak ďalej. Finále už síce začína veru poriadne škrípať, no i tak je to odpustiteľné vzhľadom na úžasné predchádzajúce dve hodiny.

Nespoutaný Django (2012)

Svieže prekvapenie na začiatok ďalšieho roka s perfektnou dávkou dynamiky a pútavým dejom, no za to s otrasnou akciou.

Hotel Transylvánie (2012)

Sympatická prkotinka s pár podarenými hláškami (Twilight) a opäť raz nejakou životnou pravdou. Nič viac, nič menej.

Sedm (1995)

Po všetkých stránkach vybrúsený film až do detailov, na ktorom občas ale neskutočne vidno zub času a preto to už dnes nie je taká "pecka" ako možno kedysi. A ten záver som odhalil pár sekúnd pred vyvrcholením. Možno aj preto "len" 4*.

96 hodin: Odplata (2012)

Každý sequel je robený pre prachy a v poslednom období to platí niekoľkonásobne viac. Slabý scenár ale v tomto prípade dokáže ospravedlniť nádherne svižné tempo. Trojku si ale neprosím ani omylom.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Vizuálne úchvatný film, perfektná výprava, ALE....môj prvý Scorseseho film, ktorý ma sklamal. Prečo? Takto vizuálne pojatá rozprávka ma väčšinou nemá problém dostať na lopatky, ale okrem nádhernej výpravy so sebou musí niesť istú podmanivosť, kúzlo a hlavne ATMOSFÉRU, ktorá by ma do filmu vtiahla. Snímok je na tom s atmosférou veľmi zle a celé sa to snaží byť otravne sentimentálne, navyše scenár má akoby problém rozhodnúť sa, o čom bude. Ak chcel scenárista spraviť niečo náučné o vzniku filmov, mal sa vybrať touto cestou. Obe polovice snímku sú strašne nevyrovnané a ja som nechápal ako sme sa dostali od opravy stroja k "dokumentárnemu snímku" o vzniku filmu. A Cohen by mal ostať pri dráždivých Boratoch... tu je až priveľmi infantilný a nevkusne nevtipný. Nechutne naivný happyend je už len klincom do rakve.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Žiadne hranie sa na flashbacky pripomínajúce momenty jednotky, kdeže! Film začína pekne zhurta s maximálnym tempom a plynulosťou, ktoré sa mu darí udržať až do konca. Chrlí to na nás jednu namakanú akčnú scénu za druhou, a takmer nás nenechá nadýchnuť a celé to posúva ďalej. Úprimne si nepamätám, kedy mi takmer dve hodiny filmu naposledy ubehli tak rýchlo, sviežo a plynulo. Žiadnych zbytočných odbočiek od hlavnej štruktúry deja sa, chvalabohu, nedočkáme, dynamické tempo striedané s občasnými vtipmi pridáva filmu na originalite a perfektný akčný záver je poriadne veľkou a chutnou čerešničkou na torte. A hoci mi trochu chýbal Jet Li, aspoň sa Van Damme (jeho záporák je úžasný) a Norris (jeho prvý príchod na scénu ma mierne rozosmial) dočkali hodnotných rolí. Len škoda, že až na konci kariéry. Pod 100% tentoraz ísť nemôžem. A Schwarzeneggerovo "I´m back!" je nezabudnuteľné...