Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Povím vám takový vtip: "Blonďatá vyhazovačka, ajťák a boxer provedou noční výsadek nad Bukureští. Ještě dnes je seškrabují z asfaltu." No to možná nebylo tak vtipné, ale celí Expendables 3 jsou na tam podobně. Nelogické to je i na akční béčko, zeleného plátna je hodně a je na úrovni Malování a herectví mladé akční generace je k pláči. No jediné vzrušení asi nastane když se v záběrech začne objevovat český Budvar. Kdo ho má rád, hned chytí slinu. Akční nářez se nekoná.

Hitman 2.0 (2014) (amatérský film)

Tohle prostě nejde, aby si čtyřminutový film dvě minuty připravoval scénu. Kamera je skvělá a díky té hudební kulise to má slušný náboj, ale obsah je naprosto prázdný. Takže technické základy dobré, jen do příště trošku potrápit mozkovnu a přidat nějaký příběh. A ubrat hrnek.

Já, Frankenstein (2014)

Volná parafráze jednoho z úvodních monologů: "Nechtěl jsem, aby ze mě udělali lovce démonů, tak jsem utekl do divočiny. Tam jsem si uvědomil, že bych měl začít lovit démony. A stal se ze mě lovec démonů." Zabít toho vola co psal scénář a zabít toho vola co vymýšlel název. Jako Underworldový fanda nemám nic proti námětu, ale provedení je vážně tristní. Bitva střešních dekorací proti dvoumetrovým ještěrkám a uprostřed toho frankensteinovo monstrum(!), jehož chování postrádá logiku i motivaci, stejně jako chování všech ostatních. Děj se ani nedá moc komentovat, protože vlastně mě teď napadá, že kromě skákání ze základny na základnu se toho nějak víc nedělo.

John Wick (2014)

Film tak macho, že kdyby byl macho ještě víc, tak mě vykope z postele a shodí z okna. Začátek je poměrně dost svižnej. Zápletka se nám vlastně představí v prvních deseti minutách a pak se jde na věc. Nejvíc mě osobně asi dostalo, jak se podařilo vybudovat tu atmosféru okolo Johna Wicka. Všichni o něm mluví, a chovají se k němu, jako by byl ztělesněním samotného anděla smrti. Takže než vůbec dojde na první akci, už prostě cítíte tu auru člověka, jemuž vážně nechcete zkřížit cestu. Pak následuje pár desítek efektních úmrtí a konec. Jak prosté, milý Watsone. Ale zatraceně funkční. A samozřejmě nadsázka v podobě hotelu Continental (skoro jako Constantine, že?) vykouzlí nejeden úsměv na tváři.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Je mi teď docela líto, že tu nemůžu vystavit svůj odpad!, který si tohle něco po právu zaslouží. Ale když po 15 minutách zjistíte, že na jiném kanálu současně běží S čerty nejsou žerty, a celá rodina vás v tom hlasitě podpoří, nejde nepřepnout. Ale i ta čtvrthodina byla extrémně špatná a nedokážu si představit to vidět celé. Krásná ukázka toho, co je s těmi rádoby "moderními" pohádkami tak špatně. Fujtajbl.

Keď so Smrťou kráča nádej (2014) (studentský film)

Ze tří filmů P. Chodúra, které jsem zatím viděl je tenhle takový nejvyzrálejší. Mimochodem všechny jsou, na studentské poměry, velmi dobře technicky zvládnuté. Ale tenhle z nich jediný nepůsobí jako školní cvičení pro kolegy spolužáky, ale jako část celovečerního filmu. Jinými slovy, má to hutnou atmosféru. Hudebně je to taky dost líbivé a vystačí si to i s malým prostorem a jen několika postavami, většinou němými. A to protože všechno obstarává voiceover a ten bohudík není ani křečovitý, ani trapně patetický jak bývá zvykem. K té páté hvězdě chybí jen malinko a to především proto, že přibližně od poloviny, už jsou některé scény zbytečně natahované, když pointa už je vlastně jasná. Ale prostě takhle pozitivně a mile podaný snímek o smrti, to je úctyhodné.

Krásno (2014)

Mám obrovskou chuť přidat pátou hvězdu, aby se vyrovnaly ty kecy s "existenciálním přesahem", ať už je to cokoliv. Jenže takhle to nefunguje. Černý humor, ten já můžu. A že se snad poprvé od dob České sody povede jeden ten černohoumr i u nás, tomu bych nevěřil. Ondřeje Sokola můžu z Partičky asi nejvíc, protože podle mě má prostě talent. Na všechno. Trochu se to chvílemi táhne, ale jak jinak chcete to prázdný město zachytit. Jinak při finále jsem se přistihnul, že jsem v očekávání. Ne že bych teda čekal sviště, ale prostě to bylo napínavý. Protože u takových filmů nikdy nevíte. Fóry jsou boží, cynismu plný necky a postavy jak z noční můry. Já chci další film od Sokola!

Láska na vlásku (2014)

Nejlepší z letošních vánočních pohádek. Což v překladu znamená, že si nebude chtít vyškrábat oči. Absence pitvořících se postav, žádné modernizování ani trapný humor. Výprava je skvělá. Mohlo to možná být o malinko kratší, ale jinak u mě dobrý.

Lost River (2014)

Takže co jsme se dozvěděli? Především, že Gosling je ve skrytu duše prvotřídní úchyl, což mi nevadí. A taky to, že ve snaze natočit vlastní artovku okázale vykrádá své mentory Refna a Malica, což mi vadí. Protože jejich filmy jsou většinou neskutečně unylé (především Malic) a leckdy nedávající celkový smysl. Tady je naštěstí Lost River navlečená na poměrně klasicky odvyprávěný, ač neoriginální, příběh. Hudební podkres je naprosto kouzelný a dostává tohle prvorozené dítko o nějakou tu třídu výš. Nebýt zbytečně prvoplánového násilí s úmyslem diváka šokovat a mít nějaký promyšlenější cíl, ke kterému se tu všichni postupně prosní, byl by to skvělý film. Takhle působí jen samoúčelně, jako onanie herce, který se chce vyrovnat svým režisérským vzorům a matlá páté přes deváté, žánr přes žánr, styl přes styl a přesto je to pořád jen hezky barevná, krásně znějící pohádka o Popelce z předměstí Detroitu. A jako taková funguje průměrně.

Lucy (2014)

Jasně, je to takový Všemocný v ženském podání. Akorát na fetující Scarlett se kouká líp než na fetujícího Coopera a jdeme trochu dál za hranice. Vlastně tu možná ani žádné hranice nejsou. Nádherně příjemná stopáž 90 minut krásně zhušťuje onen nepříliš košatý děj, takže to pěkně utíká, pěkně se to sleduje a vypadá živě, dynamicky a pořád akčně. Samozřejmě, že ty teorie předkládané během filmu přinejmenším drhnou, ale zase tolik se o ně film neopírá, takže z nich asi nikdo bolehlav mít nebude. Jinak ten závěr je naprostá bomba. Nechápu jak se tu nad tím někdo může vztekat a přitom onanovat nad podobně psychedelickým tripem v 2001:VO. Koukám Bessonovi scénáře u mě trochu jako na horské dráze. Občas mi to nesedne a pak zase přijde pětihvězdičkový nářez. No jen tak dál!