• Krátkometrážní

I Didn't Come Here to Die (2010)

Vcelku originálny nízkorozpočtový horor o skupinke dobrovoľníkov, ktorí sa podieľajú na kempovom projekte v lese. Svoju dobrovoľnícku akciu však onedlho oľutujú, keďže sa to vďaka sérii zvláštnych náhod začne meniť na nečakaný masaker. Síce chvíľu trvá kým sa film rozbehne, no keď sa tak už stane, veci začnú naberať podivuhodný smer a ide o slušnú, krvavo-paranoidnú jazdu. Nie je to síce strašidelné, ale je to zaujímavé, zábavné a nepredvídateľné. Grindhouse filtrom je zakrytý lacný vizuál, herci sú v pohode a bonusom je ľahký čierny humor a miestami až mysteriózna atmosféra. Príjemný počin, ktorý zase raz dokazuje, že aj bez väčších financií sa ešte stále dá nakrútiť svieži horor.

UFO Mimozemská invaze (2012)

Dominic Burns zase raz pokazil nádejný nápad a po nezvládnutom "Airborne" pripravil ešte väčšiu blbosť s názvom "U.F.O". A keďže nebol rozpočet, tak sa rozhodol použiť mimozemskú inváziu iba ako kulisu do pozadia a namiesto nej sa sústrediť na postavy. Ibaže to, čo fungovalo v britských "Monsters" a španielskom "Extraterrestre" v tomto prípade nefunguje a film mi pripadal ako natočený pre divákov do 15 rokov. Nesympatické, afektované a prehrávajúce postavy, trápne akčné scény s ešte trápnejšími spomaľovačkami, UFO vyzerajúce ako vešiak na prádlo a priblblé, farebné svetielka, ktoré asi mali vytvoriť dojem cool sci-fi. Mňa tento bezhlavý, chaotický a hlavne nezaujímavý počin teda vôbec nebavil a tak jediným svetlým bodom bola nakoniec Van Dammova mini úloha.

All About Evil (2010)

Teraz neviem či som nevidel iný film ako ricci.s, keďže mne sa to ani náhodou nezdalo zlé, bezobsažné či nudné a už vôbec nie amatérske. Proste čierna hororová komédia o podivínke s asociálnymi sklonmi, ktorá prevádzkuje kino po svojom otcovi, ktoré však po rokoch stojí pred zavretím. V návale zlosti tu zabije svoju macochu a kamerový záznam náhodou pustí divákom namiesto filmu, čo zožne veľký úspech, vďaka čomu dostane nápad prevádzkovať to takto naplno. Ľudia miznú, krátke filmy pribúdajú a stávajú sa dlhšími, stupňuje sa brutalita a kino prechádza znovuzrodením. Dokedy však môže takto fungovať kým to niekomu nepríde podozrivé? Nejde o žiadny extra trhák, ale ja som sa vcelku bavil a aspoň to bolo o niečo originálnejšie než bežná pásová výroba tohto subžánru.

From Beneath (2012)

Tak trochu iný; až by som povedal, že citlivejšie natočený monster movie / eco-horror. Akurát, že tá citlivosť tu nie je venovaná monster stránke (možno bohužiaľ), ale hlavnej dvojici. Tí sa vyberú na odľahlý vidiek navštíviť sestru, no po príchode nikoho nenachádzajú a tak sa rozhodnú okúpať v neďalekom rybníku. Tam však podivný organizmus pohryzie chlapíka na nohu a začnú sa problémy, pričom to najhoršie ich ešte len čaká... Mne sa to páčilo; pekný malý horor, ktorý je miestami skôr drámou a stará sa o svoje postavy, aj keď občas na úkor hororovosti, čo mi však v tomto prípade akosi neprekážalo. Je to sympaticky natočené aj zahrané, s melancholickou atmosférou a napínavým záverom.

A Thousand Cuts (2012)

Nezávislý psychologický thriller o nepríjemnom hororovom režisérovi, ktorého doma prekvapí chlapík, presvedčený o tom, že má na svedomí smrť jeho dcéry. Tá bola zavraždená niekým, kto sa snažil napodobiť jeho film "A Thousand Cuts" a tým sa rozohráva ich komorná, konverzačná partia, v ktorej má každý z nich na chvíľu prevahu, no divák si do konca nie je istý ako sa veci nakoniec vyvinú. Dopozeral som to síce bez ujmy, ani som sa nenudil a herci to zvládli obstojne, no akosi tu pre mňa nebolo nič viac, čo by ma dokázalo trochu strhnúť, alebo držať v napätí, takže hodnotím vlažne.

Haunted Dollhouse, The (2013)

Nízkorozpočtová hororová antológia, pozostávajúca z troch príbehov, z ktorých ma síce ani jeden nejak neohúril, ale ani nenaštval. Prvým je "The Protectors" (2*) – trojica zlodejíčkov vydávajúca sa za filmárov príde na miestne rodinné sídlo, aby si spravili obhliadku cenností. Otec ich síce vyženie, no ďalšiu noc sa vrátia uskutočniť krádež, čaká ich tu však aj konfrontácia s rodinkou, ktorá ukrýva svoje tajomstvo. Druhý príbeh "Worry Dolls" (2*) ukazuje ženský útulok, kde sa dostane mladé dievča, ktoré sa vďaka nezvyčajnému pomocníkovi stane špeciálnou a rozhodne sa urobiť poriadky v tomto perverznom zariadení. Hlavnými postavami posledného príbehu "Dangerous Toys" (3*) je miniatúrna dvojica, ktorá sa snaží pokojne prežiť v reálnom svete. Na krku však majú nielen zvedavých ľudí, ale aj zákerné hračky, ktoré ich nenechajú len tak. Celkovo na jedno pozretie ok, ale nič viac.

Hansel & Gretel (2013)

S filmovými adaptáciami "Hansel & Gretel" sa očividne roztrhlo vrece a kým príde na rad tá mainstreamovo najočakávanejšia, so žabiakom Rennerom, tak svoj tematický kúsok ponúka aj (ne)slávne štúdio Asylum. To si však minulý rok už zlepšilo reputáciu niekoľkými slušnými horormi a tomu, že ani teraz nepôjde o úplnú kravinu nasvedčuje tiež, že režisér už má na konte 2 pohodové horory; Boo a Headless Horseman. Takže aj keď táto moderná verzia Janíčka a Marienky asi nikoho neohúri, nemôžem povedať, že by som sa nudil a že by to nemalo pár dobrých, napínavých a krvavých momentov. Síce je to len taký light horor a oproti niekoľko rokov staršiemu kórejskému hororovému spracovaniu sa to nesnaží ísť tak do hĺbky, ani pôsobiť tak vážne, no malým deťom by som to tiež nepúšťal.

Roman (2006)

Spin-off k znepokojivému počinu Luckyho McKee "May", pri ktorom si jeho hlavná predstaviteľka a režisér vymenili úlohy; takže si tu Angela Bettis vzala do parády príbeh čudáka Romana, ktorého stvárňuje práve McKee. Ten má, podobne ako May, problém sa úspešne zaradiť do spoločnosti a mimo práce žije svoj osobný život vo vlastnom svete, pričom však pozoruje mladú susedu, ktorú pokladá za svoju životnú lásku. Náhodou sa aj zoznámia a zdá sa, že sa na neho usmeje šťastie, no vďaka svojej nešikovnosti a asociálnosti ju nechtiac zabije, čo ho ešte viac odsúva od koľají reálneho sveta. Onedlho sa však pri jeho dverách objavuje nový usmievavý objekt... Film sa síce nepozerá tak dobre ako spomínaná May, je slabší a vďaka polovičnému rozpočtu aj horšie vyzerá, ale aj tak sa mi celkom páčil a kto podobné kúsky obľubuje, môže byť spokojný.

Reportér (2012)

Síce špinavá, ale dosť nudná adaptácia slávnej novely "The Paperboy" od Peta Dextera, ktorá by možno pre mňa bola tiež nudná, ale neviem – nečítal som a po filme určite ani nebudem. Príbeh novinára a jeho mladšieho brata, ktorí nadobudli dojem, že človek odsúdený na trest smrti je nevinný a rozhodli sa to aj dokázať ma totiž skoro vôbec nedokázal zaujať a vtiahnuť. Plejáda známych hercov, ktorí viac-menej robia čo môžu, no akosi to nie je nič platné, film sa vlečie a pôsobil na mňa iba ako taký výlet do kinematografie 90. rokov; pripomínajúc kríženca "A Time to Kill" a "Just Cause" (prípadne ľubovoľných podobných filmov), ktorý malo ozvláštniť pár perverzných momentov a spomínaná špinavosť. Nebyť záveru, ktorý sa vďaka Cusackovi aspoň trochu rozbehol, hodnotil by som ešte nižšie.

State of Emergency (2010)

Chemická havária spôsobí v meste všeobecné zamorenie, kontaminovaných ľudí začne meniť na agresívnych zombíkov a tí čo prežili sa snažia vydržať, kým nepríde záchrana... Vydarený počin, obzvlášť na nezávislácke pomery ide o slušné zombie dielko, spracovaním trochu evokujúce Night of the Living Dead a 28 Days Later. Sympaticky natočené, so slušnou atmosférou a dokonca aj niekoľkými zimomriavkovými momentmi.