• Krátkometrážní

The Sleeping Room (2014)

Mladá, začínajúca spoločníčka sa pri svojej „fuške“ dostane v chlapíkovom byte ku znepokojivému starému filmu, vďaka ktorému začne objavovať tajomstvo tohto sídla a vražednú minulosť, ktorá je dokonca spojená s jej rodinou. Nakoniec celkom sympatický britský nezávislák, ktorý sa so svojím minimom prostriedkov a značným prepieraním žánrových klišé nepopasoval zle. Možnože neprekvapí ani nevystraší, ale má slušnú atmosféru, nenáročnú stopáž, sympatickú hlavnú hrdinku a pomerne temný nádych. Páčilo sa mi aj zasadenie do prostredia prímorského Brightonu, v ktorom som mal tú česť pred niekoľkými rokmi stráviť pár týždňov a ktorý tu je vykreslený vo svojom chladnejšom svetle. Pre nekomerčných divákov príjemná vec na jeden hororový večer.

Carcinoma (2014)

Mariánko si zase raz rozhodol ukojiť svoje bizarné kreatívne ambície a na paškál si pre zmenu zobral človeka s nádorovým ochorením; tzv. karcinómom. A kto jeho filmy pozná, tak mu musí byť jasné, že ani k tejto téme nepristúpi práve z chladného lekárskeho pohľadu. Ja mám vcelku rád ten jeho kontrast medzi nechutnosťami, ľudskou brutalitou, abstraktnými výjavmi a depresívnymi interiérmi, ktoré zvykne obklopovať umeleckým stvárnením, zaujímavou kamerou, svojskou hudbou a pokojnými exteriérmi. V tomto prípade sa od hororu odklonil do dramatického smeru a napriek tomu, že film natočil pod pseudonymom Art Doran, sa nezaprie a jeho rukopis je jasný. Od minulého "Reise nach Agatis" je to však podľa mňa o dosť slabšie, kvalitatívne niekde medzi jeho sprostým "Melancholie der Engel" a vydareným, no vyčerpávajúcim "Cannibal". Kto jeho tvorbe fandí, sa však obávať určite nemusí.

Bad Blood (2014)

Skôr predvídateľná a zbytočne melodramatická somarinka než horor. Navyše to, ako sa film berie strašne vážne a snaží sa o akýsi pochmúrny, smutný nádych mi prišlo až trápne - v kontraste s úsmevne predvídateľným dianím, necharizmatickým hlavným (anti)hrdinom a vôbec všetkými otrasnými postavami, ktorým vládne až parodicky prestrelený hlavný policajt; ešte k tomu pôsobiaci nadabovaným dojmom. Mňa to príliš nezaujalo, nebavilo a ani som tomu nesadol na tie pokusy o navodenie atmosféry či dramatickosti. Pritom zasadenie do prostredia toho tichého mestečka je vizuálne príjemné, ako aj prevažne nočné pojatie scén a zábery na cintorínky, no ináč sa ani nedivím, že sa to v prvom rade snaží „nalákať“ na producentskú prítomnosť Eli Rotha, keďže nič-moc-viac to v zálohe nemá.

German Angst (2015)

Pre mňa skôr priemerná hororová antológia, ktorá má výhodu v tom, že slabšie začína a postupne sa zlepšuje. Prvá poviedka o mladej domácej mučiteľke je skôr opozeraná nuda, ktorá nemá moc čím naplniť ani tú pol hodku (2*). Druhá – neonacisti vs. hluchonemí je o niečo lepšia, ale stále nič na čo by som spomínal (3*). A story číslo 3, ktorú tu už viac-menej zaslúžene vychválil ricci, je našťastie highlightom vylepšujúcim celkový dojem. Na antológiu mi síce prišla zbytočne dlhá a účinná hlavne vo finále ako z nočnej mory (4*). Btw., kto je zvedavý hlavne na tento segment, tak sa ani nemusí obávať nemčiny, je totiž komplet po anglicky (druhá story je cca z polky a prvá len nemecky).

The Encounter (2015)

Výlet do hôr sa pre partiu priateľov zmení na útek o život, po tom ako objavia mimozemskú prezenciu... Najnovší prírastok ku shitovým hororom s tematikou mimozemských únosov, kde je v posledných rokoch naozaj (ne)vďačná úroda. Pri tomto som mal aspoň akú takú nádej, keďže režisérov predchádzajúci "Exit to Hell" sa mi páčil, ale nakoniec to bol otras. Sú tu všetky found footage vyčerpané klišé, do ktorých sa primiešali neznesiteľné postavy, úsmevné efekty a nekonečné minúty nudy. Kým toto píšem, tak som už vlastne aj zabudol prečo nedávam rovno odpad! No zase raz tu platí; aký pekný poster, taký hrozný film.

Sonno Profondo (2013)

Vizuálne pekný a profesionálne zvládnutý RETRO návrat k lukratívnemu giallu. Síce trochu rozvláčny a stereotypný, možno až príliš opatrný... No v dnešnej dobe aj dosť raritný a tak je človek rád aj za málo. Režisér je ale každopádne remeselne šikovný a keď ešte zapracuje aj na ostatných aspektoch svojej filmárčiny, tak je vysoko pravdepodobné, že nabudúce ponúkne ultra giallo pecku.

Svatý Mikuláš (2014)

Sračkoidný český found footage horor; variácia na známy "Grave Encounters" (a stovky iných, podobne orientovaných FF počinov). Nezaujíma ma, že je natočený za pár šupiek, pretože tak je natočená väčšina debutujúcich FF shitov a až potom sa v nich ukáže kto má talent a koho film za niečo stojí. "Svatý Mikuláš" bohužiaľ nestojí ani za tých mizerných 90kč, ktoré som za neho vyhodil. Nezaujímavo spracované, chaotické nič, ktoré je audio-vizuálne odpudivé a napriek iba hodinovej stopáži nudné, nestrašidelné, hororovo nefunkčné, afektovane a nadmieru amatérsky odohraté; s (ne)hercami, ktorým som neveril ani pol písmena. Proste otupná blbosť, za ktorú sa pan Smazal môže akurát tak hanbiť. No snáď /možno sa na nej aspoň niečo priučil. Slabá 1* iba za zemi původu.

Darkest Day (2015)

Iba ďalší z nekonečného prúdu nezávisláckych post-apo / zombie kúskov, ktorých neustále vychádza toľko, že to už ani nie je možné. Tento zo značnej časti pôsobí ako (strašne lacná) variácia na "28 Days Later", ale za pozretie nestojí.

Pionýři hororu 2 (2015) (seriál)

Príjemné prekvapko a rovnako príjemne strávená (skoro) hodinka v zajatí českého hororu, ktorý je už dlhšie na slušnej ceste. Mne sa to páčilo ešte o kúsok viac ako Pionýři 1; príbehy sa mi zdali vyváženejšie aj profesionálnejšie a hodnotenia všetkých u mňa oscilujú medzi 3* a 4*, takže v tomto sumáre sa prikloním k tomu povzbudivejšiemu hodnoteniu a dúfam, že tvorcovia časom pripravia aj tretiu várku.

Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy (2015)

Hororový dokument venujúci sa spánkovej paralýze, čo je fenomén zaujímavý a zároveň desivý. Takže tu máme 8 osôb, ktoré touto diagnózou trpia a tí sa zverujú s ich problémami, nočnými morami a ich vplyvom na životné fungovanie. Do akej miery sú účastníci autentickí som však neskúmal, až natoľko ma tento počin nezaujal. Zaujalo ma ale to stvárňovanie nočných môr a strašidelných výjavov, ktoré po popísaní tou ktorou osobou, resp. počas popisu, ukazovali mrazivo „filmovo (hororovo)“ spracované. Problémom však je, že pri týchto výjavoch tí ľudia stále debatili a kazili tak pôsobivosť i atmosféru. Ako horor to teda príliš nefunguje. A ako dokument mi to prišlo zase príliš povrchné a hlavne stereotypné; podľa úvodného vzorca to ide stále dookola, len strieda účastníkov. Ale to neznamená, že by som sa nudil, len že to mohlo byť aj lepšie, objasňujúcejšie, strašidelnejšie...