• Krátkometrážní

Příběh jedné jízdy (2013)

Príjemný road trip o totálne rozdielnej boy & girl dvojke, ktorá sa náhodou stretne a strávi spolu kus času na spoločnej ceste... Fajn predstavitelia, reálne ale zaujímavé životné situácie, viacero ozvláštňujúcich vedľajších postáv (vrátane M.Madsena, vďaka ktorému som na ten film natrafil), vydarená road atmosféra a podmanivá hudobná stránka... Neskutočná pohodovka, obzvlášť na to, koľko problémov sa tam vlastne preperie a s akým pôsobivým vyznením to nakoniec diváka zanecháva. Skvelý nezávislák, ktorému sa dúfam dostane väčšej pozornosti.

Dark Vision (2015)

Účastníci reality súťaže sa stretnú na starom zámku, kde majú hrať o svoju plnohodnotnú TV show. Miesto je údajne prekliate a účastníci nevedia, čo ich tu v skutočnosti čaká. No okrem pekného, štýlovo atmosférického prostredia, ktoré by si zaslúžilo lepší /gotický/ horor, tu toho moc niet. Stereotypné dianie, hrozné postavy, všadeprítomná nuda a občasná prítomnosť tajomnej maskovanej postavy. Horor vhodný „pred spaním“, ktorý sa onedlho bezproblémovo presunie do fázy „počas spánku“.

Smrtelné proroctví (2014)

Starý sériový vrah si nenápadne žije v malom mestečku, až kým ho nenavštívi jeho údajný fanúšik, ktorý sa od neho snaží učiť. Temný a slušne natočený, i keď po celý čas zbytočne priehľadný thriller, ktorému vládne herecký veterán Scott Glenn v hlavnej úlohe. Jeho mladé nemesis je na tom však už o poznanie horšie a scény s ním boli pre mňa miestami skôr utrpením. Nebyť charizmatického Glenna, tak to možno po chvíli vypnem a zabudnem, ale takto som zo zvedavosti vydržal. Neľutujem, len škoda tej nechutnej predvídateľnosti. Tematicky podobný, rovnomenný film s Malcolmom McDowellom z r. 2002 sa mi páčil viac.

Aleluja (2014)

Solídna psycho dráma s nepríliš príjemnými hlavnými predstaviteľmi, čo ale bolo zrejme zámerom, keďže inšpiráciou tu bol príbeh vražedného dua „Lonely Hearts Killers“. Každopádne je to (miestami) vcelku pôsobivé, natočené v príjemnom vizuále sedemdesiatkového eurohororu a oceňujem aj to, že si film ustrážil vhodnú minutáž, čo býva pri podobných počinoch častým úletom. No akosi som mal z toho pocit déja vu; že si Fabrice Du Welz tak trochu precvičuje Triera. Nieže by mu to nesedelo, no mám radšej jeho predošlú tvorbu.. ani nie preto, že bola hororovejšia, ale preto, že mi pripadala viac „jeho“. Ale aj tak dobre a predovšetkým lepšie než najnovšia Du Welzova komerčná sračka "Colt 45".

Povstání mrtvých: Strážní věž (2015)

Rozbiehajúca sa zombie nákaza, panikáriace mestečko a grupa rozdielnych ľudí, ktorá sa snaží prežiť. Aj keď je to pomerne tradičná schéma zombie hororov, je "Dead Rising" v skutočnosti založený na rovnomennej hre. Ktorú síce nepoznám, ale tipoval by som, že bola zábavnejšia a hodnotnejšia než tento film. Pozerať sa síce dá, no nie je ničím zaujímavejší od desiatok či stoviek podobných zombie survivalov. Natočené aj obsadené v pohode, hororové moc nie; skôr akčné a sem-tam ozvláštnené humornými scénkami (na chvíľu som si spomenul aj na "Sharknado") a dokonca aj post-apo momentmi typu "Doomsday". A napriek tomu všetkému to stále nič moc nie je.

The Walking Deceased (2015)

Hlúpa paródia na úspešný seriál "The Walking Dead", navyše seknutá motívom z "Warm Bodies". Celkovo je to však (ne)kvalitatívne iba na úrovni bežných zombie hororových komédií, ktorých je už dávno viac než by bolo zdravé. Takže sa zase raz len recykluje 100 krát videné. A navyše mi to pripadalo skôr trápne než zábavné. Slabá 2ka.

Khamoshiyan (2015)

Typický, pásový indický „horor“ – telenoveloví herci i dianie, nevhodné fantasy a hudobné momenty, premrštená stopáž, smiešne dialógy a do hlavnej roly natlačená fešanda, ktorá má na tú srajdu nalákať aspoň nejakých úbohých divákov.

Nightlight (2015)

Partia mladých sa na noc vydáva do lesa opradeného samovraždami, aby preskúšali svoju odvahu. Po niekoľkých veselých chvíľkach však zisťujú, že ich tu možno naozaj začalo prenasledovať niečo nadprirodzené a dostať sa z lesa preč nebude také ľahké. Celkom pekne natočený, teenagerský found footage na jednoduchú hororovú tému, ktorá by v atmosférickom, nočnom lesnom prostredí kľudne postačovala. Bohužiaľ je však zbytočne rozvláčny, stereotypný a namiesto tichších, napínavých momentov a tajomných úkazov (ktoré na viacerých úsekoch úspešne predvádza) sa motá na mieste a necháva tie postavy ubíjajúco kecať o ničom. Nebolo to zlé a dal by som možno aj 3*, ale v závere som už bol z toho tak vyčerpaný, že som sa potešil keď to konečne skončilo (paradoxne zase lahodným creepy záberom).

Shadow of Death, The (2012)

Niekoľko mladých si zbehne zahúliť trávu do lesa, v ktorom však robí poriadky maskovaný killer. Iba za 250 libier natočený lesný slasher, okorenený menším mystériom (á la Blair Witch – ako sa chváli na coveroch) a trochou suchého anglického humoru. Nič špeciálne, ale pozerať sa to dalo a ako taký malý debut to podľa mňa nebolo zlé. Killer vyzeral fajn, i keď sa mohol predviesť aj viac, final girl bola tiež dobrá, celkom sympaticky natočené, ešte lepšie ozvučené, mordy s pomerne snaživým gore prístupom. Ale často to bolo zbytočne prázdne a nudné, väčšina postáv bola otravne trápnych, no v rámci nenáročných, začiatočníckych počinov sú za väčšie peniaze natočené aj omnoho slabšie horory.

Zombie Resurrection (2014)

Zombie nákaza je už vyše rok v rozpuku a partička preživších sa snaží dopraviť na jedno z údajne ešte bezpečných miest. Cestou sa ukryjú v opustenej škole, kde ich prenasleduje armáda zombíkov, aj s ich vodcom, čo má schopnosť privádzať mŕtvolky späť k životu. Lacná hororová komédia, ktorá v presýtenom zombie subžánri nestojí za pozornosť. Nudne natočené, s nevýrazným dianím i postavami, otupnými kecami a značným stereotypom. Až na ten neopozeraný nápad s kriesením je to strašný čajíček.