• Krátkometrážní

The Reconstruction of William Zero (2014)

Vedec sa po nehode zobúdza s roztrieštenou pamäťou a za pomoci svojho brata sa snaží zotaviť. Onedlho však zisťuje, že veci vôbec nemusia byť také, ako mu ich predkladajú... Solídne sci-fi psycho v pomerne komornom háve. Pôsobivo natočené, príjemne zahraté a dostatočne záhadné, i keď väčšina zvratov sa dá vytušiť už chvíľu predtým než nastanú. Nie je to príliš komplikované, avšak inteligentné a mohlo byť podľa mňa ešte lepšie, keby tá romantická línia bola viac v pozadí a nepodriaďovalo sa jej toľko diania. Osobne by som tiež uvítal, keby sa filmík odvážil aj preklopiť temnejším / psychopatickým smerom, na ktorý tam nábeh viac krát bol. Ale v pohode. Režisérov predchádzajúci "The Signal" som zatiaľ nevidel, aj keď ho mám už roky na mysli, no pokiaľ je aspoň takýto dobrý tak budem rád.

Socialistický Zombi Mord (2014)

HA-HA-HA... tu asi niekto chystal scénku na stužkovú a pri tom (z neznámeho dôvodu) chytil vyššie ambície... Festivalovými pivnými študentmi už tradične nadhodnotená trapárna, pri ktorej by som sa vôbec nečudoval, keby spadla do čiernej farby.

Zombie Dollz (2015)

Chlapíci si chcú urobiť pánsky večer so striptérkami, no prekazia im to najprv ich frajerky a následne zombie apokalypsa... Režisér si asi myslí, že je strašne cool, keď si zmení meno na lacnú rýmovačku a točí horory ako na bežiacom páse, no to, že na ne nemá ani talent ani peniaze je už druhá vec. Amatérska zombie somarinka napučená do jedného baráku.

Headless (2015)

Pred časom bola v nezávisláckej pecke "Found" použitá drsná scénka zo sedemdesiatkového hororu "Headless", ktorý reálne (doposiaľ) neexistoval a bola to taká perlička tvorcov, ktorá fanúšikov zaujala natoľko, že ich cez Kickstarter zafinancovali, aby film nakoniec vznikol. Pod krídla si ho vzal chlapík, ktorý pracoval na efektoch a maskách pri spomínanom "Found" a vytvoril k nemu teda spriaznený, i keď pojatím úplne iný horor. "Headless" je drsný a perverzný explo-slasher, ktorý naozaj akoby vypadol odniekiaľ zo 70´s videonasties a tam kde jeho predchodca hral na psychológiu, atmosféru a postavy, pričom brutalita hrala skôr druhé husle, je to v tomto prípade naopak. 70tková atmosféra aj retro-look sú vydarené, postavy a predovšetkým hlavný killer nie sú žiadne prázdne postavičky, no primárne ide hlavne o špinavosť, brutálne vraždy a šokujúce momenty. Ale v konečnom dôsledku sa mi to až tak šokujúce aj tak nezdalo (hoci pôsobivé a chytľavé určite) a "Found" mám radšej.

Fractured (2015)

Partička bláznivých ženských s vražednými sklonmi sa stretne pod strechou psychoterapeuta Erica Robertsa, kde však namiesto nápravy smerujú ku krvavej tragédii. Slušne natočená, úsmevne odohratá a pomerne zábavná kravina s vykradnutými nápadmi a zmäteným dejom. Prekvapivo mi to však akosi neprekážalo a ani som sa príliš nenudil. Hodnotenie niekde medzi 2* a 3*.

Der Samurai (2014)

Der Transmurai, bitches! V tomto prípade sa z veľkej časti môžem stotožniť s ricciho názorom, takže sa nejako rozpisovať nejdem, ale v hodnotení budem zhovievavejší, pretože sa mi to (paradoxne) zlé nezdalo. Nočný bizár s nepríjemnými postavami, štýlovým spracovaním, uleteným nádychom... A s rozporuplným Coming out finále, na kterém si zdejší pseudo-inteligentní snůška může mezi svými spolubydlícími na koleji zase libovat do Alléluia.

Amityville Playhouse (2015)

Dievča zdedí opustené divadlo v mestečku Amityville, kde si hneď aj zavolá skupinku priateľov, aby sa zabavili, netušiac, že tu na nich číha starodávne zlo... Už trinásty zárez do hororovej značky „Amityville“ sa tak poponáhľal, že stihol preskočiť aj 12. v poradí "Amityville Death House", ktorý sa má objaviť onedlho. A ako by to nestačilo, v prípravách je už nejaký čas aj pokračovanie "Amityville: The Awakening", ktoré má však na rozdiel od spomínaných aj nejakú nádejnú hodnotu. Toto je v podstate rovnaká zbytočnosť ako necelé 2 roky staré "The Amityville Asylum"; teda lacná, amatérsky odohratá, nestrašidelne natočená a otupná kravina, ktorá sa len priživuje na známom názve.

Disciples (2014)

Ako pozerám, tunajší horrári a horrárky akosi nemajú záujem oceniť snahu vyslúžilých hororových ikon, ktoré sa svojho žánru nechcú vzdať ani s vyšším počtom vrások a nižšími ciframi honorárov. Komplexne to možno (ok, tak určite) je blbosť a nie je to ani príliš hororové, ale aj tak... to obsadenie! Kto má rád charizmatického Todda, Moseleyho, Scrimma, snaživého mask-killera Principeho či scream queens Quigley, Stevens, Rochon, Dowling.., tak si tu niečo pre seba nájsť môže. Tak ako ja.

Atrocity (2015) odpad!

Na niektorom TV kanáli kedysi bežal, alebo ešte beží, relácia "Cheaters", z ktorej je akoby trochu upletené toto found footage hororové hovno. Partia kamošov chce na kameru prekvapiť frajerku jedného z nich, ktorá je údajne neverná, na izbe sa ale zvrhne hádka, čo skončí krvavo. Sedem rokov sa na to fuckuje a potom zrazu príde fízel, ktorého prestalo baviť drbať sa na prdeli a chce túto záhadu rozlúsknuť medzi tým ako sa pustí do ďalšej várky šišiek. A tak tu máme ďalší primitívny, miestami vďaka tým otrasným postavám až nepozerateľný, found shitage, resp. shit footage.

Shock Attack (2015)

Totálne mimózny pseudo-žraločí horor, v ktorom sú kadejaké koniny len ten (zmutovaný) žralok nie. A keď sa už konečne objaví, tak je to taký prúser, že som nevedel či sa smiať alebo plakať. No aspoň som zistil, že nakoniec to nemal byť žralok, ale upgradovaný úhor čeľade Sea Frankenstein. K tomu všetkému je ten film akosi divne zostrihaný a dementne vyznievajúci, že to úroveň podivnosti ešte dvíha minimálne na druhú. Žraločích / vodných hororov som už videl viac než dosť, ale toto bola medzi nimi asi druhá najväčšia podivnosť, hneď po "Psycho Shark".