• Krátkometrážní

Abandoned in the Dark (2014)

Nezávislácka hororová antológia poskladaná zo 4 príbehov. Tie sú spolu dejovo i postavami jemne prepojené a pomerne nezvyčajne odľahčené o akýkoľvek nadprirodzený horor. Takže sa to plus-mínus drží v reálnych mantineloch ľudského teroru a tragédií. Prvým a pre mňa aj najlepším príbehom je „The Core“ o chlapíkovi, ktorý v práci dostane na starosti prepustenie niekoľkých ľudí. Jedným z nich je však aj údržbár a známa hororová ikona Kane Hodder, ktorého sa nasrať samozrejme neoplatí. Druhá story s príznačným názvom „Desperation“ predstavuje nezamestnaného otca, ktorý sa pre záchranu svojej chorej dcéry rozhodne prijať tragickú ponuku. Nie zlé, ale celkovo predvídateľné. Tretí „Close Call“ má trochu urban legend nádych, kedy sa hotline operátorka stretne na linke s vrahom, ktorý sa na ňu zameria. Prichádza dávka neistoty, paranoje a napínavé finále, vďaka čomu to končí dobrým dojmom. A v poslednom príspevku „Friction“ sa manželská hádka zvrtne do vražednej tragédie. Síce je to skôr taká krimi než horor, ale ok. Dokopy teda pohoda; nič špeciálne, no pozerateľné.

Murder University (2012)

Klišovitý, nízkorozpočtový slasher z univerzitného prostredia, ktorý v dnešnej dobe už asi nemá šancu zaujať ani zarytých subžánrových nadšencov. Neviem či tvorcovia pri silenej snahe o retro 80´s štýl zabudli na všetko ostatné, alebo prečo to bola taká strašná NUDA...

Bury (2014) odpad!

Partia brooklynských zmrďákov si vyrazí na víkend do prírody, aby mohli všetko natáčať a otravovať s tým svojich známych na nete. A ako väčšina hororových mestských deciek, začnú aj oni v lesoch vypúšťať svoje patetické duše... Po dlhšej dobe zase kryštalicky čistý found footage odpad!

Bloom (2015) odpad!

Pseudo vampire bullshit, s ktorým som mal jeden problém – nevedel som sa rozhodnúť, či to bola len pi*ovina alebo pi*ovina na n-tú.

Echoes (2014)

Začínajúca scenáristka trpiaca spánkovou poruchou sa so svojim priateľom na pár dní odizoluje do domčeku v púšti, aby sa mohla koncentrovať na dokončenie práce pred uzávierkou. Chlapík sa však onedlho musí vrátiť do práce a ona tam osamotená začne trpieť víziami, ktoré jej znepríjemňujú životné fungovanie. Do akej miery sú reálne sa samozrejme ukáže až neskôr, ale žiadny šok to (podľa očakávania) nebude. Slušne natočený, plíživý mystery počin s občasným hororovým presahom a peknou hlavnou hrdinkou. Takže pozerať sa to dá, nie je to vyložene nudné a občas sa objaví príjemne napínavá scénka či nočný creepy moment. Avšak v otrepanom a spackanom finále to padá na hubu a borí pozitívne dojmy vo veľkom štýle; tak, že vyššie hodnotiť nemôžem, resp. nemám prečo.

The Invited (2010)

Ženský / romantický haunted house horor, v ktorom sa stretla Danielle Steel s Rosamunde Pilcher a vystrašili ma na smrť. A zrejme vystrašili aj speváka skupiny Papa Roach, ktorý si tu za dve minúty odbil svoju životnú rolu, aj keď na jeho „death scene“ sa aspoň dalo pozerať (big SPOILER my ass). Konina na hranici odpadu, ešte aj tá hlavná predstaviteľka bola totálne mimo.

Rage: Midsummer's Eve (2015)

Študenti sa vydajú na Fínsky polárny kruh počas slnovratu, výlet však pre nich nedopadne až tak zábavne... Zasadiť horor na čas a miesto, kedy slnko vôbec nezájde je vcelku nevšedný a odvážny krok, ktorý filmárov ukrátil o viaceré (temné) možnosti. Čo v tomto prípade nakoniec ale nejako nevadí, keďže v podstate ide iba o nezáživný teenagerský horor, ktorý na nejakú atmosféru či napätie príliš nehrá. A pokiaľ chcel, tak to nevyšlo. Zlé je tiež to, že viac než polovicu filmu sa nedeje nič hororové a sledujeme iba motanie + cestovanie klišovitej mládeže. V záverečnej tretine sa veci konečne dajú do pohybu, ale žiadne zázraky sa podľa očakávania nekonajú. Nič moc teda.

From the Dark (2014)

Mladá výletnícka dvojica sa zamotá na osamelom írskom vidieku, kde ich začne prenasledovať nočné monštrum... Mne tvorba tohto režiséra vyložene sedí a keď si odmyslím shitológiu "Hotel Darklight", na ktorej sa tiež podieľal, tak som jeho ostatným počinom dal po 4*. Oceňujem, že preukazuje šikovnosť v rôznych subžánroch hororu a tak ako mu to vyšlo so zombie survivalom a komediálnym klaunským slasherom, tak mu to v podstate vyšlo aj s týmto creature feature (aj keď "Stitches" je z nich stále Naj). Herci sympatickí; obzvlášť „final girl“, príjemné írske prostredie, príšerka zaujímavá a vyhovovalo mi, že po väčšinu času aj dostatočne tajomná, pojatie temné vizuálne i atmosféricky. Jednoduchý, pomerne priamočiary hororový počin, ktorý u mňa zafungoval.

Residue (2015)

Strašne nezáživný konšpiračný thriller o fotografke, ktorá sa snaží odhaliť pozadie záhadnej explózie v anglickom veľkomeste blízkej budúcnosti. Evakuácie, karanténa, chaos, vojenská diktatúra a pár podivných indivíduí tvoria kostru diania i samotného vyľudneného mesta. Podivne natočené, nudné a s minimálnym potenciálom zaujímavosti. Ani snaha o záverečné odhalenie nestojí za reč; slabučký film.

Scavenger Killers (2014)

Nezávislácky horor o zvrátenej, vraždiacej dvojici; sudcovi a právničke, ktorí sa vyžívajú v likvidácii vybraných osôb. Na stope však už majú FBI, ktorá sa im každou obeťou približuje. Ja som sa vcelku bavil; vražedná dvojka bola správne uletená a potešilo ma, že jej ženskú polovicu stvárnila Rachael Robbins, ktorú mám vcelku rád a ktorú som už dlhšie v ničom nevidel. Objaví sa niekoľko perverzných i krvavých scén, pár zabití má aj snaživé gore, len to celé mohlo byť trochu kratšie a svižnejšie. Ale aj tak fajn.