Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Napriek tomu, že je seriál venovaný detskému divákovi, obľúbil som si ho i ja. A nejde o infantilnosť, iba o akúsi nostalgiu alebo možno schopnosť jeho tvorcov zabrnkať na tú správnu strunu.

Avatar: The Way of Water (2022)

Keď si predstavím, že rozpočet na tento film sa vyšplhal takmer k pol miliarde dolárov a že sa špeciálne iba preň vytvárali nové technológie – hádam aj vyše desaťročie –, nehovoriac o tom, že Cameron rovnako dlhé obdobie zasvätil písaniu scenára, tak tento nechutne gýčový melodramatický výsledok, kde sa zlátali scény z Terminátora, Titanicu, Votrelcov, Jurského parku, Knihy džunglí, Pocahontas, Posledného Mohykána a Šmolkov, je výsmechom nielen vedeckej fantastike a imaginácii vôbec, ale celej ľudskej civilizácii. Narodil som sa naozaj v hnusnej dobe a budúcnosť je priam desivá: bude ešte trojka a štvorka, možno desiatka. Hviezdičku dávam marketingu za to, že na tejto odpornej sračke zarobili k dnešnému dňu vyše dve miliardy. Zabite ma!

Away (2020) (seriál)

Oveľa viac sci-fi a oveľa menej vzťahov a mohlo to mať tri hviezdičky. ;)

Beznaděj (2006) (TV film)

Film sa začína sľubne i atmosféra napätia sa ním tiahne do konca, no zopár scén sa mohlo úplne vyškrtnúť, taktiež psychologické stvárnenie niektorých postáv je umelé, čo súvisí s výkonom tých, ktorí ich hrajú a napokon ideologický rozmer boja dobra a zla, lenže orámcovaný kresťanskou, konkrétne protestantskou omáčkou, vypovedá, že nejde o veľmi dobré spracovanie literárnej predlohy, hoci sa na nej podieľal samotný autor, iba sa tak tvári, Tak!

Běžící muž (1987) odpad!

Film, v ktorom ešte komparz dosahuje profesionálne herecké výkony v porovnaní s herečkami a hercami v hlavnej úlohe.

Blízko (2022)

Virtuozita na plátne. Úchvatný filmový zážitok.

Boj se Satanem (2015)

Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu, keďže ide o vynikajúcu sondu do poľskej zaostalosti. Niektorí zrejme nehodnotia samotný dokument, ale katolícku cirkev. 😂

Zasmial som sa iba na dvoch scénach: naháčskej v hoteli a tej sektárskej, ktorá podvracala obraz o Amerike, veď Borat Sagdijev sa medzi tými náboženskými fundamentalistami úplne stratil. Žiaľ, film stojí hlavne na hyperbolizácii západných stereotypov o postkomunistickom bloku a to je priveľmi lacné. Taktiež použité kompozície Gorana Bregovića sú absolútne nevhodné, majú totiž dotvárať kulisu čohosi jednoduchého, až zaostalého, ale kto nie je diletant, vie, že ide o dosť vážne umenie, čo sa vlastne bije s konceptom snímky.