Tribunál (2021) (TV film)

Nestrannost dokumentu, resp. tribunálu je tu jednoznačně obhájena (už jen záměr chtít odsoudit stejný počet Srbů, Chorvatů i Bosňáků je nesmyslný, protože ve válkách a čistkách se lidi prostě nezabíjejí rovnoměrně), souvislosti s fungováním tribunálu jsou tu popsány důkladně i přehledně. Výtku mám jen k tomu, že autoři dokumentu vynechali počátek války. Aspoň stručné nastínění kořenů a příčin války se tu podle mě objevit mělo. To je ale jen nepatrný kaz, dokument můžu jedině doporučit.

Soundtracky: písně psané z paměti (2017) (seriál)

Z tohoto cyklu mám velmi smíšené pocity. Skvělé***** jsou ty díly kolem událostí, které se odehrály ve vzdálenější době (Vietnam, M.L.King, dobývání vesmíru). Oproti tomu díly kolem událostí, které skončily maximálně generaci nazpět (Berlínská zeď, 11.září 2001), ty jsou poměrně slabé***. Na cyklu je tak krásně vidět, na které historické události se už Američani dokážou podívat s odstupem, a na které ne: např. v díle o vesmíru zazní ironická píseň Whitey On the Moon, oproti tomu díl o 11.září je jen a jen plný patosu (přitom by se přímo nabízelo téma 11.9. spojit s válkami v Afghánistánu, Iráku a Sýrii, ale jak říkám - na to ještě nenazrál čas).

Obraz (1964) (TV film)

Tuhle příhodu s věšením obrazu mám moc rád. Kdykoli nalistuju příslušnou kapitolu ve své milované knize Tři muži ve člunu, tak se u ní bavím, jako bych ji četl poprvé. Když jsem tedy měl možnost se podívat na zfilmovanou verzi, navíc zaštítěnou jmény svých oblíbenců Friče a Brodského, dost jsem se těšil. Bohužel to ale moc nedopadlo: člověk se po celou dobu nanejvýš usmívá a nakonec řekne: "hmmm... tak to by bylo. Co teď? Nějaký sitcom?"

Frigo na mašině (1926)

[zhlédnuto s živým hudebním doprovodem (Raw Deal, LFŠ 2020)]

Frigo ve člunu (1921)

[zhlédnuto s živým hudebním doprovodem (Raw Deal, LFŠ 2020)]

Když se Frigo ženil (1925)

[zhlédnuto s živým hudebním doprovodem (Urbanfailure, LFŠ 2020)]

Showrunners: Jak se řídí seriál (2014)

Za mě skvěle podaný, obohacující dokument ze zákulisí. Obávám se ale, že s přibývajícími lety bude hodnocení dokumentu (59 %) klesat. Spoustu diváků totiž nezná zpovídané tvůrce / zmíněné seriály už teď, natož je nebudou znát v budoucnu, a tak si většinu těch zákonitostí o řízení seriálů nebudou mít s čím spojit... no a zbytek těch zákonitostí se zase bude jevit jako pouhé banality, povrchnosti. :( Ale rád se budu se své předpovědi mýlit. :)

Kluk a kometa (1964) (TV film)

Hodně mě tu zaujalo, jak Š. Haničincová přechází mezi rolemi, aniž by se nějak výrazněji snažila o jejich rozlišení, např. hlasem. A to ztvárnila hned 4 role! Vypravěčku, kluka, kadeřnici a kapitána od (státní) bezpečnosti. Je sice pravda, že kapitán nosí čepici, zatímco kluk má na hlavě uvázaný šátek a kadeřnice nemá na hlavě vůbec nic, ale vypravěčka se strojí tak, jak se jí zrovna zlíbí. ...Není to pro děti matoucí?

Čarovný svet animovaného filmu (2010) (seriál)

Už ta strašlivá infantilní znělka mě měla varovat, abych se do toho nepouštěl, ale zvědavost zvítězila. :/ Po zhlédnutí celé série bohužel pořád nevím co si mám o slovenském animovaném filmu myslet. To se o něm opravdu nedá něco pořádného natočit, nebo to jen tvůrci tohoto dokumentárního cyklu nezvládli? Vzhledem k tomu, že i Kubal je tu dost odbytý, tak se přikláním spíš k té druhé možnosti. Holt se asi budu muset po průvodci slovenskou animací porozhlédnout jinde - třeba v knihkupectví.