Cosa Nostra (2018) (TV film)

1. díl: 1871-1968, 2. díl: 1968-2006.

Úžasný pan Belmondo (2016)

[zhlédnuta 52minutová verze] ______ Pořád jen samé "je prostě svůj", "je plný šarmu"... Název dokumentu nelhal, je to óda na Belmonda. A proti tomu vlastně nic nemám. Ale musí to být podáno tak prázdně a nudně?

Teroristka (2019)

Všichni rozebírají, že se jim nelíbilo, že důchodkyně řeší vše tím, že vezme do ruky flintu, jako kdyby právě na té absurditě nebyl postaven celý film. Mně se spíš nelíbilo to, že nikdo neproblematizoval, že v závěru POZOR SPOILER: motorkáři škrtli zapalovačem, on (politý benzínem) chytnul... a motorkáři radši zdrhli. Hotovo dvacet. (A nevěnovali se tomu ani postavy ve filmu, ani kritici, pokud vím.) Je mi jasné, že to bylo jen scenáristicky laciné řešení zamotaného příběhu (a pro někoho vlastně potvrzení toho, že celý film byl nedomyšlený), ale podle mě tohle "neposkytnutí pomoci" bez jakýchkoli důsledků pokazilo celý film víc než všechny ty nadužívané westernové podkresy. KONEC SPOILERU Kdyby nebyla poslední 10minutovka tak přehnaná, považoval bych Teroristku za téměř bezchybnou českou odpověď na komedie ve stylu Uprchlíků. Takhle je to jen lehký nadprůměr.

Moje svoboda (2019)

Co se píše v názvu tohoto filmu? "Moje" svoboda. Není tam "Co je to svoboda". Kdyby v Reflexu chtěli definici, tak ji mohli přetisknout ze slovníku a bylo by. (Svoboda je možnost či schopnost jednat podle své vůle a nést za to odpovědnost.) Už z názvu tedy vyplývá, že cílem bylo získat sbírku nejrůznějších osobních názorů. Člověk by čekal, že to na ČSFD budou chápat, ale podle komentářů tu mnozí hodnotili podle toho, jak s těmi světonázory souzní. Smutné. Přitom je to skvělá výpověď o našem národě. O tom, jestli u nás lidi berou svobodu zodpovědně, nebo jen jako legrácku (anebo jestli to umí zkombinovat). Přiznávám, že jsem s výsledkem velmi spokojen. Člověk se pobaví a navíc si nenásilně zapřemýšlí (pokud tedy chce) o pojmech jako svoboda, moc, stát, jednotlivec, společnost, vyšší zájem. A já v tom vidím ještě další rozměr filmu - dobu vzniku (jaro 2019): bylo to relativně krátce po uprchlické vlně, probíhala válka s ISIS, vyjednávání o Brexitu a Pařížské dohodě o klimatu, vyšetřování vraždy J. Kuciaka, vládl Trump a Babiš. To tvůrce samozřejmě taky ovlivnilo - to, v jaké společenské atmosféře se do svého filmečku o svobodě pustili. Ať už si to připouští, nebo ne. Nejlepší jednotlivé filmy: Cabani, Thomas & Ruhller, K. Dlabač, J. Hřebejk, V. Marhoul, K. Nováková, A. Forman. + Bonusy, co stojí za to vidět: B. Bláhovec, T. Bojar, A. Tesař, R. Šprongl.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Gibsonovi se tu zhusta vyčítá údajný paradox, že zobrazuje válku explicitně a přitom mu jde o vznešenou ideu. To se vážně nedá přijmout nějaké to násilí v krutých bitvách s fanatickými Japonci? A na vznešené ideje se smí ukazovat jen kašírovaně? To snad ne. Člověk by si myslel, že na tuhle otázku rázně odpověděl už kdysi dávno Émile Zola a jeho sociálně-kritické romány... :/ Jestli je tu nějaký paradox, tak ten, že se tu obouvají do násilí často ti samí, co píšou o nechutných hororech jako o "přijemné podívané" (xxmartinxx - Stáhni mě do pekla).

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Jednotlivé povídky: zpívající pistolník B.S. *****, banka v pustině *****, kočovní herci ***, zlatokop *****, konvoj *****, pasažéři dostavníku ***. _______ Myslím, že je škoda, že se Coeni rozhodli tam vměstnat všech 6 povídek. Kdyby si např. tu 6. povídku nechali do příštího filmu, udělali by líp: takhle už divák na tu 6. povídku nemá moc sil. Jinak jsem ale tímto počinem nepokrytě nadšen! Skoro mám až chuť vytáhnout ze sklepa figurky kovboje a indiána a pořádně si zastřílet... :)

První Tichá noc (2015) (TV film)

Nejotravnější hodina celých Vánoc: Simon Callow tu v rozhovorech s několika lidmi mluví pořád dokola o tom samém: že byla tehdy v Rakousku bída... (představte si to!) ...no a v takové době tamti dva složili píseň, která byla - pozor pozor - o míru! A pak taky: to víte, že tehdy byla v Rakousku bída?

Jak si nepodělat život (2019) (seriál)

Průměrné -či průměrně podané- příběhy (Krávy lítat, Bezvadnej život) střídají téměř bezchybné (Lahůdky, Beze stopy), celkově tedy nadprůměrná série. Zasloužilo by si to pokračování.

Moje století (2019)

[zhlédnuta TV verze (1918-1945 ****, 1945-2018 ***)]