M*A*S*H (1972) (seriál)

MASH je zkrátka klasika, která si nebere servítky a naváží se do všech možných palčivých témat tehdejší a vlastně i dnešní společnosti. Je třeba uznat, že mnohé postavy jsou velmi černobílé a ploché. Hawkey má dvě polohy - depresi a břitký humor, Radar je roztomilý dobře fungující naivka atd. Ale přesto všechny postavy přilnou k srdci, a vždy když se s nimi v posledním díle loučím, je to jako loučit se s dobrými přáteli. Nejzajímavější je, jak se dá tři roky trvající válka natáhnou na jedenáct let trvající seriál.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Co napsat o Simpsonech? Simpsonovi tu pro mě vždycky byli, jsou a budou. Je to tak velký fenomén, že veškeré hodnocení je prakticky k ničemu.

Komando (1985)

Tak tohle je právý akčňák 80. let, na který by jste svou přítelkyni do kina nedostali a když jo, tak by vám už nikdy nevěřila s výběrem filmů. Postavy jsou absolutně ploché a mají pro svá jednání jen jeden motiv, ale děj je svižný a divák se aspoň neztrácí v detailech, které nás většinou stejně jenom otravujou. Je to rychlé, akční, teče krev a Schwarzenegger pálí hlášky rychleji než jeho zbraně náboje. Objevuje se mnoho akčních klišé, ale ty jsou hlavním motorem tohoto filmu a taky proto se na něj dívám znova a znova a znova.

Robin Hood (2010)

Výborný film, ale od dvojice Scott+Crowe jsem čekal víc. Oba podali skvělý výkon, ale pokud to srovnám s Gladiatorem... Opět klasický příběh jednotlivce proti těm nahoře, ale něco chybí. Celý děj filmu je hodně vláčný a poměrně se vleče. Celou dobu jsem čekal na to velké finále, ke kterému to celou dobu směřovalo a ono nepřišlo. Po poslední záběru jsem čekal slova TO BE CONTINUED. A to byla hlavní slabina. Pokud je tento film zamýšlen jako první díl, jsem pro a jsem zvědavý, co z toho ještě vyleze. Pokud ne, tak jsem trošku zklamán, že ze všech těch úžasných postav (Will Scarlet, pater Tuck ad.) nevytřískali víc a stihli je sotva představit. Jinak Cate Blanchett opět úžasná a neztratila se ve víru můžských pletek, i když mi v některých sekvencích připomínala jednu roli své kolegyně Mirandy Otto z jiného snímku, ve kterém se Cate také objevila.

Star Trek (2009)

Skvěle zpracované sci-fi. Žádný z mladých herců se v notoricky známých rolích neztrácí a dělají čest jménům jako jsou Kirk, Chekov, Uhura a samozřejmě Spock. Kdybych napsal, že se Zachary Quinto vyrovnal Leonardovi Nimoyovi, hned zítra bych našel v poště výbušninu od někoho z fanoušků původního Star Treku. Řekněme, že se mu přiblížil, jak jen to je možné. Krásně se na to dívá, krásně se to poslouchá, objevuje se napětí, romantika, humor... prostě vše na co jsme od ST zvyklí, ale tady je to dotažené do maxima. Je zajímavé konečně vidět takové ikonické postavy v novém provedéní, mnohem mladší a na samotném začátku své cesty. Ale jsem člověk, který viděl většinu dílů pěti seriálů a všechny předešlé filmy a velice těžko se mi vyrovnává s myšlenkou, že to tak vlastně nebylo a vše mohlo být jinak. Proto jedna hvězda dolů.

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Za takovýhle seriál bych dal normálně jen tři hvězdy, ale mám rád Star Wars a hrozně se mi líbí, že se dovídám více ze života vedlejších postav filmů, jako je Kit Fisto, Ayala Secura, Boba Fet a další. Také se mi velmi líbí narážky na celé universum hvězdných válek hlavně v druhé sérii, např. vzpomínka na mandaloriánské války atd. Grafika sice není z propracovanějších, ale mě se líbí. Jediná věc mi opravdu na tomto seriálu vadí. A to nenávaznost Anakinova charakteru. Jeho postupný přerod ve zlosyna naznačený ve druhé epizodě (i v Clonových válkách - 2003) vymizel do ztracena a v první sérii je Anakin superhrdina jak vyšitý a těžko si ho můžeme představit v černém přiléhavém mundůru. Naštěstí se u Anakina v druhé sérii objeví kromě drobných odchylek od kodexu a pár neuposlechnutí rozkazů i výstřelky zavánějící temnou stranou (nějaké to přebytečné zabití, výslechové techniky atd.). Určitě se budu dívat i nadále. Edit po 7. sérii: Tak jsem tam prásknul i pátou hvězdu. Postavy vyzrály a Filoni dokázal, že Star Wars nemusí být o Skywalkerech. Sedmá série začíná zvolná nějakým představovačkama nových postav (Bad Batch) a po pár dílech se dostane k veslu Ashoka a už u něj zůstane. Poslední díly byly koncertem. Skvělý hudební podkres po celou dobu, výborné hraní si s obrazy a stopáží, úžasná choreografie soubojů, jen pár pomrknutí, co se děje jinde ve vesmíru a konec beze slov naprosto brilantní. Nečekal jsem, že z kresleného seriálu budu takhle nadšený.

Jak ukrást Venuši (1966)

Tento film mě uchvátil už jako dítě. Je chytrý, vtípný, s nápadem a chemie mezi hlavními herci funguje skvěle. Hodnotit tento film před třiceti léty dostane ode mě i tu pátou hvězdičku.

Počátek (2010)

Multižánrový film, ve kterém jsou všechny prvky vyvážené a navzájem se doplňují. Perfektní mysteriozní drama hrající si s diváky až do poslední vteřiny. Skvěle spracovaná týmovka vyrovnávající se filmům jako Dannyho parťáci nebo Loupež po italsku, prestože interakce mezi postavami je zúžená na "znám tvé tajemství" a "máš malou fantazii, proto tě moc nemusím". Vyrovnaná akce, která neruší a přesto nadchne. A samozřejmě kyberpunkové motivy, i když uchopené úplně z jiné strany. Co dodat? Skvělý... vlastně nejlepší letošní film. No a Zimmerovou hudbu není třeba hodnotit, opět předvedl, že je mistrem svého řemesla.

Eragon (2006) odpad!

Na tento film jsem šel ze dvou důvodů. Za prvé, že se mi líbila kniha, i když to je nehorázná vykrádačka Hvězdných válek (ale ty mám rád taky) a v některých fázích neuměle napsaná, a za druhé, že se mi nechtělo vymýšlet program pro dětska na páteční večer. Film splnil očekávání pouze dětí a to jenom některých. Špatné kulisy, špatné herecké výkony, do kterých spadal i ten Malkovichův, málo informací z mytologické země, špatný děj a nehorázné pošlapání a nevyužití zajimavých momentů z knihy. V půlce filmu jsem si říkal, že se potěším alespoň soubojem mezi Eragonem a Aryou, bohužel jsem se nedočkal. Největším zklamáním byla závěrečná scéna. Scéna naprosto o ničem a i to málo bylo poměrně dobře předpokladatelné už v úvodu filmu. Jedinými světlými momenty byl občas Jeremy Irons a krásná Sienna Guillory, sice herecky mimo, ale aspoň se na ní hezky dívalo, a zpracování Safiry, ale i to bylo zastaralé. Prostě a jasně never more a natočte někdo remake, protože horší určitě nebude.

Karate Kid (2010)

Zajímavé osvěžení filmu mého mládí. Perfektní hudba, nádherná čínská panoramata a Jackie Chan opět dokázal, že může hrát i bez poskakování v každé desáté minutě filmu. Tento remake by ode mě dostal o hvězdičku víc pokud by postrádal dvě do očí bijící nelogičnosti. Za prvé název (konec konců, kdo by šel na Kung-Fu Kida) a celý turnaj na závěr. Malým Číňanům bych vysoké kopy a přemety možná s oběma zavřenýma očima, přes cihlovou zeď a velkým sebezapřením ještě věřil, ale klučina z Detroitu, i když atlet :-) , nemá nárok. Smrdí z toho Hollywood a přitom uvěřitelnost soubojů v původním Karate Kidovi (1984) bylo to, co se mi na něm líbilo nejvíc, i když byla možná způsobena nedostatkem peněz filmařů.