Ava's Possessions (2015)

Na odporúčanie kolegu z ČSFD, som sa rozhodol trocha vrátiť k béčkovej sfére a vyskúšal som tento netypický film:). I keď hororov o exorcizme sme tu mali už habadej, nespomínam si, žeby som videl horor opisujúci udalosti PO vymítaní z pohľadu obete. A presne toto ma zaujalo najviac! Tu však podotknem, že film je v prvom rade thriller s občasnými hororovými prvkami, ktoré sú však pekné spracované. Herci toho síce veľa nepredvádzajú, na samotnú Avu sa však pozerať dá a Louisa Krause tým pádom ťahá celý film. A ak si mám vybrať či ide o priemer alebo nadpriemer v tomto žánri, vďaka chytrému scenáru si vyberám druhú možnosť. Také netypické príjemné osvieženie.

Bunny the Killer Thing (2015)

Niektoré filmy sú tak šialené, že vás jednoducho musia baviť. Toto je jeden z príkladov ako točiť ''low-budget'' horory. Sústrediť sa na humor a ponúknuť niečo nové, dosť bláznivé na to, aby vás to priklincovalo k obrazovke. Dobré je hlavne to, že skoro každú minútu sa niečo deje a keď si myslíte, že vás už nič neprekvapí, tak zaručujem opak :D.

Čarodějnice (2015)

Nezabudnuteľný a skutočne originálny art' horor. Pre mňa rozhodne jeden z najlepších hororov roku 2015, ak nie najlepší! Temná, dusivá atmosféra sa vám zaryje do špiku kostí a vy viete, že toto sa dobre skončiť nemôže. A predsa, lepší koniec si neviem predstaviť. Originálne podanie hororovej šálky z čarodejníctva a to nielen zásluhou skvelého scenáru, réžie či famóznej kamery, ale aj výkonmi hercov, nad ktorými vyčnieva Anya Taylor-Joy. Paráda.

Daredevil (2015) (seriál)

1.séria predviedla, že superhrdina v seriálovej sfére môže ponúknuť viac než len nezáživnú akciu a dookola sa opakujúci scenár ako je to napr. pri Arrow, či Flashovi. Príbeh sa tu pekne buduje každým dielom, akcia je podstatne surovejšia a za ''bad guy'' sa skrýva viac než len holá hlava a hora svalov. Flashbacky vás navedú priamo k podstatným životným okamihom hrdinu aj záporáka a zbytočne nerozoberajú nepodstatné udalosti. Ovšem a toto musím podotknúť druhá séria ponúkla niečo, čo sa často v tomto formáte nevidí. Miestami sa to už nepodobá len na skvelý seriál , ale na plnohodnotný film. A čo sa tak veľmi zmenilo? Príchod ' Punishera'' bol jednoznačne zlomový okamih tejto marvelovky. Akcia, neporovnateľne surovejšia, je miestami na úrovni R-ratingových filmov, čo nielen poteší, ale veľakrát aj prekvapí. Tvorcovia sa naozaj nemaznali a dali príbehu injekciu adrenalínu ako sa patrí. Už len počkať na samostatný seriál o Punisherovi,

Dárek (2015)

'' You see what happens when you poison other people's mind with ideas?'' Že vraj sa Edgerton inšpiroval Hitchcockom. Neviem nakoľko, ale určite od neho pochytil moment prekvapenia. Perfektne zrežírované, dej sa stupňuje a zvedavosť rastie každou minútou. Len som čakal na pointu, ktorá bola naozaj uspokojujúca a ''Gordo'' sa stal veľmi diskutabilnou a chladnokrvnou postavou , k čomu určite dopomohol sám Edgerton svojím nekompromisným podaním. Odporúčam každému kto má rád zamotané príbehy s ''big surprise'' zakončením.

Emelie (2015)

Nice ! :) V hlavnej úlohe pekná záporáčka, ktorá to má v hlave'' trošku'' pomiešané. Dej graduje každou minútou, hoci sa dalo pritvrdiť a mohol z toho byť dosť znepokojujúci kúsok v rámci psycho thrillerov. Škoda, vedel by som si to predstaviť aj v R-rated verzii a potom sa rovno pustiť do sequelu. Takto to zrejme zapadne prachom, ale ako povinný materiál pre rodičov je to vhodné :).

Final Girl (2015)

Veľmi som sa tešil na Breslin, pretože si myslím, že dievča má ešte čo ukázať. Takéto postavy typu ''revenge'' girl jej sedia a preto som bol trocha sklamaný z nevyužitého potenciálu, ktorý mala nielen ona, ale aj film. Skrátka po režijnej stránke toho film veľa nedostal a aj zo scenáru sa dalo využiť omnoho viac. Treba , ale povedať, že už na prvý pohľad vidno aj nedostatok financíí, film miestami pôsobí typicky béčkovo, hoci po vizuálnej stránke sa to vyrovnáva a tým myslím nasvietenie a prácu s kamerou. Chýbajú mi tam aj odvážnejšie gore scény a možno trochu viac erotiky, film by to viac okorenilo. Takto je to pre mňa iba povinná jazda (kvôli už spomínanej Abigail), ktorá síce potešila, ale neprekvapila.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Zajímavý prístup ako predstaviť ďalšieho ''Ochráncu'' z pripravovaného seriálu. Určite sa, ale vyplatil. Síce akčných scén je podstatne menej ako v Daredevilovi a už vôbec nie sú také prepracované. Takže ten kto očakával podobný priebeh bude asi sklamaný. Na druhej strane tu máme nový prístup podania príbehu a to noir štýlom, ktorý pekne dopĺňa hudba. Krysten rola Jessicy sedí, ale charakter Jessicy zasa nesedel vždy mne. Spôsob akým tvorcovia predstavily novú hrdinku bol podľa mňa vhodný, bohužial nie vždy som mal chuť vidieť ďalšiu časť, čo sa mi pri ''DD'' nestalo ani raz. Na vine je zrejme ťažkopádný scenár, ktorý len málokedy prekvapí a možno raz za celú sériu šokuje. Naháňačka na mačku a myš s Kilgravom je umelo naťahovaná a tým pádom upadá pointa príbehu a záver som si tak nevychutnal podľa mojich predstáv. Jednoducho splnená povinnosť pred ''The Defenders''.

Kill Your Friends (2015)

The fear is constant because and you must understand this.... none of us have a fucking clue what we're doing. Jednoducho povedané, Nicholas Hoult za pomoci perfektného scenára ukázal čoho je schopný...a v plnej paráde. ''American Psycho'' v britskej verzii.

Mr. Robot (2015) (seriál)

Chladnokrvné. Inšpirujúce. Provokatívne. Aktuálne. A neskutočne návykové!