Kriminálka Kraj (2022) (seriál)

V prvom rade by mali scenáristi vyhľadať odbornú psychiatrickú pomoc, ked si myslia, že (bývalý?) alkoholik, ktorý je v depkách a nedokáže sa kontrolovať má/môže robiť operatívca na kriminálke a nosiť zbraň. Ale veď prečo nie, keď Kolesárovej môže robiť šéfa jej byvalý manžel, Však kriminálka je jedna veľká šťastná rodina, nie?  Zato ideologicky scenár pripomína 30 prípadov majora Zemana. Vtedy kritizovali rozne protispoločenské a protiľudové živly a dnes ukazujú akí sme tu na Slovensku homofóbni, rasistickí, sexistickí, týrame ženy a ako tu farári zneužívajú deti. Proste žijeme v úplne antiprogresívnej žumpe... Napr. taká Kolesárová tam hrá s mužmi americký futbal (škoda, že nie UFC:) a keď si z toho Mitaš dovolí robiť srandu, hneď je zobrazený ako čistý dezolát. Chápem, že v takomto scenári to herci nemajú ľahké, ale jediný kto si drží štandard je podľa mňa Mitaš. Bohužiaľ hrá totálneho kreténa, takže sympatie si ťažko získa. Kolesárová je úplne mimo roly a navyše má postavu, ktorá všetkému rozumie, takže sa na ňu dosť ťažko dlhšie pozerá (na rozdiel napr. od jej krátkeho ale osviežujúceho účinkovania v seriáli Rapl:) Hereckú katastrofu v tíme kriminalistov dopĺňa až arogantne premúdrelá a silne na nervy idúca Abrahámová. Jastraban je nevýrazný, ale zase to aspoň nejako zvlášť nekazí. Dávam jednu hviezdičku z milosti.

Balkánská hranice (2019)

Päť hviezdičiek už len za to, ako tu USAfili chytaju hystericke zachvaty. Zdá sa, že doba jednostrannej informačnej propagandy pomaly končí a poniektorých čakajú prekvapenia. Myslím, že ciele tohoto filmu sa podarilo splniť na 100%.

Podivuhodná věda (2018) (seriál)

Tak tento serial si zasluzi 5 hviezdiciek uz len za to ako dviha zo stoliciek slnieckovych rusofobnych dobroserov, ktorym na hystericke prskanie staci vidiet jednu cast - vid. niektore dalsie komentare. Ale zasluzi si hviezdicky aj za to, ze prinasa nove pohlady na rozne "dlhodobo zabetonovane" nazorove oblasti a otvara nove obzory pre tych, co nepokladaju svoje nazory za jedine pravdive a nicim neotrasitelne.

Rudá volavka (2018) odpad!

Nuž, dnes je protiruská propaganda všade - od masmédií cez šport až po bullshitné filmy. Ak sa bavíme o filme, je to len oprášenie už obohraných scenárov, ktoré ma ničím nezaujalo. Z toho, čo Jennifer doteraz natočila, sú najpozerateľnejšie snáď jej domáce videá :) Ale tomu, kto dokázal s nadšením odsledovať všetkých 20 dielov Hier o život, sa bude určite páčiť aj toto. Takže neváhajte a bežte do kina, kupujte blu-raye a dávajte aspoň 4 hviezdičky.

Bright (2017)

Film silne "inšpirujúci sa" napr. 5 elementom alebo Harry Potterom a samozrejme Warcraftom. Nezabudol tiež divákom už na začiatku pripomenúť politicky korektný pohľad na rôznorodosť rás. Poväčšinou som sa nudil a pri viacerých scénach cítil trápne - klišé cez klišé. Odhliadnuc od toho, že všetky rasy vo filme majú v podstate rovnakú telesnú stavbu - až na xichty a zuby u orkov a špicaté uši u elfov, casting sa veľmi nevydaril a najmä Noomi ako hlavná záporáčka vôbec nevzbudzovala strach. Suma sumárum zbytočný film a 30% dávam za vcelku odvážnu metaforu u elfov a za občasné vtipné hlášky.

Spacewalker (2017)

Pekny film, hlavne ten let bol skvely. Pribeh o to silnejsi, ze ide o skutocnu udalost. Film si zachovava taku "rusku atmosferu" a nekopiruje hollywoodsky styl, ale zaroven sa vzdal typickeho klise, ze "skutocny hrdina musi zomriet". Nejake muchy by sa nasli, ale na 4 a pol hviezdy to u mna vyda.

Spjaščije (2017) (seriál)

Rozhodne osviežujúca vec v záplave US produkcie, ukazujúca koľko špiny je na tomto svete. Väčšinou aj pozerateľní herci. Jednu hviezdičku dávam dolu za občasné úlety od reality v záujme dejových zvratov.

To (2017)

Tusim sa tu kazdy boji dat tomu menej ako 3 hviezdy. Nechapem napriklad ked niekto napise ze je "hluboce zklamana" a da 4. WTF? /Asi boli v kine dobre pukance/. Co sa filmu tyka, reziser sa zrejme nevedel rozhodnut ci chce natocit horror, alebo "citlivu sondu do zivota tinejdzerskych outsiderov v malom meste". Vysledkom je dvojhodinova nuda. Nepomohol tomu ano vyber hercov, aj ked koktavy Harry Potter obcas pobavil. Najviac od veci bola pre mna Beverly - nie ze by sa na nu zle pozeralo, ale do tejto postavy? Sorry. Dufal som, ze sa aspon dozvieme odkial sa ten zubaty trtko zobral a preco si dava 27 rocne pauzy. No, mozno v druhom alebo tretom sequely, ale to uz asi bezo mna.

Vetřelec: Covenant (2017)

Hovorí sa, že v najlepšom treba prestať a to mal Ridley spraviť po fakt vydarenej 4ke. Dokatovať celú sériu takouto slaboduchou kravinou je skoro ako to, čo Disney urobili so StarWars. Nuž, časy sa zmenili a účelom väčšiny filovej a najmä seriálovej tvorby dnes je diváka ohlupovať. znecitlivovať a ideologicky manipulovať. Len pár čerešničiek, na ilustráciu toho, prečo sa mi aj tie dve hviezdičky dávalo len ťažko (!SPOILER!): Loď s 2000 osadníkmi dostane na starosti posádka "a je to", ktorá kašle na pravidlá, bezpečnosť a veci rieši podľa momentálnej nálady, spravidla celkom iracionálne. Bohužiaľ je na tom založená veľká časť deja. Na prieskum neznámej planéty sa vyberie skoro celá posádka (však všetci to chcú vidieť, nie?). Namiesto ochrannych oblekov majú prihlúple plátené čiapky. Asi aby ich neosrali vtáky. A chovajú sa s takou opatrnosťou ako na prechádzke do vedľajšej dediny. Starosti si vôbec nerobia ani s karanténou. atď. Scenár by po miernych úpravách mohol fungovať ako paródia na sériu votrelec, ale Ridley to zrejme myslel vážne, čo dokazuje rôznymi "hlboko filozofickými" úvahami androidov. Na druhej strane ak účelom filmu bolo vykresliť ľudstvo ako rasu dementov, tak zámer sa skvele podaril.

Rogue One: Star Wars Story (2016) odpad!

Aj na pomery SW je to neuveritelne kolosalna konina. Cely dej postaveny na uplnych somarinach, ktore nejdem vypisovat, pretoze by vystacili na slusnu esej. Aj priemerne inteligentneho cloveka musi taka do neba volajuca stupidita urazat, takze cielovym publikom su zrejme deti, menej bystri dorastenci a z dospelych snad len nekriticki fanaticki fanusikovia SW. Ako inak - "rodinne filmy" zarobia viac. Nevadi, ze tam ludia kapu po desiatkach, vsak deti su v tomto ohlade uz otrle. Hlavne, ze netecie krv (a aj keby, tak vo videohrach ci na internete uz videli aj tak aj horsie veci). Na odlahcenie este pridame vtipneho robota, ktory samozrejme tiez nema problem vyrobit par mrtvol, ked treba. K deju uz len tolko, ze "cely skutok by sa nestal", keby imperium nerobilo nabor vojakov a velitelov vyhradne na planete Retardia a nepouzivalo technologie z 19.storocia. Je to cele prilis stupidne aj na to, aby sa na tom dalo aspon smiat. Rodicom, ktori na to pojdu vyvencit deti, odporucam pozit vopred vacsie mnozstvo alkoholu. Pre mna total odpad, ale kto ma taketo kvalitne filmy rad, moze si uzit skvely "retardbuster".