Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Opravdu velice béčkové sci-fi, jako vytržené z 80.let. Jelikož zde jsou využita snad všechna možná klišé a stereotypy pro nízkonákladové vesmírné dobrodružství pro celou rodinu, působí většina postav i samotný děj jako parodické verze sama sebe. Přidat něco záchodového humoru, bylo by to nejspíš k nerozeznání od dalšího dílu Scary Movie. Já jsem si to každopádně neužil, osudy postav mě nezaujaly, představování jednotlivých hrdinů proběhlo tak zbrkle, že bylo prakticky nemožné navázat s nimi nějakou vazbu a tím pádem mě potom příliš nezajímaly ani jejich další osudy. Nízký rozpočet byl tradičně nejvíc znát na akčních scénách, které byly často, vzhledem k jejich kvalitě, zbytečně natahováné s předem jistým výsledkem, tudíž spíš nezajímavé. Nuda i zadarmo, jak je ostatně na Netflixu zvykem, škoda. 2/5

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série) odpad!

SPOILER: Dobře, tohle už zašlo moc daleko. První série byly skvělý, originální nápad ale tohle už je něco docela jiného a opravdu bizarního. Celou dobu jsem přemýšlel už jen o jediné věci, a sice o teorii, že jde ve skutečnosti o nějaký dystopický scénář, který by to celé vysvětloval. Vysvětlení, proč chování postav, děj a vlastně i celý svět naprosto nedává smysl. Napadlo mě upřímně, že jde o nějakou uzavřenou "klec" v nějaké kosmické nebo postapokalyptické zoo, kde se zvenčí dívají diváci dovnitř na to, jak moc zvrácená může být lidská společnost. Tím by se vysvětlovalo mnohé, včetně toho, že některé postavy jsou vlastně uzavřené ve svých lokacích (rodiče některých postav v jednom bytě apod.) a že celé prostředí vlastně nejde ukotvit v časoprostoru - objevují se tu smartphony a tablety ale zároveň všichni poslouchají stařičká rádia z 80.-90.let, všude jezdí auta z 80. let ale ve stavu jakoby sjela z výrobní linky a nikomu to není divné, traktor vypadá jako z roku 1950.. některé dějové linky nedávají dokonce žádný smysl. Jedna postava nastoupí na farmu jako učeň ale vůbec nic tam nedělá, nic se neučí a asi po týdnu tam najednou dělá učitele ostatním studentům? Lže absolutně o všem, včetně toho, že nevlastní řidičský průkaz nebo že nikdy neseděl na koni - což jsou jediné věci, které tam má dělat, ale když se na to nakonec přijde, vůbec nic se nestane a nikomu to nevadí, postava tam zůstává dál. Ne, tohle je opravdu už čistý bizár a to, že jsem ho bohužel musel dokoukat až do konce mě muselo připravit o pěkných pár mozkových buněk. odpad!

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Spousta krve, dobré efekty a CGI obecně ale to už je dnes u nových snímků prakticky normou. Co je taky u moderního hororu bohužel normou je zcela odfláknutý scénář a absurdita většiny scén, tady tomu není jinak. Ano, není tu moc stupidních lekaček, což cením, ale na druhou stranu jsou pouze nahrazeny něčím neméně otravným a tím je switch on/off příšerek. Párkrát za film se to snese ale když se to děje prakticky neustále a stále dokola i v rámci jediné scény, vybízí to tak akorát k přeskakování. A přitom je to taková škoda, kdyby si dal někdo se scénářem trochu práce a udělal celý příběh víc do thrilleru, tajemný a po vetřelovsku tísnivý, byla by to naprostá pecka. Nevím, asi dnešní mladší publikum už neudrží pozornost déle než pár vteřin. Asi opravdu je nutné točit filmy na tohle publikum cílené tak, aby je i divák, který filmu vůbec nevěnuje pozornost, většinu času čumí do mobilu a na obrazovku/plátno vzhlédne jenom tehdy, pokud se ozve dostatečně hlasitý zvuk, pochopil. Tedy je vlastně bezpodmínečně nutné, aby v nich zkrátka žádný děj raději nebyl. Tohle není žádné Osvícení, žádný protagonista pomalu upadající do tenat šílenství, kdepak.. tohle je vlastně slepenice scén, které budou výborně vypadat a promovat film na TikToku a pro které kontext nehraje absolutně žádnou roli. Prostě jenom další obyčejný a tupý slasher, s výbornou grafikou 21. století ale s příběhem chatrnějším, než i ty nejbéčkovější kousky 80. let. Ale prodává se to, co? 2/5

South Park: Not Suitable for Children (2023) (TV film)

Opět zajímavá a palčivá témata, opět nedostatečně rozvinutá a nedokončená. Dřív byly pointy v South Parku dotahované do konce a vtipné, teď je to jen otření se o řadu témat bez hlubšího vhledu, vlastně je to celkem politicky korektní, což je zrovna tady dost ironie.. Škoda, že nový South Park často místo toho, aby koule měl, jimi už jenom mává před očima diváků. Jako už docela obvykle, nevyužitý potenciál a držení se při zdi, černý humor teď už výhradně na adresu bělochů a heterosexuálů, za celý "film" jsem se nezasmál ani jednou. Mohli by si ke psaní scénářů pozvat Bo Burnhama nebo Rickyho Gervaise, protože to jsou dnes nositelé do všeho a do všech se trefujícího humoru, který kdysi South Park představoval. 2/5

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Nekonvenční a svěží styl jedničky na publikum zafungoval a Hollywood udělal přesně to, co ho poslední dekády posouvá krok za krokem k vlastní zkáze. Místo toho aby se pokusil posunout věc někam dál a vylepšit, co stálo za vylepšení, zkrátka opět jenom vzal úspěšný film, obšlehnul ho jedna ku jedné a nafoukl rozpočet domrtě, vše vyhnal ad absurdum a co bylo zvláštní a zajímavé je tady už jenom otravné, repetitivní a samoúčelné. Počínaje chaotickým grafickým zpracováním a dějem, konče až šílenou woke agitkou, která byla v prvním díle celkem decentní a vkusná, tady už je ovšem vyobrazením ryzího šílenství a indoktrinace ve vší parádě. Celý film působí jako horečnatá noční můra plná paranoidních představ a dějových zvratů, že až divák nabývá přesvědčení, že nejlogičtějším vyústěním by bylo, kdyby se Miles na konci probudil v nemocničním lůžku, zbrocený potem, LSD v kapačce a s hlavou na kaši. Co je ale nejdůležitější pro mě, jako pro diváka, je to, že mě film zkrátka absolutně nebavil. Nudil jsem se. Dívat se do kaleidoskopu může být uklidňující a zajímavé na pár minut ale strávit tím víc než dvě hodiny už je spíš kinematografický výplach mozku, než co jiného. Jako krátkometrážní snímek by šlo o velice zdařilou věc, takhle ale v tom vidím jednak zbytečné mrhání talentem a penězi tvůrců ale především naprostou ztrátu času diváka. Barevné je to ale hezky a takovou šílenost, která by normálně měla šanci prorazit jedině snad na festivalu alternativního žánru, pustit do světa v podobě celovečerního filmu, to se může stát jedině v dnešní šílené době. 1/5

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023) odpad!

Tohle bylo opravdu podivných několik hodin. Mám pocit, že kdybych se podíval na první díl a hned potom šel spát s vysokou horečkou, přesně tohle by se mi zdálo. Všechny postavy jsou podivně hororovými karikaturami sama sebe, neškodné dobírání se navzájem je tu nahrazeno vyslovenou vzájemnou záští celé posádky, všichni potom působí jako kdyby trpěli extrémní ponorkovou nemocí a chovají se jako hašteřiví důchodci po 40 letech manželství. Postavy, které jste si v předchozích dílech zamilovali právě pro svoji úžasnou dynamiku tu po sobě už jenom řvou, plivou špínu, případně si provádí z morálního hlediska zcela zavrženíhodné věci a tak dále. Pratt od začátku působí, jako kdyby ho na natáčení dovlekli jenom proto, že měl podepsanou smlouvu a podle toho to taky vypadá, otravenost tu z jeho postavy vysloveně čiší. Připadá mi, jako by se i scénáristům zhroutil osobní život nebo nedostali zaplaceno a přesto museli něco napsat a tak si vybili frustraci, vztek a duševní problémy právě na tomhle filmu. Celkem lituju děcka, kterým netušící rodiče pustí první dva díly a nic netuše jim pustí i tento třetí, jelikož tato horečnatá noční můra plná krutosti, morbidně znetvořených zvířat, nenávistných projevů postav, dysfunkčních vztahů a celého temného světa bez špetky naděje, plného hluboké deprese a ponurých psychedelických halucinací vyvolává trauma pomalu i u mě jako dospělého diváka. Nemám slabý žaludek, viděl jsem leccos a pokud to bylo dobře natočeno, neměl jsem s tím problém a i když se u některých snímků obrací žaludek nebo se člověk propadá do duševních jam pekelných, má-li to hloubku a je-li v tom um, odcházím po zhlédnutí s pocitem dobrého zážitku z filmu a hodnotím kladně ale tohle, to je něco jiného. Je to jako by tvůrce prožíval těžké delirium, přitom dál chlastal, fetoval ale u toho i natáčel a psal, což by vlastně nebylo ani kdovíjak unikátní, kdyby ovšem nešlo o takto obří, extrémně drahý projekt největších filmařských studií na světě a především o Marvelovku. Trochu mi to taky připomíná taková ta bizarní videa na YouTube, kde známé postavičky z animáků například páchají kanibalismus či sodomii a podobně a to tady snad i musel být účel. Jak jinak si totiž v tomto filmu vysvětlit opravdu silně traumatizující a obludné scény se zmrzačenými zvířaty, které by člověk čekal od aktivistického dokumentu ale ne od prakticky pohádky o superhrdinech ve vesmíru? Ne, ať si je to natočené jak chce, ať je tam dobře napsaných vedlejších linií kolik chce, mě se tenhle film opravdu ani trochu nelíbil, měl (a mám) z něj opravdu hodně špatný pocit a řadím ho tak k mojí nepočetné skupince zavržených snímků, jelikož jde o film, který už opravdu nikdy nechci vidět. odpad!

Telemarketéři - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Na jednu stranu je zajímavé, že celá epizoda jsou prakticky výhradně reálné záběry z kanceláří, na stranu druhou je to vlastně docela nuda. Je rozhodně zajímavé sledovat, jak divně a nechutně se dokáží Američani ve skutečnosti chovat a jak cize působí interakce mezi aktéry. Každopádně je to ošklivý pohled na zkažené lidi dělající amorální a zlé věci a to v odporném prostředí. Na tohle má smysl se dívat snad jedině jako na studijní materiál v rámci psychologie, pro běžného diváka je to pouze bizár, který navíc sleduje něco, co nám v Evropě a v Česku může být, naštěstí, naprosto ukradené. 1/5

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

První epizoda pro mě bylo těžké zklamání. Hru jsem nehrál ani neviděl, neznal jsem její příběh ani postavy a po předloze se trochu porozhlédl až po zhlédnutí této epizody. Pedro Pascal je bez diskuze castingový hřebík na hlavičku do této role, opravdu výborný výběr a velice schopný herec. Co mi ale absolutně smysl nedává a co mi bohužel celý úvodní díl absolutně zkazilo je Bella Ramsey.. Upřímně nedokážu pochopit, proč se při takhle extrémně drahém projektu s prakticky neomezenými prostředky tvůrci rozhodli obsadit herečku, která se postavě kterou má hrát ani náznakem nepodobá, je nesympatická a upřímně řečeno, vyloženě ošklivá v obličeji. To nemusí být vada, spousta ošklivých herců a hereček hrála spousty sympatických rolí a v tom problém zkrátka není, vždyť v Game of Thrones jsem ji v její roli rád měl a výborně jí sedla. Tady je vyloženě průser jiná věc a sice, že na vzhled Belly Ramsey tady navlékli masku, chování a pohyby Ellie, tedy křehké a vyložené "hezounké" drobné dívky, což ve výsledku působí vysloveně bizarně a nepřirozeně. Ve spoustě záběrů jsem měl spíš pocit, že se dívám na nějakou podivnou parodii na Pach krve.. A přitom přicházelo v úvahu takové množství úžasných, sympatických, schopných hereček pro roli Ellie jako zrozených! Mezi mými favoritkami například: Kaitlyn Dever (vzhledově prakticky dvojče dívky ze hry), Dafne Keen (ta už dokonce hrála prakticky totožnou roli v Loganovi..), Maisie Williams (sice tolik ne vzhledem ale mimikou a povahou výborná volba k herní Ellie) nebo alespoň Mckenna Grace (vzhledem, povahou ani zkušenostmi sice zdaleka ne nejlepší volba, přesto výjimečně talentovaná herečka správného věku). Ale tady se tvůrci při obsazení Ellie rozhodli snad pro tu nejhorší možnou volbu. Nevím, jestli za tím stojí nějaké nové hollywoodské kvóty, protekce nebo nekompetentnost castingového týmu ale výsledek je zkrátka takový, že Belle tuhle roli zatím absolutně nevěřím, působí tu extrémně nesympaticky a v řeči těla až groteskně a bizarně. Jelikož jde o postavu v hlavní roli, nedá se to moc přehlížet a zásadně to ovlivňuje výsledný pocit z celého snímku. Po první epizodě a seznámení musím hodnotit takto. Jsem zvědavý, jestli se mi podaří si na ni do konce první série zvyknout. 2/5

Vřískot 6 (2023)

Totální hovadina ale scéna s nabíhajícím chlapem s pistolí v ruce pobavila takže jsem se celkem zasmál a exhumovaná Courtney Cox byla opravdu hodně strašidelná, takže jsem se část filmu i upřímně bál. Takže dva hlavní prvky tohoto žánru částečně splněny, a tak když to vezmu kolem a kolem, tak ty, jinak šílené, dvě hodiny stopáže díky tomu vlastně nebyl úplně ztracený čas. 1/5

Wonka (2023)

Bože můj! Nečekal jsem málo ale tohle byl jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl, jeden z nejlepších muzikálů vůbec a beze sporu nejhezčí rodinný/dětský film za dlouhá léta. Nádherné kulisy, bezchybné obsazení, originální příběh, spousta vtipných momentů a z celého filmu, postav a hudby čiší opravdu taková ryzí radost a štěstí, jaké dokáže udělat snad jedině Willy Wonka. Dokonce je tu i věrnost filmové předloze, krásné napojení.. Já se opravdu snažím nepsat v superlativech ale tyhle pocity už ve mě žádný film nevyvolal strašně, strašně dávno. Už jsem ani nedoufal, že se takové filmy vůbec můžou dnes natočit a o to hezčí je vidět výsledek. Tohle je zrození klasiky, filmu, na který budou vzpomínat s láskou generace a na který se vždycky rád znovu podívám. Celé obsazení je prakticky dokonalé, dialogové scény působí jako kvalitní divadlo, muzikálové zase jako vystřižené z Broadwaye a přitom nic nepůsobí kýčovitě ani trapně, ani jediná písnička netahala za uši.. ale zvláštní uznání patří Timothéemu, který dokonale vstřebal charakter Willyho Wonky a předvedl tu rozhodně jeho nejmilejší a pro mě nejoblíbenější verzi. Dokonalost a nová srdcovka. 5/5