Obchod na korze (1965)

Desivé dielo. Tak realisticky podané až by som nebol prekvapený keby sa to začalo od zajtra všetko opakovať.

Rozhovor (1974)

Prvotriedna paranoja, krok po kroku budovaná. Mám veľkú slabosť pre podobné filmy.

Kick-Ass (2010)

Veľmi vtipná, aj keď trochu nevyrovnaná výprava do gýčového sveta amerických superhrdinov. Čo mi vo filme nesedelo bolo vrcholne nesypmatické herecké obsadenie (samozrejme až na dokonale štýlového Nicholasa Cagea so slušivými fúzikmi), skvele to ale vyrovnávala v prvom rade hudba a v druhom rade nápaditý scenár. A to dvojhodinové balancovanie na hranici medzi plastikovým nevkusom a dokonale cool atmosférou, to musí človek vidieť.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Je to iba moja chyba že mám Lyncha zapísaného ako režiséra desov presahujúcich moje vnímanie o 5 a viac kategórií. O to viac ma milo prekvapil tak jednoduchý a hladký príbeh. Nebyť tam pár vydierajúcich stokrát opozeraných must-be minipríbehov (viď zmätené dievča ktorú osud spojil s múdrym deduškom aby si uvedomila hodnotu rodiny, fuj), mohlo to byť úplne dokonalé. V každom prípade veľmi pekné a zaujímavé.

...a bude hůř (2007)

No ja neviem, mohlo to byť veľmi zaujímavé, natočiť film o sockách za komančov bol skvelý nápad. Možno keby to natočil niekto s dušou. Takto som film dopozeral, a nenudil som sa, ale na druhej strane mi bolo úplne ukradnuté čo sa stane. Bez náznaku súcitu, bez náznaku myšlienky, bez náznaku revolty alebo čohokoľvek väčšieho ako nutkania zohnať si pivo a piču. Možno sa film o nič ani nemal pokúšať, ale ak náhodou áno, určite to nevyšlo.

Sunset Boulevard (1950)

Uff, ťažký film. Mrazivý, temný a neskutočne zlý a krutý, v tom najlepšom zmysle slova. Kvalitná práca sa pozná, a ani po 60tich rokoch nestráca nič zo svojho čara. Dobré filmy predsa nestarnú, že?

Human Traffic (1999)

Je ťažké byť cool. Ale "planéta kde sú drogy zadarmo, kluby nemajú gravitáciu a každý sex končí orgazmom" nie je cool, to je retardované. Aj keď neupieram že svetlé momenty boli, napríklad Primal Scream.

30 dní dlouhá noc (2007)

Režijne skvele zvládnutý horor. Mrazivý, temný, klaustrofobický, depresívny, vynikajúci. Večná škoda toľkých nepochopiteľných chýb v príbehu a nedotiahnutého záveru.

Odpor (2008)

Druhá svetová vojna, a o to viac partizánske boje môžu byť veľmi vďačnou témou na natočenie filmu. A možno práve preto som od príbehu čakal viac. Oveľa viac ako to, že si skupina príťažlivých žien a statočných dôchodcov postaví vlastnú šmolkovskú osadu niekde v lese a ja sa budem 110 minút pozerať na ich drobné radosti a starosti, učenie sa šachu a varenie polievky. O vojne sa celú dobu niečo rozpráva a pritom až na 8 minút roztrasených a rozmazaných scén som žiadnu vojnu nevidel, iba politicky korektné filozovovanie šmolkov o živote a židovstve, samozrejme tie správne myšlienky boli podfarbené hudbou z Levieho kráľa II. A aby bol dojem wtf kompletný, postavy náhodne prechádzajú z angličtiny s akože ruským prízvukom do ruštiny, čo som teda nepochopil vôbec. Ale aby som zase nekrivdil, plus bola skvelá scéna svadba/prepad, ale tak zdĺhavý a kŕčovito americký film to teda zachrániť nemohlo. Takže na záver, ide o lacný a plytký hollywoodsky príbeh plný klišé maskovaný ako niečo výnimočné. Veľké sklamanie.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Nie že by mi to prišlo nejaké geniálne, ale rozhodne si to treba pozrieť. Sviežy, sympatický a vtipný film, ktorý síce ubehne veľmi rýchlo a človek sa na sekundu nenudí, ale že by sa jednalo o niečo výnimočné, to zas tiež nie.